Cmentarz Komunalny przy ul. Wyszyńskiego
W rejonie cmentarza przy ul. Wyszyńskiego wyznaczone zostaną parkingi:
- na wysokości cmentarza przy ul. Wyszyńskiego,
- przy kościele św. Piotra i Jana z Dukli,
- wszystkie parkingi w rejonie Starostwa Powiatowego przy ul. Bieszczadzkiej,
- parking na osiedlu mieszkaniowym im. Grota Roweckiego od strony ul. Podkarpackiej,
- parking przy placu Papieskim.
Na ulicy Wyszyńskiego będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (w kierunku dzielnicy Suchodół) po obu stronach od ul. Podkarpackiej do zatok autobusowych poniżej cmentarza.
Ograniczenie prędkości do 40 km/h
Na odcinku ul. Podkarpackiej od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego i ul. Grodzką do skrzyżowania z ul. Lwowską będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 40 km/h.
Cmentarz Komunalny w Polance
W rejonie cmentarza komunalnego w dzielnicy Polanka obowiązywać będą następujące zasady ruchu drogowego:
- na ul. Baczyńskiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy, wjazd możliwy będzie od ul. Decowskiego.
- od strony Dobieszyna za skrzyżowaniem z ul. Popiełuszki na ul. Baczyńskiego będzie obowiązywał "zakaz wjazdu",
- po lewej stronie ul. Baczyńskiego w kierunku Dobieszyna obowiązywał będzie "zakaz zatrzymywania się",
- parkowanie na ul. Baczyńskiego możliwe będzie tylko po prawej stronie ulicy (od strony cmentarza) w kierunku Dobieszyna,
- parkowanie będzie również możliwe na ul. Pięknej,
- parkowanie przy ul. Popiełuszki będzie możliwe po lewej stronie w wyznaczonych i oznakowanych miejscach,
- prędkość na ul. Popiełuszki w rejonie cmentarza ograniczona zostanie do 40 km/h.
W dniach od 30 października do 1 listopada czasowo otwarta będzie ul. Traugutta (zamknięty odcinek na czas budowy drogi G).
Na parkingach będą wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Dodatkowe kursy autobusów MKS:
Od niedzieli 31 października do poniedziałku 1 listopada MKS Krosno uruchomi trzy linie A, E i G, które kursować będą według sobotniego rozkładu jazdy. Dodatkowo w tych dniach wprowadzone zostaną zmiany w stosunku do regularnego rozkładu jazdy.
Będą kursowały autobusy linii A, E i G:
- linia A będzie kursowała zgodnie z jej sobotnim rozkładem jazdy,
- na linii E w godzinach od 9-tej do 17-tej będą uruchomione dodatkowe kursy na trasie: Os. Traugutta – Boh. Westerplatte – Dworzec Autobusowy – Krakowska – Polanka Dom Ludowy,
- na linii G kursowanie będzie wydłużone do godziny 18:32 (tak jak w sobotnim rozkładzie jazdy).
- Bez zmian będą wykonane kursy do i ze Szpital Wojewódzkiego: linia 10 o godz. 5:12 Głowienka – Szpital, linia 0 o godz. 06:03 Szpital – Os. Traugutta, linia 1 o godz. 17:35 Dworzec – Szpital i linia 1 o godz. 18:02 Szpital – Dworzec
Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy są do uzyskania pod numerem telefonu: 13 43-686-94 i na stronie internetowej http://rozklad.mks-krosno.pl
Informacje dodatkowe
Lokalizacja toalet na cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego:
• toaleta ogólnodostępna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zlokalizowana w budynku domu przedpogrzebowego (toaleta płatna – wrzutomat 1 zł),
• toalety ogólnodostępne w pawilonach od ul. Podkarpackiej (wejście od strony parkingu),
• toaleta ogólnodostępna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych w pawilonach od ul. Podkarpackiej (wejście od strony parkingu - toaleta płatna – wrzutomat 1 zł),
• pięć kabin przenośnych typu TOI TOI, w następujących lokalizacjach: przy pierwszej bramie od strony kościoła sektor B1, na przeciwko budynku domu przedpogrzebowego sektor D3, w sektorze E10 (przejście w kierunku Placu Papieskiego), w sektorze H4 (w kierunku nowej części cmentarza od strony Suchodołu, przy sektorze C4/D8).
Na cmentarzu przy ul. Popiełuszki (Polanka) i Wyspiańskiego (Turaszówka) dostępne są kabiny przenośne typu TOI TOI.
Policjanci apelują
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to bardzo ważne święta w Kościele katolickim w Polsce, skupiające najwięcej ludzi i rodzin wokół siebie. Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku pilnować będą policjanci oraz przedstawiciele innych służb. Stosujmy się do ich poleceń i wskazówek. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Charakter tych świąt, a także masowe odwiedzanie grobów, sprzyjają działalności przestępczej. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy.
Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.
- Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
- Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
- Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
- Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
- Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
- Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
- Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
- W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
- Zwracajmy uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.
- Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
- Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.
Zadbajmy, aby nadchodzące święta naszych bliskich zmarłych przebiegły bezpiecznie i spokojnie, w atmosferze zadumy i refleksji.
Źródło: UM Krosno, MKS Krosno, KWP Rzeszów