Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co powinniśmy wiedzieć o pilarkach łańcuchowych?

Praca z drewnem to bez wątpienia czynność, do której potrzebny jest dobrej jakości, niezawodny sprzęt. Nieważne czy jesteśmy drwalami, czy też mamy za zadanie podcinać gałęzie drzewek w naszym ogrodzie. W każdym z tych przypadków powinniśmy zachowywać przy cięciu szczególną ostrożność i przemyśleć wszystkie ruchy. 
Co powinniśmy wiedzieć o pilarkach łańcuchowych?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zapewnić może je nam cały zestaw ochronny wraz z narzędziem, którym się posługujemy. Dbanie o pilarki łańcuchowe należy do trudnych, ale koniecznych zadań. Tego typu sprzęt zawiera wiele elementów, które na bieżąco trzeba wymieniać i eksploatować niezależnie od tego, czy jesteśmy w lesie podczas pracy czy w domu.

Zakup piły spalinowej

Przymierzając się do kupna takiego urządzenia powinniśmy jasno określić, do czego jest nam ono potrzebne. Nie ma sensu wydawać kilku tysięcy złotych na profesjonalną piłę, którą będziemy podcinać gałązki jednej jabłoni w ogrodzie. Mając mały ogródek i kilka drzew średnich wymiarów śmiało można zainwestować w pilarkę elektryczną. Spisze się ona świetnie do obcinania uschniętych gałęzi lub desek przykładowo na budowie. W tym wypadku minusem jest jednak ograniczony zakres pracy ze względu na kabel. Istnieją również pilarki akumulatorowe, których wciąż używać możemy dla mniejszych i prostszych cięć, a w tym wypadku ogranicza nas jedynie zasobność energii w akumulatorze. 

Mając jednak pozwolenie na wycinkę solidniejszego drzewa, nie ma co próbować podchodzić do tego zabiegu z pilarką elektryczną. W tym wypadku przyda się nam już tylko urządzenie spalinowe. Warto podczas zakupu zwracać uwagę również na moc sprzętu, gdyż na rynku dostępnych jest kilka różnych grup silników. Z reguły, urządzenia o większej mocy są po prostu bardziej masywne i cięższe, co umożliwia im przewracanie niemałych dębów. 

Dobór i ostrzenie łańcucha

Nie ma co ukrywać, że dobry i ostry łańcuch to podstawa każdej piły. Z reguły nie patrzy się na oznaczenia i symbole na nich wypalone, a dobiera te akcesoria z uznanych marek i najbardziej znanych firm. Wybór łańcucha opiera się głównie o trzy parametry techniczne. Pierwszym z nich jest podziałka łańcucha tnącego wyrażona w calach. Najbardziej standardowymi są podziałki na 3/8 cala.

Drugim, istotnym elementem jest grubość ogniw, czyli po prostu szerokość łańcucha w miejscu cięcia. Często spotykamy łańcuchy o wartościach 1,3mm i 1,5mm. Dobór szerokości powinien być zależny od mocy sprzętu. Ostatnią rzeczą, którą trzeba uwzględnić jest ilość ogniw. Zależy ona w dużej mierze od długości prowadnicy.

Pamiętajmy, że żywotność łańcucha jest długa, a słabsze cięcie sugeruje tylko jego naostrzenie. Ostrzałki do łańcuchów wybieramy już coraz częściej w postaci elektrycznej i zamiast męczyć się ręcznie, czynność tą wykonujemy dużo szybciej.

Płyny i oleje do pilarek

Zasada działania pilarek spalinowych jest oparta na silnikach z systemem dwusuwowym. Oznacza to, że do napędzenia silnika potrzebna jest nie tylko benzyna, ale również olej. Całość w postaci mieszanki wlewamy do odpowiedniego zbiornika. 

Do osiągnięcia zamierzonych rezultatów konieczny jest jednak jeszcze jeden element, a mianowicie olej do łańcuchów. Ta część eksploatacyjna ma na celu zapewnienie płynności pracy łańcucha poprzez nałożenie na niego warstwy ochronnej. Łańcuch w ten sposób lepiej przemieszcza się po prowadnicy oraz istnieje mniejsze ryzyko jego zerwania. 

Materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ