Na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze stawiło się w miniony weekend blisko 130 ochotników.
- Zajęcia odbywają się w formie 16 i 8 dni jednym ciągiem w dębickim batalionie oraz weekendowo w Jarosławiu - informuje kpt. Witold Sura, rzecznik 3.PBOT. Dodaje, że instruktorzy najwięcej czasu przeznaczają na zagadnienia z taktyki, strzelectwa, topografii oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej.
- Po zaliczeniu egzaminu końcowego i złożeniu przysięgi, kandydaci zasilą bataliony lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu - wylicza kpt. Witold Sura.
Dowództwo 3. PBOT nabór ogłosiło niespełna miesiąc temu. - Ku naszemu zaskoczeniu, w tak krótkim czasie rękawicę podjęła wyjątkowo duża grupa ochotników - zaznacza rzecznik 3.PBOT.
- Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę - mówi płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT.
Trwa dodatkowy nabór do 3.PBOT
- Ostatnie powołanie w tym roku ukierunkowane jest na wszystkie bataliony lekkiej piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - tłumaczy kpt. Witold Sura. Dodaje, że szkolenie odbywać się będzie w trybie weekendowym.
- Wcielenie skierowane jest w szczególności do osób, które z różnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w zajęciach prowadzonych jednym ciągiem przez 16 dni - mówi.
18 grudnia rozpocznie się zatem szkolenie podstawowe w formie 8x2 dla osób, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem i 8-dniowe wyrównawcze, czyli 4x2 dla żołnierzy rezerwy. - Zajęcia będą prowadzone w weekendy - mówi rzecznik 3.PBOT.
Wniosek o powołanie do służby można złożyć w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.
- Można też skorzystać z łatwiejszej opcji - zachęca kpt. Witold Sura. Tłumaczy, że wystarczy skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu. - Wszystkie kontakty można znaleźć na stronie internetowej rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Autor: tom
Zdjęcia: DWOT