Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Terytorialsi z Podkarpacia na wymagających zawodach w Estonii. Jak im poszło?

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług", reprezentowali Polskę na "Admiral Pitka Recon Challenge 2021". Rywalizowali z 25 zespołami z państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Terytorialsi z Podkarpacia na wymagających zawodach w Estonii. Jak im poszło?

Autor: fb Admiral Pitka Recon Challenge

W tym roku rywalizacja odbywała się na wyspie Saaremaa w Estonii.

- "Admiral Pitka Recon Challenge 2021" to jedno z bardziej elitarnych międzynarodowych wyzwań taktycznych organizowanych dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy - tłumaczy kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT.

Zawody trwały 4 doby. - W tym czasie zawodnicy musieli pokonać ponad stukilometrową trasę, na której przyszło im zmierzyć się z kilkunastoma zadaniami taktycznymi, strzeleckimi i sprawnościowymi - mówi kpt. Witold Sura. Dodaje, że wszystkie były oceniane pod względem szybkości i poprawności ich wykonania. - W niektóre konkurencje zaangażowane zostały całe drużyny, inne wykonywane były indywidualnie.

Żołnierze z 3. PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 11 miejsce. Pierwszą dziesiątkę zdominowały drużyny z Estonii. Na 6 miejscu uplasowali się Finowie, a na 10 Litwini. - Za Polską ekipą znaleźli się przedstawiciele innych armii NATO m.in. z Francji, Danii, USA czy Finlandii - zaznacza kpt. Witold Sura. Dodaje, że atut gospodarza nie podlega dyskusji. - Estończycy znali trasę, zadania i byli na swoim terenie.

Płk Dariusz Słota, dowódca 3. PBOT podkreśla, że każde wspólne szkolenie, ćwiczenia z innymi wojskami, zawody taktyczne, rozpoznawcze, w których udział biorą żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pozwalają podpatrzeć dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych.

- Żołnierze mogą skonfrontować pomysły przyjęte w swoich krajach z rozwiązaniami sojuszników, analizują możliwość ich adaptacji w swoich pododdziałach i są swoistą platformą do transferu wiedzy i doświadczeń zdobytych przez żołnierzy innych członków sojuszu - mówi.

Dowódca 3. PBOT zaznacza, że dzięki takim przedsięwzięciom Wojska Obrony Terytorialnej osiągają coraz wyższy poziom zdolności do współdziałania z żołnierzami innych państw. - Ponadto podkarpaccy Terytorialsi godnie promowali Siły Zbrojne RP wykazując się profesjonalizmem podczas zawodów międzynarodowych - podsumowuje płk Dariusz Słota.

Autor: tom
Zdjęcia: fb Admiral Pitka Recon Challenge



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ