Działania przeciwepidemiczne 3. PBOT rozpoczęła w 2020 roku. - Walka z COVID-19 w ramach akcji "Trwała Odporność" została ukierunkowana na udzielenie wsparcia ponad 50 placówkom medycznym oraz 192 podmiotom administracji publicznej - wylicza kpt. Witold Sura, rzecznik 3.PBOT. Dodaje, że ponad 80 żołnierzy OT codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną. - To przedsięwzięcie realizowali poprzez wspólne patrole z policją lub samodzielnie - tłumaczy.
Od początku zwalczania COVID-19, żołnierze wspierali Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. - Między innymi w kwietniu, podczas dwudniowej operacji terytorialsi dostarczyli blisko 20 ton paczek żywnościowych do potrzebujących mieszkańców Zarzecza z powiatu przeworskiego - przypomina kpt. Witold Sura.
Podkarpaccy terytorialsi pomagali też kombatantom i osobom starszym na terenie całego województwa. - Wspieraliśmy akcję #ObiadyDlaBohaterów, której głównym organizatorem było Stowarzyszenie Odra-Niemen - informuje rzecznik 3. PBOT. Dodaje, że przed Świętami Wielkanocnymi żołnierze zaangażowali się w akcję "Świąteczna paczka dla bohatera".
Terytorialsi wspomagali również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. - Żołnierze odpowiadali na wszystkie apele w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasilenia zapasów centrum - zaznacza kpt. Witold Sura. Przypomina, że w 2021 roku Klub HDK Terytorials działający przy 3.PBOT zorganizował 6 razy zbiórkę krwi. - W mijającym roku nasi żołnierze oddali ponad 450 litrów krwi, a od początku powstania 3.PBOT terytorialsi do banku krwi odprowadzili ponad 1750 litrów tego najcenniejszego leku - zaznacza kpt. Witold Sura.
Pomagają na granicy
Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady OT wspierają wojewódzkich sąsiadów w ramach operacji "Silne Wsparcie" od początku kryzysu migracyjnego. - Do tej pory ich zadania polegały na udzielaniu wsparcia poprzez działania operatorów bezzałogowych statków powietrznych, obsłudze zestawów oświetleniowych oraz prowadzeniu patroli wodnych na rzece Bug - informuje rzecznik 3.PBOT. Podkreśla, że teraz obowiązki zostały rozszerzone o prowadzenie patroli pieszych i służbę na posterunkach kontrolnych.
Terytorialsi się szkolą
W ostatnim roku wszystkie bataliony lekkiej piechoty oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia, przeprowadziły innowacyjne szkolenie zintegrowane. - Przez 14 dni żołnierze wykonywali różne zadania strzeleckie i taktyczno-specjalne na terenie podległych powiatów - tłumaczy kpt. Witold Sura. - Wszystko po to, aby nawiązać kontakty ze społecznością lokalną, czy poznać możliwości terenowe do prowadzenia działań obronnych tego rejonu.
Terytorialsi z Podkarpacia brali udział w wielu ćwiczeniach taktycznych, współdziałając z wojskami operacyjnymi i specjalnymi.
- W marcu żołnierze z Dębicy działali z 18. Pułkiem Rozpoznawczym z Białegostoku w ćwiczeniu "OCELOT-21", a w październiku wspierali pododdziały 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w ćwiczeniu PUMA-21 - wylicza rzecznik 3. PBOT.
Dodaje, że w lutym żołnierze z niżańskiego Batalionu Lekkiej Piechoty ćwiczyli z czołgistami z Żurawicy, a w marcu sanoccy Terytorialsi ćwiczyli z żołnierzami wojsk specjalnych oraz 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa.
- Przez ostatni tydzień marca pododdział Terytorialsów z Sanoka ćwiczył w Sudetach z Karpatczykami - informuje kpt. Witold Sura. Tłumaczy, że instruktorzy z 22. Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka uczyli żołnierzy techniki poruszania na nartach skiturowych z elementami taktyki w warunkach specyficznych. - Dodatkowo zorganizowali szkolenie z podstaw wspinaczki i ratownictwa górskiego.
W połowie czerwca Centrum Szkolenia WOT w Toruniu zakończyło kurs zorganizowany dla instruktorów, operatorów i techników uzbrojenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. W tym szkoleniu uczestniczyli również żołnierze 3.PBOT, którzy finalnie na poligonie Kijewo – Toruń wykonali strzelanie z tego typu broni.
W minionym roku dowództwo 3.PBOT zorganizowało III i IV edycję kursu podoficerskiego "SONDA". Szkolenie odbywało się Dębicy i Jarosławiu.
- Było to innowacyjne szkolenie, ponieważ za planowanie, organizację oraz przeprowadzenie kursu odpowiedzialni byli instruktorzy OT, którzy byli absolwentami poprzednich edycji - informuje rzecznik 3. PBOT. Dodaje, że egzaminy końcowe zaliczyło 50 kadetów.
Trwa również kolejna edycja kursu oficerskiego "AGRYKOLA". - Z naszej Brygady zakwalifikowało się 16 kandydatów - mówi kpt. Witold Sura. Dodaje, że żołnierze szkolą się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Rzecznik 3. PBOT przypomina, że podkarpaccy terytorialsi w listopadzie zwyciężyli w zawodach użyteczno-bojowych WOT zorganizowanych w Bieszczadach. - Były to pierwsze takie zmagania żołnierzy OT o tytuł najlepszego zespołu w działaniach taktycznych z elementami rozpoznania - tłumaczy kpt. Witold Sura.
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej reprezentowali też Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w najbardziej wymagających zawodach taktycznych w Europie "Admiral Pitka Recon Challenge 2021", które odbyły się na wyspie Saaremaa Republiki Estonii.
Chętnych nie brakuje
W 2021 roku 3.PBOT przeprowadziła 7 powołań ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W sumie do Brygady wcielono 557 kandydatów. - Obecnie w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT służy ponad 3700 żołnierzy, w tym ponad 13 procent to kobiety - mówi kpt. Witold Sura.
Plany na początek 2022 roku
- Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady OT będą kontynuowali udział w operacji "Silne Wsparcie" - informuje kpt. Witold Sura. Dodaje, że rotacje sił WOT są przygotowane do połowy 2022 roku.
3. PBOT przygotowała też IV edycję projektu "Ferie z WOT" na Podkarpaciu. - Uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz nauczyciele będą mogli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe i wyrównawcze - tłumaczy kpt. Witold Sura. Dodaje, że propozycja szkolenia w terminie od 12 do 27 lutego skierowana jest także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych.
Czytaj też: Ferie z Wojskiem Obrony Terytorialnej
Autor: tom
Zdjęcia: 3.PBOT