Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy wakacje w Krośnie i powiecie krośnieńskim były bezpieczne?

Krośnieńscy policjanci oraz strażacy podsumowali wakacje 2021. Dla obu służb wakacyjny okres był bardzo intensywnym czasem pracy. Czy było bezpieczniej niż rok wcześniej? 
Czy wakacje w Krośnie i powiecie krośnieńskim były bezpieczne?

Autor: fot. Krosno112.pl

Podkarpacie: Straż Pożarna

Dwa miesiące wakacji, to był dla podkarpackich strażaków bardzo intensywny czas pracy. Do pomocy wzywani byli 6 600 razy. W 595 przypadkach gaszono pożary, a 5 793 interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli działania niezwiązane z ogniem. Strażacki samochód wyjeżdżał do pomocy średnio co 13 minut.

W zdarzeniach, do których byli wzywani strażacy, zginęły 34 osoby. Pomocy przedmedycznej udzielono prawie 600 osobom.

W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy strażacy wzywani byli także do poszukiwań osób, które podczas wypoczynku zniknęły pod wodą. Niestety, trzem osobom nie udało się pomóc.

Większość strażackich interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum działań w tych przypadkach jest ogromne. Usuwano skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. Działano w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Strażacy byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego.

Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowano 212.

- Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej odwiedzali obozy harcerskie. Szkolili uczestników i kadrę w zakresie prowadzenia korespondencji i sprawdzenia łączności ze służbami ratowniczymi. Strażacy przeprowadzili także instruktaże z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzono również pogadanki na temat sposobów zachowań podczas niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Podczas wizyt sprawdzane także były warunki i organizacja ewakuacji obozowisk - mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy KW PSP w Rzeszowie.

Podkarpacie: Policja

Więcej wypadków, więcej rannych - taki jest bilans wakacyjnych miesięcy w 2021 roku. Policjanci wstępnie podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach Podkarpacia w czasie tegorocznych wakacji. W tym czasie funkcjonariusze udaremnili jazdę 486 nietrzeźwym kierowcom i zatrzymali 603 prawa jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym.

Podczas wakacyjnych miesięcy na podkarpackich drogach doszło do 316 wypadków. W tych zdarzeniach rannych zostało 366 osób, a życie na drodze straciło 18 osób. W ciągu wakacji policjanci ujawnili i udaremnili dalszą jazdę 486 nietrzeźwym kierowcom (w ubiegłym wakacyjnym okresie zatrzymano ich 820).

- W porównaniu do ubiegłorocznych letnich miesięcy, zwiększyła się liczba, zarówno wypadków, osób rannych, jak i ofiar śmiertelnych. W poprzednim roku, podczas wakacji doszło do 269 wypadków, w których rannych zostało 293 osoby. W wypadkach zginęło 17 osób - mówi podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy podkarpackich policjantów.

Nadmierna prędkość jest ciągle jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń, policjanci zdecydowanie reagują na przekraczanie dozwolonej prędkości i wyciągają wobec niebezpiecznie jeżdżących kierowców surowe konsekwencje. Tylko podczas wakacji, funkcjonariusze zatrzymali 603 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Policjanci w czasie wakacji dbali także o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolowali rejon zalewów i zbiorników wodnych, zwracali szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Niejednokrotnie ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które jej potrzebowały.

Podczas letniego wypoczynku na Podkarpaciu utonęło 4 osoby. Rok wcześniej, podczas odpoczywania nad wodą, utonęło 8 osób.

Krosno i powiat krośnieński: Straż Pożarna

Krośnieńscy strażacy zawodowi oraz ochotnicy interweniowali 575 razy, z czego przy 58 pożarach, 500 miejscowych zagrożeniach oraz 17 alarmach fałszywych. Strażacy z Krosna uczestniczyli również w akcjach ratunkowych poza swoim rejonem np. w Odrzechowej, gdzie doszło do utonięcia mężczyzny, w powiecie leskim, gdzie palił się obiekt wypoczynkowy, czy w powiecie brzozowskim, gdzie ciężarówka przewożąca alkohol spadła z drogi.

Krosno i powiat krośnieński: Policja

Krośnieńscy policjanci podczaa wakacji interweniowali przy 10 wypadkach drogowych (w 2020 roku było 8) na szczęście, w których nikt nie zginął (od początku roku na drogach Krosna i powiatu zginęły 2 osoby). W zdarzeniach rannych zostało 13 osób, to więcej o 4 niż w roku ubiegłym. W 2021 r. liczba kolizji drogowych wyniosła 247 (w 2020 r.: 248, spadek o 1).

Podczas wakacji policjanci ruchu drogowego prowadzili szereg działań prewencyjnych m.in. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwe popołudnie” oraz działania „Prędkość”, czego efektem są poniższe dane:

  • liczba zatrzymanych praw jazdy – 75 ( w tym 26 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h)
  • liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – 238
  • liczba nietrzeźwych kierujących – 36 ( art. 178a kk )
  • liczba kierujących po użyciu alkoholu – 26 ( art. 86§1 kw )

Zobacz jakie najciekawsze interwencje podejmowały krośnieńskie służby ratunkowe w okresie wakacyjnym:

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ