Zjazd rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru OSP Żeglce oraz odśpiewaniem Hymnu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej „Rycerze Floriana”.
Na zjazd przybyli przedstawiciele do Zarządu i Delegaci na Zjazd Oddziału Gminnego ze wszystkich 15 jednostek z terenu Gminy Chorkówka, dzięki temu frekwencja wyniosła 88,88%. Zebranych powitał dh Kazimierz Gładysz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce. Na przewodniczącego zjazdu wybrano dh. Krzysztofa Markiewicza.
W zjeździe udział wzięli zaproszeni goście m.in.: dh Józef Tucki - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, wiceprezes ZOP ZOSP RP w Krośnie, dh Jan Kilar - Prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie, st. bryg. Zbigniew Nowak - Komendant Miejski PSP w Krośnie, st. bryg. w st. spocz. Mariusz Bieńczak - były Komendant Miejski PSP w Krośnie, Grzegorz Węgrzynowski - Wójt Gminy Chorkówka, Tomasz Tłuściak - Zastępca Wójta Gminy Chorkówa - a także ustępujący członkowie Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce. Zjazd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce to czas podsumowań minionego okresu. Poprzedni zjazd odbył się w maju 2016 r.
Sprawozdanie Prezesa dh Kazimierza Gładysza
Sprawozdanie z działalności Oddziału Gminnego za ostatnie 5 lat przedstawił dh Kazimierz Gładysz. Poniżej prezentujemy jego pełną treść:
Dzisiejszy XII Zjazd Oddziału Gminnego jako najwyższa władza Związku OSP RP na terenie naszej gminy, zwołany na podstawie § 61 Statutu naszego Związku ma za zadanie dokonać oceny działalności minionych 5 lat i wytyczyć nowe zadania na najbliższą kadencję.
Odbywamy go w roku 100-lecia powołania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, jako jednej z nielicznych organizacji o tak długiej i chwalebnej historii. Przypomnę, iż Zjazd założycielski Związku odbył się
w dniach 8 – 9 września 1921 roku w Warszawie, a jego pierwszym prezesem został Bolesław Chomicz.
W tym roku mija także 30 lat od uchwalenia przez Sejm RP ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która wprowadziła zasadniczą zmianą w organizacji ochrony przeciwpożarowej, gdyż ta stała się zadaniem własnym samorządów gminnych, finansujących funkcjonowanie jednostek OSP. Ponadto rozszerzony został zakres zadań straży pożarnych o sferę szeroko pojętego ratownictwa podczas katastrof, wypadków drogowych i kolejowych, zwalczania zagrożeń chemiczno – ekologicznych, ratownictwa wodnego, wysokościowego, medycznego.
Należy zaznaczyć także, iż z dniem 1 stycznia 1995 roku utworzony został na obszarze naszego kraju Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy.
Kampania sprawozdawczo – wyborcza w Ochotniczych Strażach Pożarnych na terenie naszej gminy, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa w bieżącym roku została przesunięta w czasie.
Jak wszystkim wiadomo, w związku z trwającą od 4 marca ub. roku na terenie naszego kraju z różnym stopniem natężenia i zagrożenia epidemii wirusa Sars-Cov2 oraz wprowadzanych przez władze państwowe związanych z tym stosownych obostrzeń, a także nowych regulacji prawnych, wcześniej ustalone i przyjęte terminy kampanii sprawozdawczo-wyborczej w ogniwach Związku OSP RP uległy znaczącym zmianom, tj. czasowemu przesunięciu. W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną harmonogramy przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo-wyborczej ustalane były uchwałami organów zwierzchnich Związku OSP RP, tj. Zarządu Głównego, Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i dostosowujących się do tych zaleceń uchwałami Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie i naszego Zarządu Oddziału Gminnego. Dla jednostek OSP na terenie naszej gminy harmonogram zebrań został ustalony przez Zarząd Oddziału Gminnego uchwałą z dnia 1.06.2021 r. i przeprowadzone zostały one od 10 lipca do 12 września 2021 r.
Na tym posiedzeniu ustalono także datę i miejsce odbycia Zjazdu Gminnego, liczbę delegatów na zjazd po trzech z każdej OSP oraz po jednym przedstawicielu do Zarządu Oddziału Gminnego.
Ogólnie oceniając, zebrania były dobrze przygotowane, odbyły się w atmosferze troski o poprawę działalności i spełniły wymogi statutowe. Podczas zebrań dokonano wyboru nowych władz jednostek na następną kadencję, wprowadzając do zarządów nowych, doświadczonych działaczy, a także dokonano wyboru delegatów na Zjazd Gminny i przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce.
Obradujący w dniu 21 maja 2016 roku w Szczepańcowej XI Zjazd Gminny ZOSP RP zatwierdził skład Zarządu Oddziału Gminnego, zgodny z uchwałami walnych zebrań jednostek OSP. Ustępujący 17–osobowy skład Zarządu Oddziału Gminnego na swym pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się, wybierając z pośród siebie 7–osobowe Prezydium w składzie:
- Kazimierz GŁADYSZ – Prezes
- Marek MICHALCZYK – Wiceprezes
- Jan MROZIŃSKI – Wiceprezes
- Adam ŁUKASZEWSKI – Komendant Gminny
- Jan WIERDAK – Skarbnik
- Stanisław LULA – Sekretarz
- Gabriel CZAJA – członek Prezydium
Ponadto w skład Zarządu weszli niżej wymienieni członkowie:
- Zbigniew FIRLEJ
- Krzysztof KOZIELEC
- Bogusław LONGAWA
- Zbigniew OLSZYK
- Adam PÓŁCHŁOPEK
- Bogusław PACEK
- Marek RAK
- Ireneusz SZCZEPANIK
- Andrzej SITAR
- Robert ŚWIEBODA.
Komisja Rewizyjna Zarządu Oddziału Gminnego działała w składzie:
- Kazimierz OKOŃSKI – Przewodnicząca Komisji
- Jan ZIOMEK – Sekretarz Komisji
- Bogusław KRZYWDA – Członek Komisji.
Na ostatnim Zjeździe Gminnym wybrano również 5 delegatów na Zjazd Powiatowy, w tym 4 przedstawicieli do składu Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie. Na odbytym w dniu 8 października 2016 r. w Odrzykoniu IV Zjeździe Powiatowym dh Kazimierz Gładysz wybrany został na jednego z 3 wiceprezesów Zarządu Oddziału Powiatowego, natomiast dh Gabriel Czaja wszedł w skład 5-osobowej Powiatowej Komisji Rewizyjnej. W trakcie minionej kadencji dokonana została zmiana na funkcji Sekretarza Zarządu Oddziału Powiatowego, którą z dniem 19 lipca 2018 roku objął dh Adam Łukaszewski.
W okresie 5 – letniej kadencji Zarząd odbył 17 plenarnych posiedzeń, przy wysokiej frekwencji oraz z udziałem członków komisji rewizyjnej. W posiedzeniach uczestniczyli także Wójt Gminy oraz jego zastępca. Wszystkie posiedzenia odbywały się w sali plenarnej Urzędu Gminy w Chorkówce. Odbyto także 5 formalnych posiedzeń Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego. Oprócz tego członkowie Zarządu odbywali nieformalne spotkania w ograniczonym składzie, omawiając bieżącą problematykę dotyczącą spraw ochrony przeciwpożarowej i funkcjonowania jednostek OSP na terenie gminy.
Aktualnie na terenie gminy Chorkówka działa 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, zrzeszających łącznie 483 członków czynnych, w tym 108 kobiet. Ponadto w jednostkach OSP zrzeszonych jest 38 członków honorowych
i 25 członków wspierających. Przy jednostkach działają 4 Kobiece Drużyny Pożarnicze oraz 13 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w skład których wchodzi 80 chłopców i 50 dziewcząt. Dwie jednostki, tj. OSP Kobylany i OSP Szczepańcowa włączone są w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Wszystkie jednostki OSP wpisane są w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz posiadają nadane numery NIP i REGON, a także otwarte konta bankowe. W chwili obecnej trwa procedura aktualizacji w KRS nowo wybranych Zarządów i Komisji Rewizyjnych jednostek OSP.
Stan członków utrzymuje się na pewnym określonym poziomie, pomimo stosunkowo dużej rotacji, głównie wśród młodych druhów. Z troską należy jednak zauważyć zmniejszające się zainteresowanie młodzieży do wstępowania w szeregi jednostek OSP. Powyższa sytuacja w znacznym stopniu ogranicza zapewnienie utrzymania gotowości bojowej i mobilności jednostek na odpowiednio dobrym poziomie. Pomimo tego, przy każdej OSP utworzona jest jednostka operacyjno – techniczna, jako oddział ratowniczy, w skład których wchodzą najlepiej wyszkoleni i przygotowani do działań ratowniczo – gaśniczych druhowie.
W okresie minionej kadencji w niektórych jednostkach, dzięki prowadzonej modernizacji znaczącej poprawie uległ stan bazy lokalowej. Większość siedzib jednostek OSP na terenie naszej gminy mieści się w obiektach wielofunkcyjnych,
w których wydzielona jest odpowiednia część do zapewnienia działalności strażackiej, w tym powierzchnie do garażowania pojazdów pożarniczych, przechowywania sprzętu, a także świetlice do odbywania szkoleń i zebrań.
Gruntownych modernizacji przeszły obiekty remiz OSP w Poraju i Leśniówce, gdzie wykonano m.in. ich termomodernizację. Ponadto w garażu OSP Leśniówka wykonano nową posadzkę oraz zainstalowano napęd elektryczny do bramy garażowej, wyremontowano instalację elektryczną. W budynku remizy OSP w Kobylanach wymieniono na nowoczesne 2 bramy garażowe segmentowe, uruchamiane napędem elektrycznym, wyremontowano posadzkę oraz odmalowano ściany w garażach, a także odremontowano pomieszczenie świetlicy. W OSP Bóbrka, w części garażowej wykonano nową posadzkę, odmalowano ściany oraz wykonano nową instalację elektryczną. Także w budynku remizy OSP w Żeglcach wykonana została nowa posadzka w garażu, wyremontowano instalację elektryczną, odremontowano klatkę schodową oraz wymieniono drzwi wejściowe. Prace remontowe przeprowadzono także w budynku remizy OSP w Sulistrowej, gdzie w sali wyremontowano posadzkę, wymieniono instalację elektryczną, a także zainstalowano centralne ogrzewanie. Remontom poddano również budynki remiz OSP w Świerzowej Polskiej oraz Szczepańcowej, gdzie wykonano m.in. remont trzech boksów garażowych oraz zainstalowano nowe ledowe oświetlenie, odmalowano pomieszczenia kuchni, korytarzy i sanitariatu. Do części garażowej budynku remizy OSP w Kobylanach - Myszkowskiem wykonano nowy podjazd oraz zainstalowano centralne ogrzewanie.
Ponadto w minionej kadencji przy obiektach remiz wykonano wiele innych prac remontowo-modernizacyjnych, poprawiających ich stan techniczno-użytkowy. Prace remontowe budynków remiz finansowane były głównie ze środków budżetu gminy, ale również pozyskano na ten cel za pośrednictwem Komendy Miejskiej PSP w Krośnie środki z MSWiA. Część prac wykonana została systemem gospodarczym przez druhów strażaków i sfinansowana z funduszy własnych jednostek OSP.
W omawianym okresie w istotny sposób zmienił się stan wyposażenia jednostek OSP w pojazdy pożarnicze, sprzęt pożarniczy, ratowniczy i specjalistyczny, a także w przedmioty odzieży specjalnej i umundurowania. Z dużą konsekwencją
i w sposób efektywny w minionej kadencji kontynuowany był program wymiany wyeksploatowanych, starych pojazdów na samochody pożarnicze nowej generacji. Zakończono rozpoczęty jeszcze w 2009 roku program wymiany pojazdów typu Żuk na nowoczesne lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze.
W 2016 r. na wyposażenie OSP Draganowa zakupiony został fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 marki Ford Ranger, wartości 200 tys. zł, z czego dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł otrzymano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z kolei w 2017 r. dla potrzeb jednostki OSP Machnówka zakupiony został używany, ale w bardzo dobrym stanie technicznym lekki samochód ratowniczo-gaśniczy w zabudowie kontenerowej na podwoziu Iveco. Zakup samochodu wartości ponad 71 tys. zł w całości sfinansowany został ze środków gminy. Ostatni pojazd typu Żuk wymieniony został w jednostce OSP Poraj, na wyposażenie której w 2018 r. zakupiono używany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy typu furgon marki Renault Master, wartości 65 tys. zł, sfinansowany również ze środków budżetu gminy.
W 2019 r. na wyposażenie OSP w Kobylanach zakupiono nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Iveco Eurocargo, który zastąpił 37-letniego Stara 244. Koszt zakupu pojazdu wyniósł kwotę 760 tys. zł, z czego 460 tys. zł pochodziło z dotacji zewnętrznej, otrzymanej z łączonych środków Komendy Głównej PSP na KSRG, instytucji ubezpieczeniowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z satysfakcją należy nadmienić, iż w bieżącym roku na teren naszej gminy, do jednostki OSP Żeglce trafił kolejny nowoczesny średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault, wartości ponad 800 tys. zł, z czego 500 tys. zł to dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, pozyskane za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej. W ten sposób w okresie sprawozdawczym na teren Gminy Chorkówka do jednostek OSP trafiło łącznie 5 pojazdów pożarniczych różnych typów, zastępując samochody wiekowe i wyeksploatowane. Na wyposażeniu podległych OSP znajdują się jeszcze 4 starszej generacji samochody pożarnicze (beczkowozy), w tym 3 średnie Stary 244 w Bóbrce, Leśniówce i Sulistrowej oraz 1 ciężki Jelcz w OSP Kopytowa. Pojazdy te, z uwagi na swój prawie 40-letni wiek należałoby w dalszej perspektywie także wymienić na nowe. Proces ten, z uwagi na bardzo duże koszty uzależniony będzie przede wszystkim od możliwości finansowego, zewnętrznego wsparcia ich zakupu. Przypomnę, iż aktualnie w dyspozycji 15 jednostek OSP znajduje się łącznie 19 pojazdów pożarniczych, w tym 1 ciężki, 6 średnich, 10 lekkich i 2 operacyjne.
Oprócz pojazdów pożarniczych, na wyposażenie jednostek OSP w okresie minionej kadencji zakupiono także wiele egzemplarzy sprzętu pożarniczego i specjalistycznego. Dla jednostek OSP w Chorkówce, Zręcinie, Machnówce i Draganowej zakupiono motopompy pływające „Niagara”, natomiast na wyposażenie OSP Świerzowa Polska zakupiono pompę szlamową WT30X. Wcześniej używaną tego typu pompę jednostka ta przekazała do OSP w Poraju. OSP w Kobylanach pozyskała na swe wyposażenie nowy zestaw ratowniczych narzędzi hydraulicznych, wartości 57 400 zł, z czego 22 400 zł pozyskano z KG PSP w ramach KSRG. Zakupiono także 2 agregaty prądotwórcze typu GEKO o mocy 2,8 kW dla jednostek OSP w Faliszówce i Kobylanach. W ostatnim okresie dla jednostek OSP w Bóbrce, Chorkówce, Kobylanach, Szczepańcowej i Żeglcach zakupione zostały wentylatory oddymiające. Jednostki OSP w Szczepańcowej i Zręcinie wzbogaciły się o pilarki spalinowe typu „Stihl”. Także OSP Leśniówka z własnych środków dokonała zakupu motorowej piły teleskopowej. Ponadto do jednostki ze Szczepańcowej na jej wyposażenie zakupiono kamerę termowizyjną oraz nowoczesny przenośny radiotelefon analogowo-cyfrowy „Motorola”. Radiotelefon nasobny zakupiony został również dla potrzeb jednostki w Żeglcach.
Ze środków Funduszu Sprawiedliwości do jednostek OSP zakupiono: 2 defibrylatory, 6 kpl. torb medycznych PSP R-1 wraz z szynami Kramera oraz deskami ortopedycznymi, a także 4 zestawy medyczne OSP R-1. Wartość zakupionego sprzętu wyniosła kwotę 45 540 zł. Wkład własny gminy stanowił jedynie 1% niniejszego projektu. W zależności od występujących potrzeb uzupełniono również braki w pożarnicze węże tłoczne oraz drobną armaturę pożarniczą.
W minionej kadencji uzupełniono także braki w wyposażeniu druhów w odzież specjalną i wyekwipowanie osobiste, wymieniając zużyte i zniszczone przedmioty na nowe. W przypadku wyposażenia osobistego strażaków brano pod uwagę normatywy określone dla poszczególnych jednostek OSP, w zależności od kategorii Jednostki Operacyjno-Technicznej (JOT). Na sfinansowanie zakupu wyposażenia, głównie w przedmioty odzieży specjalnej pozyskano znaczące wsparcie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w łącznej wysokości 109 278 zł. Przy dofinansowaniu z budżetu gminy odzież specjalna oraz drobny sprzęt pożarniczy trafiły na wyposażenie jednostek OSP w Chorkówce, Świerzowej Polskiej, Kobylanach, Kopytowej, Leśniówce, Szczepańcowej i Zręcinie.
Uzupełniono także potrzeby w zakresie umundurowania wyjściowego, gdzie stosowano m.in. zasadę, iż dla jednostek, które organizowały uroczystości jubileuszowe kupowano po 10 kpl. mundurów.
W sprawozdaniu tym, nie sposób jest ująć wszystkich zakupów materiałowo-sprzętowych, które były dokonane przez jednostki OSP w minionej kadencji. Część z nich realizowana była ze środków finansowych pozyskanych i wygospodarowanych przez same jednostki, bądź pozyskane zostały w formie darowizn rzeczowych.
Przedstawione wyżej zakupy nie byłyby możliwe bez odpowiednich środków finansowych, wydzielanych co roku w budżecie gminy, przeznaczanych na ochronę przeciwpożarową.
Łącznie od 2016 roku do 30 września 2021 r. z budżetu gminy nakłady finansowe na ten cel wyniosły kwotę: 3.372.597 zł, z tego 1.483.258 zł były to wydatki inwestycyjne tzw. majątkowe. W ramach tych środków 881.508 zł wydatkowano na dofinansowanie zakupu sprzętu, głównie 5 pojazdów pożarniczych, natomiast kwota 601.749 zł, przeznaczona została na sfinansowanie prac inwestycyjnych przy modernizacji obiektów remiz OSP. Wydatki inwestycyjne, które są ważnym elementem budżetu, mającym istotny wpływ na stan techniczny sprzętu
i bazy lokalowej, stanowiły w okresie sprawozdawczym 44 % wydatków ogółem, przeznaczonych na ochronę przeciwpożarową, wydzielanych w budżecie gminy. Ponadto w tym okresie pozyskane zostały dodatkowe pozabudżetowe środki, skierowane na wsparcie działalności jednostek OSP, a w szczególności zakupów sprzętu i wyposażenia w łącznej wysokości 1.715.257 zł, pochodzące ze źródeł jak niżej:
- dotacje otrzymane z KG PSP dla OSP włączonych do KSRG – 213.673 zł,
- dotacje z MSWiA poprzez KG PSP – 244.980 zł,
- dotacje otrzymane z KG PSP z firm ubezpieczeniowych – 355.000 zł,
- dotacje z NFOŚiGW / WFOŚiGW – 693.815 zł,
- Fundusz Sprawiedliwości z Min. Sprawiedliwości – 67 540 zł,
- Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników – 62.800 zł,
- dotacje udzielone przez ZOSP RP – 28 314 zł,
- odpis 1% podatku PIT, dotacja PUP, a także środki
- wypracowane przez OSP – 49 135 zł.
Otrzymane dotacje zewnętrzne stanowiły 51% środków wydzielonych w budżecie gminy na funkcjonowanie jednostek OSP. Łącznie budżet gminy plus środki pozyskane spoza budżetu w okresie minionej kadencji stanowiły kwotę 5 087 854 zł.
Corocznie Prezes Zarządu Oddziału Gminnego zapraszany jest na posiedzenie Komisji Budżetowo – Gospodarczej Rady Gminy, gdzie przedkładana jest informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy, w tym składane jest sprawozdanie z wykonania budżetu za poprzedni rok. Sprzyja to pogłębianiu wiedzy o ochronie przeciwpożarowej wśród radnych i problemach z tym związanych.
W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować samorządowi gminnemu poprzedniej i obecnej kadencji za kierowane na ochronę przeciwpożarową nakłady finansowe, które zapewniają funkcjonowanie podległych jednostek OSP na stosunkowo dobrym poziomie. Należy również zaznaczyć, iż finansowanie jednostek OSP przekłada się na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.
Stabilna od wielu już lat sytuacja finansowa pozwala w sposób komfortowy i przewidywalny działać Zarządowi Oddziału Gminnego i Zarządom poszczególnych OSP przy opracowywaniu planów działania, mających na celu m.in. utrzymanie gotowości bojowej na odpowiednio dobrym poziomie i prognozowanie ich dalszego rozwoju.
Realizując ważny element działalności statutowej, jakim jest szkolenie członków, w tym młodzieży, Zarząd Oddziału Gminnego co roku jest organizatorem gminnych zawodów sportowo – pożarniczych, przy wydatnej pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej, która zgłasza chęć ich organizacji i posiada przy tym odpowiednie warunki do ich przeprowadzenia. Przygotowania do zawodów, to wiele godzin żmudnych ćwiczeń dla osiągnięcia wysokich wyników sportowych. Ponadto jest to jedna z możliwości sprawdzenia sprawności i stanu technicznego sprzętu. Sprawozdanie niniejsze obejmuje w tym zakresie okres 4 lat, tj. 2016-2019, gdyż jak już wcześniej zostało zaznaczone, z uwagi na panującą od 4 marca 2020 r. pandemię koronawirusa, Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP pismem z dnia 10 marca 2020 r. poleciło podjęcia prewencyjnych działań ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, polegających na odwołaniu wszelkich uroczystości, imprez masowych, konkursów, turniejów, zawodów sportowo-pożarniczych, wydarzeń kulturalnych itp. Powyższe zalecenia byliśmy zobligowani respektować drugi rok
z rzędu.
Wracając do zawodów, w minionej kadencji gminne zawody sportowo-pożarnicze zorganizowane zostały 4-krotnie, których gospodarzami były jednostki OSP Faliszówka w 2016 r. oraz 3-krotnie w 2017, 2018 i 2019 r. OSP Kobylany.
W zawodach tych udział wzięło łącznie 120 drużyn w poszczególnych grupach startowych. Jeżeli chodzi o osiągnięcia sportowe to w grupie A seniorów 3-krotnie zwyciężała drużyna OSP z Leśniówki i 1 raz OSP Kobylany. W grupie Kobiecych Drużyn Pożarniczych 3-krotnie zwyciężały kobiety z OSP Chorkówka i 1 raz z OSP Kobylany. W kategorii MDP chłopców dwukrotnie zwyciężyła drużyna reprezentująca OSP Leśniówka i po 1 razie OSP Kobylany i Chorkówka, natomiast w kategorii MDP dziewcząt 4-krotnie 1. miejsce zajmowała drużyna z OSP Chorkówka. Drużynowo w czterech gminnych zawodach najwięcej sukcesów odnotowały jednostki OSP z Chorkówki i Kobylan, których drużyny 14-krotnie stawały na podium, 7 razy podium zajmowała drużyna OSP z Leśniówki, kolejne miejsca zajmowały drużyny z jednostek: Szczepańcowa – 5, Faliszówki i Świerzowej P. – po 2 razy oraz Draganowej, Machnówki i Żeglec – po 1 razie.
W zawodach powiatowych, odbytych w 2017 r. w Odrzykoniu naszą gminę reprezentowały 4 drużyny, gdzie 3 drużyny, tj. w grupie C KDP – OSP Kobylany, MDP chłopców – OSP Kobylany i MDP dziewcząt – OSP Chorkówka zajęły 2. miejsca, natomiast seniorzy w grupie A z OSP Leśniówka zajęli 4. miejsce. Z kolei na X Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, odbytych w 2019 r. także w Odrzykoniu, drużyny z naszej gminy odniosły również duży sukces. W grupie C KDP oraz MDP dziewcząt, obie drużyny reprezentowały OSP Chorkówka, w swych grupach zajęły 1. miejsce, kwalifikując się tym samym do zawodów wojewódzkich. W zawodach tych w grupie MDP chłopcy z OSP Chorkówka zajęli 5. miejsce, natomiast seniorzy z OSP Kobylany 6. miejsce.
Odnotować należy także sukcesy naszych drużyn w sportowo-pożarniczych turniejach MDP powiatu krośnieńskiego. Podczas odbytego w 2016 r. turnieju w Lubatówce MDP dziewcząt ze Szczepańcowej zajęła 1. miejsce, natomiast w tej samej grupie 2. miejsce zajęły dziewczęta z Kobylan. Z kolei podczas IV Powiatowego Turnieju MDP, odbytego w Jasionce w 2018 r. drużyna MDP dziewcząt z Chorkówki zajęła 1. miejsce, natomiast w grupie MDP chłopców 2. miejsce zajęła drużyna OSP Kobylany.
Innym, również ważnym tematem, którym zajmuje się Zarząd Oddziału Gminnego jest coroczne organizowanie gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jako sprawdzonej formy działalności prewencyjno – propagandowej wśród dzieci i młodzieży. W eliminacjach uczestniczy ponad 30 uczniów szkół podstawowych, a wcześniej i gimnazjów. Przygotowaniem uczestników turnieju zajmują się nauczyciele szkół, chyba przy zbyt małej pomocy OSP. Staramy się, by finał gminny miał należytą oprawę, a zdobywcom miejsc od 1 do 5 wręczane są wartościowe nagrody książkowe i dyplomy. Zdobywcy pierwszych miejsc reprezentują gminę w finale powiatowym, gdzie także nasza młodzież odnosi sukcesy, m.in. Kamil Szczur, uczeń gimnazjum w Świerzowej Polskiej, na co dzień członek OSP ze Szczepańcowej w 2018 r. w Krościenku Wyżnym zajął 1. miejsce w swej grupie wiekowej, natomiast Bartosz Sajdak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, zarazem członek OSP Poraj zajął 2. miejsce.
Zarząd Oddziału Gminnego organizuje co roku również gminne konkursy plastyczne o tematyce przeciwpożarowej, w których swe prace prezentują dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół z terenu gminy. Najlepiej oceniane prace są nagradzane i przesyłane na konkurs powiatowy i w tym zakresie nasi reprezentanci również odnoszą sukcesy. Obie imprezy organizowane są przy wydatnej pomocy GOK – Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce.
W minionej kadencji w czterech jednostkach OSP na terenie naszej gminy odbyły się uroczystości jubileuszowe. W dniu 3 czerwca 2017 r. jednostka OSP w Bóbrce uroczyście święciła jubileusz 80-lecia swego istnienia. Z kolei w dniu
2 września 2017 r. w OSP Szczepańcowa zorganizowano doniosłą uroczystość jubileuszu 120-lecia działalności, z muzyczną oprawą orkiestry dętej OSP Miejsce Piastowe. Z tej okazji wydana została okolicznościowa broszura – monografia, przedstawiająca zarys dziejów jednostki na przestrzeni 120 lat jej istnienia. W dniu 29 września 2018 r. OSP Machnówka zorganizowała jubileusz 50-lecia swej działalności, połączony z uroczystym przekazaniem na wyposażenie lekkiego samochodu pożarniczego marki Iveco. Sztandar jednostki udekorowany został srebrnym medalem „za zasługi dla pożarnictwa”. Kolejna uroczystość jubileuszowa to 70-lecie istnienia OSP w Poraju. Uroczystość zorganizowana w dniu 29 czerwca 2019 r. połączona została z nadaniem jednostce sztandaru, który udekorowany został srebrnym medalem „za zasługi dla pożarnictwa”. Podczas tejże uroczystości dokonano oficjalnego przekazania na wyposażenie jednostki lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Renault Master. Aktualnie 11 jednostek OSP na terenie naszej gminy posiada sztandar. Kolejny dwunasty czeka na nadanie dla jednostki OSP Faliszówka, która na dzień 16 lipca 2022 r. zaplanowała uroczyście święcić jubileusz 70-lecia swego istnienia. Należy zaznaczyć, iż w dniu 10 lipca 2020 r. w jednostce OSP Kobylany odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazania na wyposażenie tamtejszej jednostki nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Iveco. Przy tej okazji uczczono 110-letnią rocznicę istnienia jednostki. Z uwagi na panującą pandemię odwołano zaplanowaną na odbycie we wrześniu 2020 r. uroczystość jubileuszu 110-lecia działalności OSP w Kopytowej.
Podczas zorganizowanego w 2016 r. w Korczynie II Powiatowego Konkursu Kronik OSP naszą gminę reprezentowały kroniki z jednostek z Kobylan i Szczepańcowej, które zostały wysoko ocenione. Z kolei, podczas III Powiatowego Konkursu Kronik, zorganizowanego także w Dworze Szeptyckich w Korczynie gminę naszą reprezentowały kroniki z OSP Machnówka, Szczepańcowa i Żeglce. Podczas tego konkursu kronika z OSP Szczepańcowa otrzymała maksymalną ilość punktów
i uznana została za wzorową wraz z kroniką z OSP Iskrzynia. Oceny kronik dokonywało profesjonalne jury.
Fakt, że po upływie kolejnej 5 letniej kadencji możemy spotkać się na XII Zjeździe z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku jest zasługą wielu strażackich działaczy, członków i sympatyków pożarnictwa. Ochotnicze Straże Pożarne i Zarząd Oddziału Gminnego starały się o nich pamiętać, czego dowodem jest wnioskowanie o nadanie odpowiednich odznaczeń oraz wyróżnień.
Podczas różnego rodzaju uroczystości strażackich, organizowanych nie tylko na terenie gminy, ale także na szczeblu powiatu i województwa, zasłużeni druhowie i działacze pożarnictwa udekorowani zostali odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi. Ogółem w minionej kadencji przyznano: 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 3 Medale honorowe im. Bolesława Chomicza, 50 medali „za zasługi dla pożarnictwa”, w tym 12 złotych, 12 srebrnych i 26 brązowych, 32 odznaki „Strażak Wzorowy”, 1 złoty i 3 srebrne „Krzyże Zasługi Orderu Św. Floriana”, 1 Strażacką Gwiazdę Podkarpacia, 1 medal „w 100 rocznicę powołania Policji Państwowej”, 1 medal „z okazji 30. rocznicy powstania NSZZ Policjantów”, 37 odznak „za wysługę lat” w zależności od stażu służby w szeregach OSP, 50 odznak Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w tym : 9 złotych, 24 srebrne i 11 brązowych. Część odznaczeń wręczono podczas organizowanych co roku gminnych obchodów Dnia Strażaka. W minionej kadencji gospodarzami trzech uroczystości były jednostki: z Draganowej w 2017 r., Leśniówki w 2018 r. oraz Żeglec w 2019 r. Delegacje naszych jednostek uczestniczyły także wraz z pocztami sztandarowymi w uroczystościach wojewódzkich z okazji Dnia Strażaka w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Należy zaznaczyć, iż 24 maja 2016 r. w Szczepańcowej odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
w Krośnie z okazji święta Dnia Strażaka. Należy również zaznaczyć, iż strażacy licznie uczestniczyli podczas różnego rodzaju imprez państwowych i kościelnych, oraz uroczystości patriotycznych, regionalnych i lokalnych, organizowanych na terenie Gminy Chorkówka i powiatu krośnieńskiego.
Niniejsze sprawozdanie nie może i nie obejmie wszystkich działań podejmowanych przez Zarząd Oddziału Gminnego i Ochotnicze Straże Pożarne. Wyrażam nadzieję, iż dyskusja na zjeździe twórczo uzupełni sprawozdanie i oceni naszą wspólną działalność. Wszystkim strażakom ochotnikom, działaczom strażackim z terenu gminy Chorkówka składam serdeczne podziękowania za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, wierność strażackiej tradycji, codzienną gotowość do niesienia pomocy, za aktywność w działalności na rzecz rozwoju i poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej w gminie. Życzę satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia, pomyślności w pracy zawodowej i szczęścia osobistego.
Pragnę serdecznie podziękować samorządowym władzom gminy, Wójtowi Gminy Panu Grzegorzowi Węgrzynowskiemu, Zastępcy Wójta Panu Tomaszowi Tłuściakowi, Sekretarz Gminy Pani Wioletcie Klimek, Skarbnik Gminy Pani Annie Lula, byłemu Wójtowi Gminy Panu Andrzejowi Konieckiemu, Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Maciejowi Sekule i wszystkim radnym za tworzenie dobrego klimatu dla rozwoju ochotniczego pożarnictwa i finansowaniu ochrony przeciwpożarowej.
Dziękuję Zarządom Oddziałów Wojewódzkiego i Powiatowego Związku OSP RP, szczególnie Prezesowi ZOP w Krośnie druhowi Janowi Kilarowi za długoletnią, bardzo dobrą współpracę, okazywaną pomoc i wsparcie. Dziękuję komendantom miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, byłemu komendantowi st. bryg. Mariuszowi Bieńczakowi oraz obecnemu komendantowi
st. bryg. Zbigniewowi Nowakowi za bieżącą współpracę, udzielaną pomoc oraz kierowaną pod naszym adresem ogromną życzliwość.
Dziękuję GOK - Gminnemu Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Chorkówce za współpracę i udzielaną pomoc przy organizacji różnego rodzaju imprez i uroczystości.
Wyrażam przekonanie, że nasza gminna organizacja, dokonując obiektywnej oceny mijającego 5-lecia, wybierając nowy Zarząd i uchwalając program działania na kolejną kadencję będzie nadal aktywnie rozwijać się, pełniąc zaszczytną służbę dla społeczeństwa, a najbliższe lata przyniosą nowe osiągnięcia i wymierne sukcesy.
Sprawozdanie Komendanta Gminnego dh Adama Łukaszewskiego
Działalność Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Chorkówce opierała się na planie działalności, uchwałach podejmowanych przez Prezydium, oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Chorkówce, ustaleniach komisji ratowniczo – technicznej działającej przy Zarządzie Oddziału Gminnego składającej się z Naczelników jednostek OSP z terenu gminy Chorkówka, a także ustaleniach przyjętych przez Komisje Ratowniczo – Techniczną Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Krośnie, oraz bieżącej współpracy z Wydziałem Operacyjno - Rozpoznawczym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie w sprawie prawidłowej działalności operacyjno – technicznej jednostek OSP, oraz prowadzonych szkoleń, ćwiczeń a także inspekcji gotowości bojowej w jednostkach OSP, oraz realizacja bieżących zadań w tym z zakresu przeciwdziałania pandemii Sars Cov2 COVID 19
Na terenie naszej gminy działa aktualnie 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych o charakterystyce terenowej, OSP Kobylany, oraz OSP Szczepańcowa działają w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Na dzień dzisiejszy we wszystkich jednostkach OSP z terenu naszej gminy powołane są Jednostki Operacyjno – Techniczne w poszczególnych kategoriach:
- JOT kat. II, OSP Szczepańcowa gdzie wyposażenie i stan wyszkolenia umożliwia podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych w czasie pożarów, działań z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa technicznego oraz działań zabezpieczających.
- JOT kat. III, OSP Kobylany gdzie wyposażenie i stan wyszkolenia umożliwia podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych w czasie pożarów, oraz działań z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa technicznego, a także OSP Bóbrka, Kopytowa, Leśniówka, Sulistrowa, Żeglce, gdzie wyposażenie i stan wyszkolenia umożliwia podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych w czasie pożarów, ratownictwa medycznego oraz działań zabezpieczających.
- JOT kat. IV, OSP Chorkówka, Draganowa, Kobylany Myszkowskie, Faliszówka, Machnówka, Poraj, Świerzowa Polska, Zręcin, gdzie wyposażenie i stan wyszkolenia umożliwiają podjęcie działań ratowniczo – gaśniczych w czasie pożarów, oraz działań zabezpieczających.
Na wyposażeniu jednostek OSP znajduje się jeden ciężki, sześć średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych z czego trzy z nich to samochody fabrycznie nowe oraz dziesięć lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych z czego siedem z nich są to pojazdy nowej generacji wyposażone w zbiorniki wodne oraz agregaty wysokociśnieniowe. Do dyspozycji znajdują się również dwa samochody operacyjne. Na dzień dzisiejszy 4 jednostki OSP Kobylany, Szczepańcowa, Leśniówka, Sulistrowa posiadają radiowy system alarmowania DSP ze stacją obiektową i terminalem GSM, natomiast OSP Bóbrka, Żeglce, Chorkówka, Faliszówka, Machnówka, Poraj, Świerzowa Polska, Zręcin alarmowane są za pomocą jednoczesnego powiadamiania ratowników OSP – alarmowanie pl. Z wyżej wymienionych systemów alarmowania nie posiadają trzy jednostki OSP Kopytowa, Draganowa, Kobylany Myszkowskie.
Jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania Jednostek Operacyjno – Technicznych OSP z terenu naszej gminy były prowadzone szkolenia członków OSP stanowiących składy osobowe JOT. W okresie kadencji 2016 – 2021 w szkoleniach realizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie uczestniczyło łącznie 119 druhów, którzy ukończyli następujące szkolenia:
- szkolenie podstawowe realizowane jednoetapowo – 52 druhów
- szkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu OSP – 14 druhów
- szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego – 5 druhów
- szkolenie dowódców OSP – 16 druhów
- szkolenie naczelników – 3 druhów
- szkolenie z zakresu współpracy z LPR – 12 druhów
- kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – 5 druhów
- recertyfikacja KPP – 12 druhów
Niska ilość przeszkolonych druhów w/w szkoleniach spowodowana była zawieszeniem tych że szkoleń ze względu na panującą w naszym kraju pandemię korona wirusa.
Natomiast potrzeby szkoleniowe wynikają min. z pozyskiwania przez jednostki OSP nowych, młodych członków, oraz normatywów wyszkolenia, ustalonych dla poszczególnych OSP w zależności od kategorii JOT. Powyższe ma przełożenie na zapewnienie minimalnego stanu osobowego druhów przewidzianych do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych. W oparciu o te dane Zarządy OSP na wniosek Naczelników zobligowane są do aktualizacji stanów osobowych JOT – u w formie uchwał, gdzie na ich podstawie wprowadzane są zmiany w systemie wspomagania decyzji Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie.
Stan wyszkolenia na dzień 30 października br. przedstawia się następująco :
- szkolenie podstawowe strażaków – ratowników OSP – 222 druhów
- szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego – 112 druhów
- szkolenie dowódców OSP – 56 druhów
- szkolenie naczelników OSP – 21 druhów
- szkolenie kierowców konserwatorów OSP 54 druhów
- szkolenie z zakresu KPP – 23 druhów
- szkolenie z zakresu współpracy z LPR – 21 druhów
Na dzień dzisiejszego zjazdu stan osobowy w poszczególnych Jednostkach Operacyjno – Technicznych przedstawia się następująco :
- OSP Bóbrka – 15
- OSP Chorkówka – 16
- OSP Draganowa – 12
- OSP Faliszówka – 9
- OSP Kobylany – 22
- OSP Kobylany Myszkowskie – 10
- OSP Kopytowa – 13
- OSP Leśniówka – 23
- OSP Machnówka – 11
- OSP Poraj – 12
- OSP Sulistrowa – 14
- OSP Szczepańcowa – 20
- OSP Świerzowa Polska – 15
- OSP Zręcin – 12
- OSP Żeglce – 18
Łącznie składy osobowe Jednostek Operacyjno – Technicznych OSP terenu gminy Chorkówka stanowi 222 druhów. Należy stwierdzić, że aktualny stan wyszkolenia strażaków – ratowników OSP w podległych 15 jednostkach jest dobry i spełnia określone wymogi, oraz że łączna liczba druhów utrzymana została sprzed 5 lat.
W tym zakresie Zarząd Oddziału Gminnego przykłada szczególną uwagę do tej problematyki, a ewentualne potrzeby zgłaszane są do KM PSP w Krośnie.
Zwracana jest szczególna uwaga na posiadanie ważnych okresowych badań lekarskich przez druhów biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, natomiast na chwilę obecną w wyniku pandemii badania te są zawieszone na podstawie Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) dodano do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych przedłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Natomiast badania lekarskie są realizowane na bieżąco dla słuchaczy szkolenia podstawowego kierowanych przez nasz Oddział Gminny Związku.
Badania kierowców samochodów pożarniczych realizowane są również na bieżąco, na jednym z posiedzeń Zarządu Oddziału Gminnego Związku zaproponowano podwyższenie ilości kierowców kierowanych z naszych jednostek na badania które finansowane są ze środków Gminy Chorkówka. Należy nadmienić że wszyscy druhowie uprawnieni do bezpośrednich działań ratowniczo – gaśniczych posiadają aktualną polisę ubezpieczeniową.
Jednym z większych problemów jednostek OSP z terenu naszej gminy, z którym się borykamy jest duża migracja członków OSP w celach zarobkowych, co sprawia problemy z utrzymaniem odpowiedniej liczby członków OSP pod względem kategoryzacji JOT a także malejące zainteresowanie młodego pokolenia do wstępowania w szeregi OSP.
Kolejnym ważnym działaniem jest organizacja ćwiczeń zgrywających dla jednostek OSP ze wskazaniem na te jednostki, które posiadają średnie i ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze. W okresie kadencji zostały raz zorganizowane
ćwiczenia w 2018 roku w miejscowości Kobylany na obiekcie kościoła p.w Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kobylanach. Natomiast jednostki OSP realizują szkolenia doszkalające dla członków JOT bazując na sprzęcie które mają na swym wyposażeniu.
Inspekcje gotowości bojowej dla OSP działających w strukturach KSRG przeprowadzane są co roku przez oficerów z KM PSP w Krośnie, oraz KW PSP w Rzeszowie w siedzibach jednostek. Z inspekcji tych sporządzane są stosowne protokoły które przesyłane są do wiadomości Wójta Gminy Chorkówka, oraz Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Chorkówce
Jednym z głównych celów działania zapisanych w statucie Ochotniczych Straży Pożarnych jest branie czynnego udziału w zwalczaniu pożarów, klęsk żywiołowych oraz usuwaniu miejscowych zagrożeń takich jak wypadków komunikacyjnych, udzielaniu poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej z zakresu ratownictwa medycznego, oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną.
W okresie minionych pięciu lat na terenie gminy Chorkówka odnotowano 1267 zdarzeń, w tym 673 pożary, 550 miejscowych zagrożeń, oraz 44 alarmów fałszywych.
Powyższe dane w rozdzieleniu na poszczególne lata 2016 – 2021 kończącej się kadencji przedstawiają się następująco:
- 2016 rok – pożary 124 zdarzenia, 74 miejscowych zagrożeń, 6 alarmów fałszywych, łącznie odnotowano 204 zdarzenia.
- 2017 rok – pożary 114 zdarzeń, 70 miejscowych zagrożeń, 8 alarmów fałszywych, łącznie odnotowano 192 zdarzenia
- 2018 rok – pożary 65 zdarzeń, 95 miejscowych zagrożeń, 10 alarmów fałszywych, łącznie odnotowano 170 zdarzeń.
- 2019 rok – pożary 202 zdarzenia, 199 miejscowych zagrożeń, 12 alarmów fałszywych, łącznie odnotowano 413 zdarzeń.
- 2020 rok – pożary 168 zdarzeń, 112 miejscowych zagrożeń, 8 alarmów fałszywych, łącznie odnotowano 288 zdarzeń.
Najwięcej interwencji było związanych z gaszeniem pożarów suchych traw na polach i nieużytkach rolnych, gdzie problem ten nasila się szczególnie w okresie wczesnej wiosny. Okolicznością sprzyjającą powstawaniu tych pożarów jest sucha, bezdeszczowa aura, a przede wszystkim nieodpowiedzialne zachowanie się ludzi.
Również należy dostrzec zmianę klimatu naszego środowiska, gwałtowne burze, oberwania chmury, intensywne opady deszczu, gwałtowne wezbrania rzek, silne porywy wiatru, to działania z którymi znacznie częściej będziemy się spotykać.
Zwiększona liczba interwencji jednostek OSP z terenu naszej gminy pociąga za sobą dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem, w tym zużyciem paliwa, sprzętu i wyposażenia, oraz wypłatom należnych druhom ekwiwalentów za udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych.
Należy podkreślić że jednostki OSP biorą również udział w zabezpieczaniu różnych imprez organizowanych na terenie gminy, m.in. Biesiada Karpacka, Dożynki Gminne, imprezy sportowe takie jak wyścigi kolarskie, rajdy samochodowe oraz uroczystości, kościelne podczas procesji Bożego Ciała, a także przy zabezpieczaniu dróg dojazdowych do cmentarzy w dniu pierwszego listopada.
Ważnym elementem działania Zarządu Oddziału Gminnego jest dbałość o odpowiednie wyposażenie strażaków – ratowników w przedmioty odzieży specjalnej i wyekwipowania osobistego, posiadających odpowiednie certyfikaty, będące w dobrym stanie techniczno – użytkowym, oraz specjalistyczny sprzęt ratowniczy których aktualny stan przedstawia się następująco:
Sprzęt ochrony indywidualnej:
- Ubranie specjale – 164 kpl.
- Hełm – 137 szt.
- Buty specjalne – 149 par
- Kominiarki – 134 szt.
- Rękawice specjalne 139 par
Sprzęt ochrony dróg oddechowych:
- Aparaty ODO – 14 szt.
- Maski – 18 szt.
- Czujniki bezruchu 16 szt.
Ekwipunek osobisty strażaka:
- Pasy strażackie – 112 szt.
- Latarki – 110 szt.
Sprzęt ratowniczy :
- Lekki i średni zestaw ratownictwa technicznego Weber, oraz Lukas – 2 zestawy
- Pilarki do drewna – 21 szt.
- Pilarki do betonu i stali – 3 szt
- Agregaty prądotwórcze – 14 szt. wraz z najaśnicami.
Armatura wodna :
- Węże tłoczne W 75 – 148 odc.
- Węże tłoczne W 52 – 165 odc.
- Węże ssawne Ws 110, 75 – 54 szt.
Drabiny pożarnicze:
- Wysuwne z podporami 7 szt.
- Nasadkowe – 4 szt.
Motopompy pożarnicze:
- Pożarnicze o wydajności 800 l/ min lub wyżej – 28 szt.
- Szlamowe – 15 szt.
- Pływające – 15szt.
Sprzęt łączności:
- Radiotelefony samochodowe – 19 szt.
- Radiostacje na stałe w strażnicy – 5 szt.
- Radiostacje nasobne przenośnie – 41 szt.
To tylko przybliżona ilość podstawowego sprzętu wykorzystywanego przez nasze jednostki.
Ważnym ogniwem doradczym Komendanta Gminnego Związku jest Komisja Ratowniczo – Techniczna powołana przez Zarząd Oddziału Gminnego, na spotkaniach które odbywały się średnio 4 razy w ciągu roku tej kończącej się kadencji spotykali się Naczelnicy wszystkich jednostek OSP z naszej gminy, gdzie były poruszane wszelkie kwestie od szkoleń OSP po gminne zawody sportowo pożarnicze, poruszane były tematy związane z bieżącym funkcjonowaniem Jednostek Operacyjno – Technicznych w naszych OSP. Każdy kto potrzebował merytorycznej pomocy mógł liczyć na pomoc ze strony mojej czy też komisji. Wszelkie sprawy sporne dotyczące Komendanta Gminnego Związku rozwiązywane były na tych spotkaniach.
Pełniąc przez ostatnie pięć lat funkcję Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Chorkówce pragnę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, iż Zarząd Oddziału Gminnego przy wykorzystaniu środków budżetowych, oraz wsparciu instytucji zwierzchnich i współdziałających poczynił wiele działań na rzecz jednostek OSP, by te w sposób profesjonalny mogły realizować postawione przed nimi ustawowe i statutowe zadania.
Pragnę podziękować wam wszystkim za wsparcie i pomoc które otrzymywałem z waszej strony w swej społecznej działalności. Niech ta dobra energia która która trwa od wielu lat w naszych szeregach będzie z nami jak najdłużej.
Odznaczenia i wyróżnienia
W trakcie XII Zjazdu odznaczono i wyróżniono strażaków z terenu gminy Chorkówka oraz wręczono podziękowania wszystkim tym, którzy wspierali przez ostatnie 5 lat ochronę przeciwpożarową na terenie gminy Chorkówka. Podziękowania i gratulacje złożono również dh Janowi Kilarowi - Prezesowi Oddziału Powitawego ZOSP RP w Krośnie, za wieloletnią pomoc w dążeniu do bezpieczeństwa na terenie gminy.
I. Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa”:
1. ŁUKASZEWSKI Piotr
2. WĘGRZYN Andrzej
II. Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”:
1. KASZA Jarosław
2. LASKOŚ Marcin
III. Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa'’:
1. HEJNAR Adam
2. PUDŁO Łukasz
3. SEKUŁA Maciej
4. SZMYD Hubert
5. TŁUŚCIAK Tomasz
6. WĘGRZYNOWSKI Grzegorz
7. ZAWISZA Kamil
Odznaka „Strażak wzorowy”:
1. KUŹNIAROWICZ Adrian
2. WIERDAK Bartłomiej
Nowy Zarząd
W trakcie zjazdu zatwierdzono również nowy Zarząd Oddziału Gminnego wybrany na zebraniach sprawozdawczo - wyborczych w jednostkach OSP, a także dokonano wyboru Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP RP w Chorkówce.
Prezydium Zarządu:
- Prezes dh Kazimierz Gładysz
- Wiceprezes dh Jan Mroziński
- Wiceprezes dh Mariusz Samborowski
- Sekretarz dh Stanisław Lula
- Skarbnik dh Jan Wierdak
- Komendant Gminny dh Adam Łukaszewski
- Członek Prezydium dh Jarosław Firlej
Członkowie Zarządu:
- dh Mariusz Niziołek
- dh Łukasz Klimczak
- dh Ireneusz Szczepanik
- dh Krzysztof Kozielec
- dh Andrzej Sitar
- dh Marek Rak
- dh Kazimierz Okoński
- dh Adam Półchłopek
- dh Robert Świeboda
- dh Bogusław Pacek
W skłąd Komisji Rewizyjnej weszli:
- Przewodniczący dh Bogusław Krzywda
- Wiceprzewodniczący dh Maciej Palion
- Sekretarz dh Roland Liberacki
Przedstawicielami do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie zostali:
- dh Kazimierz Gładysz
- dh Adam Łukaszewski
Więcej zdjęć w galerii poniżej
Krosno112.pl