Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polegli w bitwie koło Jaszczwi żołnierze nie są już bezimienni. Postarali się o to harcerze

Na cmentarzu wojennym w Jaszczwi pochowano żołnierzy, którzy zginęli w maju 1915 roku, podczas I wojny światowej. Groby te były do tej pory bezimienne. Dzięki projektowi 19. Drużyny Harcerskiej Invictus im. Józefa Piłsudskiego i gminy Jedlicze ustawiony został krzyż z tabliczkami, na których wypisano imiona i nazwiska poległych, odnalezione w archiwach.
Polegli w bitwie koło Jaszczwi żołnierze nie są już bezimienni. Postarali się o to harcerze

Autor: Radosław Jermak - UG Jedlicze

Zidentyfikowani dzięki dokumentom z Archiwum Narodowego w Krakowie to w większości żołnierze narodowości polskiej z 20 nowosądeckiego pułku piechoty, wchodzącego w 1915 roku w skład 12 Dywizji Piechoty armii Austro-Węgierskiej.

- W bitwie 7 maja 1915, która była konsekwencją Operacji Gorlickiej uczestniczyły także 100 cieszyński p.p oraz 56 wadowicki p.p. – w którym podobnie jak to miało miejsce w przypadku 20 p.p. większość stanowili żołnierze narodowości polskiej - przypominają harcerze z 19. Drużyny Harcerskiej Invictus im. Józefa Piłsudskiego w Jaszczwi na swoim profilu FB.

Harcerze w ramach projektu "Na Frontach Wielkiej Wojny" przygotowali dokładny opis bitwy. Zamieścili go na tablicach, które zostały ustawione przy wejściu na cmentarz wojenny. Zajęli się też odnowieniem ogrodzenia i kwater.

Uroczystość poświęcenia krzyża odbyła się w niedzielę (14 listopada).

Poniżej zobacz fotorelację

Autor: tom
Zdjęcia: Radosław Jermak - UG Jedlicze



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ