Bez niej nie wiesz, jakie masz prawa, ale też obowiązki jako pracownik w Wielkiej Brytanii, co może okazać się problematyczne w przyszłości. Dlatego wyjeżdżając w celach zarobkowych, upewnij się, że rozumiesz prawo pracy w UK. Podstawowe informacje, bez których się nie obejdziesz, znajdziesz poniżej.
Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Po odłączeniu się UK od Unii Europejskiej nastąpiły zmiany w prawie obowiązującym imigrantów. Są one widoczne na każdym polu życia, zarówno w edukacji, jak i właśnie w pracy. Jeżeli już przed Brexitem mieszkałeś/aś i pracowałeś/aś w tym kraju, będzie Ci łatwiej.
Będąc tam 5 lat możesz ubiegać się o status settled, a w przypadku, kiedy Twój pobyt był krótszy, warto ubiegać się o status pre-settled. Pomoże to w przyszłości w przypadku chęci uzyskania obywatelstwa i oczywiście ułatwi codzienne życie oraz załatwianie spraw urzędowych i prawnych. Obowiązujące prawo pracy może zostać zmienione z powodu odłączenia od Unii Europejskiej, co stanowi dodatkowe utrudnienie dla pracowników zza granicy.
Najważniejsze prawa dotyczące pracy w UK
Trzeba znać i rozumieć podstawowe zasady ogólnokrajowe obowiązujące w Wielkiej Brytanii w celu efektywnej współpracy z pracodawcami. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że jesteś traktowany/a sprawiedliwie i uczciwie, ale też, że sam/a wykonujesz w pełni swoje obowiązki. Szczególnie trudna potrafi być sytuacja utraty pracy. Upewnij się, że zostało to zrobione w sposób legalny – istnieją prawa regulujące kwestie zwolnień. Nie możesz zostać zwolniony bez uprzedzenia, z wyjątkiem przypadków dotyczących rażących zaniedbań i niewypełniania powierzonych zadań.
Cały proces zwalniania jest jasno określony i powinien opierać się na wzajemnym szacunku pracodawcy i pracownika. Najpierw pracownik jest informowany o zaistniałym problemie, więc ma szansę na poprawienie swoich błędów. Tylko w przypadku, gdy nie poprawi jakości swojej pracy w wystarczającym stopniu, zostanie on zwolniony. Nie jest to nagłe i niespodziewane.
Gdy do zakończenia zatrudnienia dochodzi z powodu wieku pracownika, ma on prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Jest ono wyliczane na bazie każdego przepracowanego przez daną osobę tygodnia w firmie. Wiążą się z tym też dodatkowe dopłaty na emeryturę.
Ostatnie wskazówki
Szczególnie teraz prawo pracy i ogólne zasady obowiązujące obcokrajowców w Wielkiej Brytanii potrafią być niejasne i sprawiać problemy. Nie zmienia to jednak faktu, że wiedzę o wszystkich związanych z tym kwestiach warto na bieżąco uzupełniać. Jedne z ważniejszych punktów prawa pracy to zasady związane ze zwalnianiem, takie jak: kiedy i z jakiego powodu możesz zostać zwolniony oraz na jakich zasadach przebiega cały proces. Potrafi to być naprawdę złożone i niezrozumiałe, ponieważ przepisy prawne właśnie takie niestety często są. Dlatego warto skorzystać z pomocy polskich prawników w UK, jeżeli sprawa okaże się zbyt skomplikowana.
Artykuł sponsorowany