Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Meteo Krosno: Bardzo wysoki IV stopień zagrożenia burzowego!

Po burzowej nocy czeka nas burzowy piątek. W dalszym ciągu warunki termodynamiczne w troposferze będą sprzyjać powstawaniu komórek burzowych, które już rano wystąpiły na północny-wschód od Rzeszowa.
Meteo Krosno: Bardzo wysoki IV stopień zagrożenia burzowego!

Autor: fot. Maciej Żółkoś

METEO KROSNO:

Dziś wydajemy czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia. Głównie ze względu na duże szanse powstania superkomórek burzowych generujących opady gradu do nawet 5 cm oraz możliwość zejścia trąby powietrznej. Pamiętajmy również o zagrożeniu związanym z nawalnymi opadami deszczu, jakie towarzyszą tak silnym komórkom burzowym, mogą wystąpić podtopienia oraz wylania nawet najmniejszych, z pozoru niegroźnych potoków. Burz spodziewać można się głównie po południu, jednak jak już wspominaliśmy komórki, już są w województwie podkarpackim i generują opady gradu.

 

SIEĆ OBSERWATORÓW BURZ

Uwaga! Aktualizacja prognozy burzowej na 25.06.2021
Po porannej aktualizacji modeli i ponownej ich analizie postanowiliśmy zaktualizować obszar prognozy burzowej. Wyznaczono dodatkowo obszar DZ. Aktualizacja podyktowana jest głównie możliwością wystąpienia intensywnych / nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu (5 cm, lokalnie więcej) silnego, niszczącego wiatru czy także pojawienia się w pełni wykształconej trąby powietrznej.

WOJEWÓDZKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/2

Obszar: woj.podkarpackie – wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 11:00 dnia 25.06.2021 do godz. 24:00 dnia 25.06.202

Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu do 50 mm,lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad

Uwagi: Brak

Prawdopodobieństwo: 80 %

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Małgorzata Koper

Zjawisko/Stopień zagrożenia: gwałtowne wzrosty stanów wody/1

Obszar, zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Soły, Nidy, Czarnej, Wisłoki, Koprzywianki, Łęgu, Wisłoka, Sanu, Kamiennej, Wieprza, Bugu po Krzyczew oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie)

Ważność: od godz. 11:00 dnia 25.06.2021 do godz. 03:00 dnia 26.06.2021

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Uwagi: Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Prawdopodobieństwo: 70%

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Wawrzyniec Kruszewski

ALERT IMGW:

Ustępująca znad Polski niestabilna i wilgotna masa jeszcze dziś może zaznaczyć się silnymi burzami głównie we wschodniej Polsce oraz na południowym wschodzie. Wystąpi ryzyko lokalnych opadów ulewnych lub nawalnych, silnych porywów wiatru do około 100 km/h i gradu do 5-8 cm średnicy. Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną.

Pas Centralny od Warmii po Śląsk związany będzie z umiarkowanym zagrożeniem burzami, a głównym zagrożeniem pozostaną intensywne opady deszczu - do 30 mm. W Polsce zachodniej ryzyko burz jest niskie do umiarkowanego - mogą wystąpić lokalne opady przelotne (z burzą lub bez) o wysokości do 15-20 mm.

Szczegółowo:
Jeszcze dziś nad obszarem Polski zaznaczy się granica mas - ciepłej, dość chwiejnej i wilgotnej na wschodzie i chłodniejszej, nadal wilgotnej, ale słabo chwiejnej na zachodzie. W strefie podziału zaznaczać się będzie słabo wyraźny pofalowany front atmosferyczny, przechodzący południkowo przez centrum kraju, na wschodzie zaznaczy się wewnątrzwycinkowa linia zbieżności. Nad strefą podziału mas zaznaczy się dodatkowo prąd strumieniowy - który znacząco podbije parametry kinematyczne atmosfery. Prognozowane wartości CAPE dla wschodniej Polski do 2000 J/kg na linii Olsztyn-Katowice i do 3500 J/kg na Zamojszczyźnie. Najwydajniej pokrywanie się dużego CAPE z wysokim ścinaniem wystąpi jednak między Małopolską a Podlasiem, ale przez rosnący ku wschodowi CAPE cała wschodnia strefa będzie zagrożona najsilniejszymi burzami. Przy ścinaniu do 17 m/s w warstwie 0-3 km i do 22 m/s w warstwie 0-6 km wystąpi ponownie duże ryzyko superkomórek burzowych z bardzo silnym deszczem do około 50 mm, gradem o średnicy dochodzącej do 5-8 cm i porywami wiatru do 100 km/h. Nie można wykluczyć powstania struktur wiatrowych typu "bow", w których natężenie zjawisk wiatrowych może być jeszcze większe - ale na tę chwilę warunki nie są jednoznaczne. Burzom, szczególnie superkomórkowym może towarzyszyć zjawisko trąby powietrznej - ze współczynników atmosfery można wskazać, ze stosunkowo większe ryzyko takiego zjawiska wystąpi na Przedgórzu Karpackim, ale nie można wykluczyć tego zjawiska w innych miejscach obszaru otoczonego pomarańczowym konturem. Ważnym i nie do końca oczywistym aspektem dzisiejszych burz będzie inicjacja - nie dość wyraźne strefy inicjacji sprawiają, ze trudno ocenić jak szybko burze zaczną się formować, ale przy pewnym wsparciu dynamicznym atmosfery można zakładać inicjację już od wczesnych godzin południowych i szybkie formowanie się struktur o dużym natężeniu.

Obszary położone bardziej na zachód (żółty i niebieski) będą mniej narażone na intensywne zjawiska wiatrowe (maksymalne porywy do około 70 km/h). Słaba chwiejność może ograniczyć liczbę burz, ale spory zasób wody w atmosferze (TPW do 32 mm) sprawi, że opady tu powstałe będą wydajne i mogą skutkować sumami do 20/30 mm - w krótkim czasie.

Krosno112.pl
Mapy: IMGW



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ