Liczba jednostek OSP w KSRG na dzień 6 grudnia 2021 r.: 4738
Liczba jednostek WSP w KSRG na dzień 6 grudnia 2021 r.: 22
OSP KSRG Łączki Jagiellońskie
Obecnie na wyposażeniu strażaków znajdują się dwa pojazdy: GBA Mercedes oraz GLM Mercedes. Strażacy posiadają również sprzęt do ratownictwa technicznego. Więcej informacji o jednostce niebawem.
Historia Jednostki OSP KSRG Łączki Jagiellońskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Łączkach Jagiellońskich jest prawdopodobnie jedną z najstarszych jednostek przeciwpożarowych na terenie Gminy Wojaszówka. Przyjmuje się, iż powstała ona w 1890 roku. Jednostka miała wówczas do dyspozycji sikawkę ręczną zamocowana na podwoziu dwukołowym oraz beczkowóz o pojemności 500 l. wody. Było to bardzo dobre na ówczesne czasy wyposażenie. W wiosce wyznaczeni byli furmani, którzy w razie potrzeby – pożaru - wieźli sprzęt gaśniczy swoimi wozami. Z zapisków wiadomo, iż w czasie I wojny światowej ochotnicy nie przerwali działalności straży. W 1958 roku Jednostka z Łączek Jagiellońskich została wpisana w Państwowym Rejestrze Stowarzyszeń.
W 1975 roku jednostka została doposażona w samochód Lublin, a w 1984 r beczkowóz – STAR – 25. W ramach współpracy z Fundacją „Strażacy Holenderscy – Strażakom Polskim” w 1994 r. jednostka z Łączek Jagiellońskich otrzymała samochód bojowy Mercedes wraz motopompą.
Od tamtego czasu wyposażenie remizy znacznie się zmieniło, strażacy dysponują bardziej specjalistycznym sprzętem, jest go zdecydowanie więcej, dzięki czemu lepiej i sprawniej mogą służyć mieszkańcom.
W 2005 roku jednostka OSP Łączki Jagiellońskie obchodziła jubileusz 115 –lecia powstania. Z tej okazji mieszkańcy wsi – w dowód wdzięczności za niesioną przez lata pomoc - ufundowali jednostce sztandar. Podczas uroczystości sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku.
W 2009 roku została powołana Jednostka Operacyjno -Techniczna IV kategorii. W jej skład weszło 13 przeszkolonych druhów.
Dzięki staraniom strażaków w 2012 r. jednostka otrzymała średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Mercedesa.
W 2018 roku w remizie OSP został zamontowany system selektywnego wywoływania. Zdecydowanie zwiększyło to skuteczność alarmowania strażaków. Syrena strażacka uruchamiana jest bezpośrednio ze Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, a strażacy uprawnieni do działań dostają powiadomienia na telefony komórkowe.
Ochotnicza Straż Pożarna w Łączkach Jagiellońskich rozwija się nie tylko pod względem technicznym – oprócz pozyskiwania coraz to nowszego sprzętu strażacy dbają także o wyszkolenie i ponoszenie swoich kwalifikacji.
Strażacy OSP Łączki Jagiellońskie podnoszą swoje kwalifikacje biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach. Spośród 23 druhów powołanych do JOT-u kategorii III wszyscy posiadają niezbędne do podejmowania działań ratowniczo-gaśniczych szkolenia. Ponadto strażacy są przeszkoleni z zakresu ratownictwa technicznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, kierowców konserwatorów sprzętu OSP, posiadają szkolenia z zakresu kierowania ruchem drogowym, a także szkolenia pilarzy – drwali.
W styczniu 2019 r. decyzją Wojewody Podkarpackiego jednostka OSP Łączki Jagiellońskie została wpisana na listę jednostek współpracujących z Systemem Państwowe Ratownictwa Medycznego.
Kolejnym ważnym wydarzeniem dla OSP w Łączkach Jagiellońskich w 2019 r. było wprowadzenie do podziału bojowego lekkiego samochodu pożarniczego Mercedes Sprinter 4x4. Samochód ten został pozyskany w 2018 r. dzięki staraniom druhów. Dużo czasu zajęło wyremontowanie go i przygotowanie do działań ratowniczych. Co należy podkreślić, większość tych prac strażacy wykonali we własnym zakresie. Poświęcili mnóstwo czasu i dzięki temu wielkiemu zaangażowaniu, samochód ten mógł zastąpić wysłużonego Mercedesa GLM 10 z 1968 roku.
Aktualnie na wyposażeniu jednostki OSP Łączki Jagiellońskie znajdują się dwa samochody: Mercedes 1124 GBA1,8/16, Mercedes Sprinter 4x4 GLM-Rt oraz wyposażenie niezbędne do działań przeciwpożarowych, przeciwpowodziowych, ratownictwa technicznego, medycznego.
Jednostka OSP w Łączkach Jagiellońskich liczy 42 druhów, z tego 23 strażaków uprawnionych jest do udziału w działaniach ratowniczych. Obecnie funkcję prezesa pełni dh Witold Kołek, naczelnikiem jest dh Bartosz Biskup.
Inne jednostki z terenu województwa podkarpackiego włączone 6.12.2021 do KSRG:
- OSP Siedliska-Bogusz
- OSP Róża
- OSP Błażkowa
- OSP Ostrowy Tuszowskie
- OSP Widełka
- OSP Czarna
- OSP Medynia Łańcucka
- OSP Rzeszów-Zalesie
- OSP Kiełków
- OSP Sufczyna
- OSP Boreczek
- OSP Zagorzyce Górne
- OSP Zarzecze
- OSP Lipa
Co to KSRG?
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP), poprzez:
- gaszenie pożarów,
- likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
- ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
- ratownictwo techniczne,
- ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).
Krajowy system ratowniczo-gaśniczy, w ramach posiadanych sił i środków, współpracuje z właściwymi organami i podmiotami podczas zdarzeń nadzwyczajnych wywołanych zagrożeniem czynnikiem biologicznym, w tym podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym.
System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Komendant Główny PSP jest centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji KSRG oraz ochrony przeciwpożarowej. Podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, który pełni nadzór nad funkcjonowaniem KSRG.
System działa na trzech poziomach administracyjnych odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:
- powiatowym - podstawowy poziom wykonawczy, działania prowadzone są przez siły powiatu,
- wojewódzkim - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły powiatu są niewystarczające,
- krajowym - koordynacja i wsparcie działań ratowniczych, kiedy siły województwa są niewystarczające.
Potencjał KSRG
- 503 jednostki ratowniczo-gaśniczych;
- 4 738 jednostki OSP włączone do ksrg;
- 5 zakładowych straży pożarnych;
- 2 Lotniskowe Służby Ratowniczo-Gaśnicze;
- 21 jednostek Wojskowych Straży Pożarnych.
Gotowość operacyjna sił i środków KSRG, w szczególności dyspozycyjność, wyszkolenie i wyposażenie w sprzęt ratowniczy, umożliwia ich dysponowanie w trybie pilnym, według kryterium obszaru chronionego, tzn. niezbędnych sił i środków do likwidacji lub ograniczania powstałego nagłego zagrożenia, mogących przybyć na miejsce zdarzenia w najkrótszym czasie.
Według stanu sieci drogowej na koniec 2020 r. oraz danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku procent populacji objętej 15 minutowym czasem dojazdu JOP wynosił 85,86%.
Odsetek interwencji ratowniczych, w których jednostka Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dotarła na miejsce zdarzenia w czasie krótszym niż 15 minut (w %) w 2020 r. wynosi: 90,04%.
Aktualny standard dobowej gotowości operacyjnej KSRG przedstawia się następująco:
1. W PSP - minimum ok. 5 100 strażaków i ok. 5 300 samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych w 503 Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych KM (KP) PSP.
2. W 4 738 jednostkach OSP w KSRG - ok. 11 313 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.
Konstrukcja KSRG zakłada także, że procedury realizacji podstawowych zadań ratowniczych są dostosowane do specyfiki rodzaju zdarzeń, również masowych lub katastrof.
Niezależnie od sieci jednostek ochrony przeciwpożarowej, które są przygotowane w zakresie podstawowym do realizacji zadań w każdej dziedzinie ratownictwa, Państwowa Straż Pożarna posiada w swych zasobach wydzielone siły i środki do realizowania specjalistycznych czynności ratowniczych poprzez odpowiednio wyszkolonych strażaków Państwowej Straży Pożarnej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego.
Wydzielone zasoby ratownicze skupione są w 174 specjalistycznych grupach ratowniczych tj.:
1) grupach wodno-nurkowych (SGRW-N - 47 grup),
2) grupach wysokościowych (SGRW - 32 grupy,)
3) grupach technicznych (SGRT - 24 grupy),
4) grupach poszukiwawczo-ratowniczych (SGPR - 21 grup),
5) grupach chemiczno-ekologicznych (SGRChem-Eko - 50 grup).
Wyznaczone siły i środki z obszaru całego kraju skupione są w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego w:
- kompaniach gaśniczych,
- kompaniach specjalnych,
- pododdziałach logistycznych,
- specjalistycznych grupach ratowniczych,
- modułach ratowniczych do działań międzynarodowych,
- kompaniach szkolnych.
Polska uczestniczy w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności, w ramach którego zgłoszono do działań międzynarodowych moduły ratownicze do działań międzynarodowych:
- HUSAR lub MUSAR (moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich w konfiguracji ciężkiej lub średniej) - tworzone doraźnie na bazie 7-iu SGPR PSP (Warszawa, Poznań, Łódź, Gdańsk, Kraków, Wałbrzych, Jastrzębie Zdrój),
- HCP (moduł pomp wysokiej wydajności) - 4 moduły (Katowice, Toruń, Rzeszów, Gorzów Wlkp.),
- GFFFV (moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) - 6 modułów (Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin, Wrocław),
CBRN (moduł wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz pobierania próbek) - 4 moduły (Warszawa, Katowice, Kraków, Poznań).
Krosno112.pl