Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieńskie pogotowie ratunkowe podsumowało 2021 rok. Był trudny dla ratowników

Blisko 750 tysięcy kilometrów przejechały w ubiegłym roku karetki Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Joanna Bukowczyk, p.o. dyrektora, podkreśla, że to był trudny rok. Zaznacza, że obecny wiąże się z kolejnymi wyzwaniami.
Krośnieńskie pogotowie ratunkowe podsumowało 2021 rok. Był trudny dla ratowników

Autor: Tomasz Jefimow

W 2021 roku zespoły krośnieńskiego pogotowia wyjeżdżały 24 116 razy. W zdecydowanej większości była to pomoc udzielana w domach i mieszkaniach (20 304). Ratownicy interweniowali też podczas zdarzeń na drogach (783), w szkołach (114) i miejscach pracy (309). W sumie w 2021 roku ratownicy udzielili pomocy 24 281 osobom.

Krośnieńskie ambulanse przejechały 746 910 kilometrów.

W ubiegłym roku liczba zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego działających w ramach krośnieńskiego pogotowia zdecydowanie się zwiększyła – z 7 do 16.

- Ma to związek z wprowadzonymi zmianami w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Podkarpackiego - mówi Joanna Bukowczyk.

Tłumaczy, że od 1 marca dyrekcja SPPR w Krośnie stworzyła na zasadzie porozumienia większą jednostkę organizacyjną. - Pod naszymi auspicjami, oprócz Krosna i powiatu krośnieńskiego są teraz powiaty jasielski, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.

Liczba zespołów wyjazdowych w powiatach:

Powiat krośnieński:

  • Krosno – 1 zespół typu "S" i 2 zespoły typu "P"
  • Jedlicze – 1 zespół typu "P"
  • Rymanów – 1 zespół typu "P"
  • Miejsce Piastowe – 1 zespół typu "P"
  • Dukla – 1 zespół typu "P"

Powiat jasielski:

  • Jasło – 1 zespół typu "S" i 2 zespoły typu "P"
  • Nowy Żmigród – 1 zespół typu "P"

Powiat strzyżowski:

  • Strzyżów – 2 zespoły typu "P"

Powiat ropczycko-sędziszowski:

  • Ropczyce – 1 zespół typu "S"
  • Sędziszów Małopolski – 1 zespół typu "P"
  • Wielopole Skrzyńskie – 1 zespół typu "P"

Wyzwaniem dla ratowników na pewno jest sytuacja związana z pandemią koronawirusa. Joanna Bukowczyk podkreśla, że SPPR w Krośnie podejmuje codzienne działania celem zabezpieczenia pracowników i pacjentów przed zakażeniem Covid 19.

- Zabezpieczamy w ramach funduszy własnych i środków uzyskanych od podmiotów zewnętrznych – w dużej mierze od Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – pomoc związaną z zakupem niezbędnych środków ochrony indywidualnej - mówi Joanna Bukowczyk.

Zaznacza, że są to ogromne koszty. Wylicza, że są to kombinezony ochronne, osłony na buty, maski z filtrem typu FPP3 i FPP2, rękawiczki, przyłbice oraz płyny do dezynfekcji i odkażania powierzchni.

Skalę ich wykorzystania obrazuje statystyka. Ratownicy krośnieńskiego pogotowia w ub. roku zużyli 9 423 kombinezony ochronne, 13 917 masek FP2/FP3 i 37 150 masek chirurgicznych.

- Pandemia Covid 19 stała się największym wyzwaniem dla całego systemu opieki zdrowotnej, w tym również dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego - podkreśla Joanna Bukowczyk. Dodaje, że wymaga to ogromnego wysiłku i nakładu pracy. - Przed nami cały czas wiele wyzwań. Jesteśmy gotowi do pracy w stu procentach - zapewnia.

P.o. dyrektora SPPR w Krośnie podsumowuje miniony rok jako niezwykle trudny i ciężki. - Coraz więcej zgłoszeń, wyjazdów, coraz więcej zachorowań, ciągła dezynfekcja karetek i znajdującego się w nich sprzętu medycznego, uruchamianie karetek "covidowych" i wymazowych, stres, zmęczenie a nieraz złość - wylicza. - Ale mimo wielu przeciwności daliśmy radę.

Joanna Bukowczyk w swoim imieniu i wszystkich pracowników SPPR w Krośnie dziękuje wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc, otwarte serce i życzliwość. - Okazane nam wsparcie i szacunek dla ciężkiej pracy spowodowały, iż nasza misja ratowania życia nabrała jeszcze większego wymiaru - podkreśla.

Dodaje, że 2022 rok to kolejne wyzwania. - Z siłą i pełną determinacją na pewno im sprostamy - zapewnia.

Autor: tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama