Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podkarpacka Unia i Rada Bezpieczeństwa powołane

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki kurator oświaty i szefowie służb mundurowych podpisali porozumienie powołujące Podkarpacką Unię Bezpieczeństwa i Podkarpacką Radę Bezpieczeństwa przy Wojewodzie Podkarpackim. Wojewoda zainaugurowała również III edycję Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji (rok szkolny 2021/2022). Tematem seminarium inauguracyjnego i debaty z młodzieżą było bezpieczeństwo transgraniczne.
Podkarpacka Unia i Rada Bezpieczeństwa powołane

Autor: fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

– Rozpoczynamy dziś nowy etap współpracy administracji rządowej, służb mundurowych i Kuratorium Oświaty, a naszym celem jest intensyfikacja działań na rzecz bezpieczeństwa w województwie podkarpackim, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.  

Celem porozumienia tworzącego Podkarpacką Unię Bezpieczeństwa jest: realizowanie, inicjowanie i koordynowanie działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w województwie podkarpackim; inicjowanie prowadzenia badań naukowych z zakresu bezpieczeństwa, mających znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa w województwie podkarpackim i realizowania ustawowych zadań przez strony porozumienia; realizowanie zajęć dla uczniów szkół z obszaru województwa podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji z zakresu: identyfikowania i przeciwdziałania zagrożeniom, cyberbezpieczeństwa i cyberprzestępczości, odpowiedzialności karnej, kryminalistyki, kryminologii, wiktymologii, patologii społecznych oraz roli i zadań organów ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego; organizowanie innych wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, zwiększających ich świadomość społeczną i prawną; organizowanie Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Państwie, Prawie i Bezpieczeństwie – przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych, sprawdzającego wiedzę z zakresu wiedzy o społeczeństwie, prawa i bezpieczeństwa; organizowanie Podkarpackiego Dnia Służb Mundurowych – cyklicznego wydarzenia dla mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym dzieci i młodzieży, prezentującego poszczególne służby mundurowe, ich zadania, kompetencje i posiadane wyposażenie; organizowanie kongresów, konferencji, seminariów i szkoleń poświęconych problematyce bezpieczeństwa oraz koordynacja współpracy z innymi podmiotami w obszarze bezpieczeństwa. Cele porozumienia realizować będzie Podkarpacka Rada Bezpieczeństwa.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Podkarpackiej Rady Bezpieczeństwa wojewoda podkarpacki powołała prof. KPSW dra hab. Czesława Kłaka na jej przewodniczącego. Profesor od wielu lat aktywnie wspiera administrację rządową i wojewodę podkarpackiego w działaniach na rzecz bezpieczeństwa, jest inicjatorem kongresów, konferencji i seminariów, realizuje badania naukowe dotyczące przestępczości i patologii społecznych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki województwa podkarpackiego, prowadzi szkolenia dla służb mundurowych i nauczycieli, a także spotyka się z młodzieżą, przybliżając jej szeroko rozumianą problematykę z zakresu bezpieczeństwa.

Strony porozumienia zdecydowały również, że Katedra Kryminologii, Kryminalistyki, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Nauk Penitencjarnych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, kierowana przez prof. Czesława Kłaka, będzie podmiotem merytorycznie wspierającym realizację celów porozumienia, w szczególności będzie przygotowywać i prezentować studia, analizy oraz inne opracowania naukowe dotyczące bezpieczeństwa i przestępczości w województwie podkarpackim.

W inauguracji III edycji Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji wzięli udział szefowie podkarpackich służb mundurowych oraz pochodzący z Podkarpacia  dr hab. Czesław Kłak, prof. KPSW, kierownik Katedry Kryminologii, Kryminalistyki, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Nauk Penitencjarnych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

– Cieszę się, że spotykamy się ponownie w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim i możemy kontynuować debatę na ważne tematy społeczne – podkreśliła wojewoda podkarpacki otwierając seminarium. Rozpoczynamy trzecią już edycję Szkoły Wolności i Tolerancji  od seminarium i dyskusji dotyczącej zagrożeń transgranicznych – zaznaczyła wojewoda.

Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykl spotkań organizowanych przez wojewodę podkarpackiego, dedykowanych młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorom szkół i nauczycielom. Celem zajęć organizowanych w ramach Szkoły jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Pierwsze – inaugurujące cykl zajęcia odbyły się 22 stycznia 2019 r. i obejmowały seminarium oraz debatę na temat: „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”.

W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbywają się zajęcia, seminaria, debaty młodzieży z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami Policji oraz innych służb mundurowych, a także historykami. Poruszana jest m.in. problematyka mowy nienawiści, hejtu, stalkingu, współczesnych przejawów nietolerancji i dyskryminacji, a także dotycząca odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz odpowiedzialności za zachowania godzące w wolności i prawa drugiego człowieka, jakie mogą zaistnieć w środowisku szkolnym.

Od roku szkolnego 2021/2022 oferta Szkoły ulega poszerzeniu o zajęcia z zakresu kryminologii i nauk o bezpieczeństwie. W jej ramach powstała Sekcja Kryminologii, która przygotowała zajęcia dla młodzieży z aktualnych zagrożeń dla wolności i praw człowieka w kontekście współczesnych problemów bezpieczeństwa, w tym cyfrowego i transgranicznego.

 

Źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ