Już dzisiaj Terytorialsi z Podkarpacia rozpoczęli zmagania w jednych z najtrudniejszych międzynarodowych zawodach pk. „Admiral Pitka Recon Challenge 2021” w Republice Estonii. W tym roku rywalizacja odbywa się na wyspie Saaremaa gdzie walczą zespoły wystawione przez państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej reprezentuje zespół Wojsk Obrony Terytorialnej wystawiony przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”.
Zawody Admiral Pitka Recon Challenge 2021 to międzynarodowa wojskowa rywalizacja sportowa, w której drużyny otrzymują scenariusz opisujący zadanie taktyczne, z którym muszą się zmierzyć i którego będą musieli się trzymać, aby ukończyć swoje zmagania rozpoznawcze. Podczas współzawodnictwa Terytorialsi wykażą się wiedzą i umiejętnościami wojskowymi. W czasie patrolu zmierzą się z różnymi warunkami pogodowymi, organizacją bytowania, marszem na długich dystansach, jak również będą konkurować w strzelaniu na różnych odległościach.
Trasa zawodów wynosi ok. 90 km w linii prostej. Przejścia odbywają się przez tereny otwarte, bagienne, zabudowane i rolnicze. Marsz prowadzi przez punkty kontrolne rozmieszczone w odpowiedniej kolejności. Ruch odbywa się pieszo bez żadnych zewnętrznych środków pomocy. Drużyny muszą poruszać się skrycie, żołnierze wykorzystują pełny kamuflaż po to, aby unikać kontaktu z innymi zespołami oraz osobami kontrolującymi scenariusz zawodów. Ruch po drogach jest zabroniony. Zakończenie międzynarodowej rywalizacji zaplanowano na 7 sierpnia.
Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy Dowódca WOT wyznaczył brygadę z Podkarpacia. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (brygady) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.
Źródło: 3PBOT
Zdjęcia: 3PBOT