Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bieszczadzkie lasy bukowe wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa zatwierdził rozszerzenie "Pierwotnych lasów bukowych Karpat i innych regionów Europy". W ich skład weszły bieszczadzkie drzewostany bukowe w polskiej części Karpat. Konkretnie te leżące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Bieszczadzkie lasy bukowe wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Autor: BdPN

Nad uzupełnieniem listy Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO debatowano podczas 44. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Ostatecznie wpisano cztery miejsca we Włoszech, Słowenii, Federacji Rosyjskiej i Wielkiej Brytanii. Rozszerzono też obszar "Pierwotnych lasów bukowych Karpat i innych regionów Europy" – o tereny leżące w dziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Obszar obecnie składa się z 94 części w 18 krajach. Do lasów w Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, Włoszech, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainie dołączyły nowowpisane obszary w Polsce, Bośni i Harcegowinie, Czechach, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

W Bieszczadzkim Parku Narodowym rezerwaty bukowe znajdują się w paśmie granicznym i dolinie Górnej Solinki, na zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w dolinie Terebowca i dolinie Wołosatki. Mają łączną powierzchnię blisko 3 300 ha.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ