Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńskie pogotowie ratunkowe podsumowało 2021 rok. Był trudny dla ratowników

Blisko 750 tysięcy kilometrów przejechały w ubiegłym roku karetki Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Joanna Bukowczyk, p.o. dyrektora, podkreśla, że to był trudny rok. Zaznacza, że obecny wiąże się z kolejnymi wyzwaniami.
Krośnieńskie pogotowie ratunkowe podsumowało 2021 rok. Był trudny dla ratowników

Autor: Tomasz Jefimow

W 2021 roku zespoły krośnieńskiego pogotowia wyjeżdżały 24 116 razy. W zdecydowanej większości była to pomoc udzielana w domach i mieszkaniach (20 304). Ratownicy interweniowali też podczas zdarzeń na drogach (783), w szkołach (114) i miejscach pracy (309). W sumie w 2021 roku ratownicy udzielili pomocy 24 281 osobom.

Krośnieńskie ambulanse przejechały 746 910 kilometrów.

W ubiegłym roku liczba zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego działających w ramach krośnieńskiego pogotowia zdecydowanie się zwiększyła – z 7 do 16.

- Ma to związek z wprowadzonymi zmianami w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Podkarpackiego - mówi Joanna Bukowczyk.

Tłumaczy, że od 1 marca dyrekcja SPPR w Krośnie stworzyła na zasadzie porozumienia większą jednostkę organizacyjną. - Pod naszymi auspicjami, oprócz Krosna i powiatu krośnieńskiego są teraz powiaty jasielski, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.

Liczba zespołów wyjazdowych w powiatach:

Powiat krośnieński:

  • Krosno – 1 zespół typu "S" i 2 zespoły typu "P"
  • Jedlicze – 1 zespół typu "P"
  • Rymanów – 1 zespół typu "P"
  • Miejsce Piastowe – 1 zespół typu "P"
  • Dukla – 1 zespół typu "P"

Powiat jasielski:

  • Jasło – 1 zespół typu "S" i 2 zespoły typu "P"
  • Nowy Żmigród – 1 zespół typu "P"

Powiat strzyżowski:

  • Strzyżów – 2 zespoły typu "P"

Powiat ropczycko-sędziszowski:

  • Ropczyce – 1 zespół typu "S"
  • Sędziszów Małopolski – 1 zespół typu "P"
  • Wielopole Skrzyńskie – 1 zespół typu "P"

Wyzwaniem dla ratowników na pewno jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Joanna Bukowczyk podkreśla, że SPPR w Krośnie podejmuje codzienne działania celem zabezpieczenia pracowników i pacjentów przed zakażeniem Covid 19.

- Zabezpieczamy w ramach funduszy własnych i środków uzyskanych od podmiotów zewnętrznych – w dużej mierze od Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – pomoc związaną z zakupem niezbędnych środków ochrony indywidualnej - mówi Joanna Bukowczyk.

Zaznacza, że są to ogromne koszty. Wylicza, że są to kombinezony ochronne, osłony na buty, maski z filtrem typu FPP3 i FPP2, rękawiczki, przyłbice oraz płyny do dezynfekcji i odkażania powierzchni.

Skalę ich wykorzystania obrazuje statystyka. Ratownicy krośnieńskiego pogotowia w ub. roku zużyli 9 423 kombinezony ochronne, 13 917 masek FP2/FP3 i 37 150 masek chirurgicznych.

- Pandemia Covid 19 stała się największym wyzwaniem dla całego systemu opieki zdrowotnej, w tym również dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - podkreśla Joanna Bukowczyk. Dodaje, że wymaga to ogromnego wysiłku i nakładu pracy. - Przed nami cały czas wiele wyzwań. Jesteśmy gotowi do pracy w stu procentach - zapewnia.

P.o. dyrektora SPPR w Krośnie podsumowuje miniony rok jako niezwykle trudny i ciężki. - Coraz więcej zgłoszeń, wyjazdów, coraz więcej zachorowań, ciągła dezynfekcja karetek i znajdującego się w nich sprzętu medycznego, uruchamianie karetek "covidowych" i wymazowych, stres, zmęczenie a nieraz złość - wylicza. - Ale mimo wielu przeciwności daliśmy radę.

Joanna Bukowczyk w swoim imieniu i wszystkich pracowników SPPR w Krośnie dziękuje wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc, otwarte serce i życzliwość. - Okazane nam wsparcie i szacunek dla ciężkiej pracy spowodowały, iż nasza misja ratowania życia nabrała jeszcze większego wymiaru - podkreśla.

Dodaje, że 2022 rok to kolejne wyzwania. - Z siłą i pełną determinacją na pewno im sprostamy - zapewnia.

Autor: tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ