Najlepsza szczoteczka do zębów i pasta
Stomatolodzy mówią o tym, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wbrew pozorom wiele osób zapomina o regularnym szczotkowaniu zębów, a przecież do tego potrzebna jest nam tylko pasta, szczoteczka i 2 minuty - tyle dokładnie powinna zająć higienizacja jamy ustnej. Pasty do zębów warto dobierać do swoich potrzeb - jeśli potrzebujemy odbudować szkliwo, wybierajmy pasty z fluorem. Jeżeli zaś chcemy odświeżyć oddech, wybierajmy pasty z miętą lub eukaliptusem. Zęby możemy co prawda myć szczoteczką manualną, lecz lekarze dentyści z reguły polecają szczoteczki elektryczne bądź szczoteczki soniczne. Po dokładnym umyciu zębów, warto wyczyścić także przestrzenie znajdujące się pomiędzy nimi - może do tego posłużyć zwykła nić dentystyczna bądź specjalistyczny irygator. Nitkowanie zwykle nie zajmuje dłużej, niż 1-2 minuty.
Płukanie jamy ustnej
Nie każdy ma możliwość, aby dokładnie oczyścić zęby po każdym posiłku. Niemniej jednak wielu z nas zauważa, że po jedzeniu pozostaje na nich osad, który stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Po posiłku powinniśmy więc przepłukać jamę ustną - możemy do tego użyć specjalnego płynu. Niektóre z nich mają dodatkowo właściwości odświeżające bądź działają ściągająco na dziąsła. Ważne, aby płyn zwalczał bakterie, które są główną przyczyną próchnicy. W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką płynu do płukania jamy ustnej, możemy posiłkować się zwykłą wodą. Wystarczy kilka razy przepłukać nią dokładnie jamę ustną, aby pozbyć się przynajmniej części osadu nazębnego.
Dieta dla zębów i dziąseł
Powszechnie wiadomo, że nasze zęby oraz dziąsła nie lubią cukru. Unikajmy więc słodyczy, które nie tylko niszczą zęby, ale i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Jakie produkty będą natomiast przyjazne naszym zębom i dziąsłom? Przede wszystkim spożywajmy produkty bogate w witaminę C, która działa ściągająco na dziąsła. Nasze posiłki powinny być bogate w wapń, warto również suplementować witaminę D i K dla lepszego wchłaniania tego pierwiastka. Nasze zęby i dziąsła lubią też goździki, które charakteryzują się działaniem antyseptycznym. Zaś kalarepa, marchew, rzodkiewki czy seler w naturalny sposób usuwają płytkę oraz osad nazębny. Jak widać, nasza codzienna dieta nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia naszych zębów.
Materiał zewnętrzny