14 października 2021 roku sejm RP ustanowił rok 2022 rokiem Marii Konopnickiej, tym samym doceniając jej ogromny wkład w kulturę oraz zasługi w działalności patriotycznej: „Za pomocą utworów protestowała przeciwko ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów politycznych i kryminalnych.” - czytamy w ustawie.
Maria wychowywana była głównie przez ojca, który pełnił funkcję obrońcy Prokuratorii Generalnej i patrona Trybunału Cywilnego. Miało to niewątpliwie duży wpływ na jej późniejszą twórczość oraz działalność. Po odejściu od męża jeszcze bardziej poświęciła się literaturze: „W 1881 roku wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinię Towarzystwa Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką literacką. Zasłynęła prozę i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce germanizacji w zaborze pruskim.” - głosi ustawa.
Konopnicka zmarła w 1910 roku we Lwowie z powodu zapalenia płuc. Pisarkę podczas pogrzebu żegnało aż 50 tys. osób, co tylko dowodzi temu, jak wielkie znaczenie dla ojczyzny miała jej osoba.
W celu zgłębienia informacji o życiu oraz działalności Marii Konopnickiej należy udać się do dworku w Żarnowcu w gminie Jedlicze, który położony jest około 10 kilometrów od Krosna. Dworek był prezentem z okazji 25 – lecia pracy pisarskiej. Jest on warty szczególnej uwagi, ponieważ niejednokrotnie gościli w nim m.in. Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel czy Stanisław Wyspiański. Dodatkowo to właśnie w nim powstały słowa „Roty”.
Aktualnie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu otwarte jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 16:00 oraz w weekendy od godziny 10:00 – 16:00.
Autor: Martyna Feil
Zdjęcia: podkarpackie.eu