W ramach obchodów Światowego Dnia Wodoru społeczność Naftówki zaprasza mieszkańców Krosna i okolic na piknik rodzinno-edukacyjny, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 8 sierpnia 2021 r. na obiektach szkoły.
Głównym celem jest popularyzacja wiedzy, integracja oraz budowanie świadomości rynku wodoru, oraz prezentacja jego wszechstronnych zastosowań. Podczas pikniku szkoła będzie miała przyjemność zaprezentować projekt wprowadzenia w bieżącym roku innowacji programowej realizowanej w Technikum w obszarze magazynowania wodoru. Naftówka widzi duże zainteresowanie uczniów tą tematyką, dlatego wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom rozwijającego rynku.
Jest to bardzo ważne wydarzenia nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Polski, a może i świata, ponieważ o wodorze jeszcze nie mówi się dużo, a jest w nim bardzo duży potencjał, aby w przyszłości można było go wykorzystywać na szeroką skalę jako czyste paliwo. NAFTÓWKA wyznacza trendy i jako pierwsza szkoła w Polsce na żywo popularyzuje wodór. W perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat przed ludzkością stoi perspektywa zmiany nośnika energii. W przypadku wahań podaży energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE (dla energii słonecznej jak i wiatrowej) oraz wahań popytu (dla energetyki jądrowej) ważnym aspektem jest efektywne magazynowanie energii. Do tego celu idealnie nadaje się wodór uzyskiwany podczas procesu elektrolizy. Materializująca się na naszych oczach rewolucyjna zmiana wymaga w chwili obecnej budowy świadomości oraz zapewnienia kadr dla tego sektora.
Wydarzenie otrzymało patronaty m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Krosna, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Instytutu Badań Edukacyjnych, KEZO CB PAN oraz wielu innych ważnych Instytucji zebranych wokół Partnerstwa Wodorowego. Piknik realizowany będzie wspólnie z Politechniką Rzeszowską i AGH w Krakowie.
Twarzą wydarzenia będzie Grzegorz Duda, kierowca rajdowy, dziennikarz TVN Turbo, Ambasador Akademii Młodego Mechanika, z którym będzie można porozmawiać i zrobić zdjęcie.
Oprócz części wykładowej i rekreacyjnej, Dzień Wodoru to także Przystanek Bóbrka. Będzie można zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce zapewniamy przejazd w obie strony w godz. 13:00, 14:00, 15:00 (spod internatu szkoły).
DZIEŃ WODORU W NAFTÓWCE – SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
8 sierpnia 2021 r. Zespół Szkół Naftowo – Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie
ul. Bohaterów Westerplatte 20, godz. 12:00 – 18:00.
CZĘŚĆ PLENEROWA
Imprezy plenerowe na terenie szkoły:
- uroczystość otwarcia (wystąpienia zaproszonych gości), duża scena, godz. 12.00-12.30
- pokazy naukowe, duża scena
- sektor zabaw dla dzieci (kreator świata klocków, konkurs na plakat)
- zabawy integracyjne
- stanowiska popularnonaukowe
- symulatory lotu
- eksperymenty
- eksperymenty z uczniami Naftówki
- ekspozycja motoszybowca
- prezentacja wyposażenia specjalistycznej jednostki Państwowej Straży Pożarnej
- pokaz i nauka udzielania pierwszej pomocy
- koncert uczniów szkoły „Wakacyjna przygoda” godz. 17:00
- wręczenie nagród konkursowych
- sektor gastronomiczny
CZĘŚĆ WYKŁADOWA (w budynku szkoły)
Sesje wykładowo-warsztatowe:
- 12:30 – Wykład inauguracyjny
- 13:00 – Wykład przedstawiciela PGNiG S.A. i PKN Orlen S.A. (sala wykładowa – świetlica szkolna)
- 13:00 – Technologie wirtualnej rzeczywistości – Fundacja Kierunkowskaz
- 13:15 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
- 14:00 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
- 14:30 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
- 15:10 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
- 15:40 – Koła Naukowe Politechniki Rzeszowskiej – wokół wodoru i nie tylko …
- 16:20 – Pokazy naukowe Podkarpackiego Centrum Nauki “Łukasiewicz”
- 12:30 – 16.20 – Spacer po KEZO
Dodatkowe atrakcje
Wystawy (budynek szkoły): godz. 12:00 – 18:00
- „Skarby ziemi” (wystawa geologiczna, Uniwersytet Wrocławski we współpracy z Akademią Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie)
- „Wodór paliwo przyszłości”
Źródło: Naftówka