Ekstremalna Droga Krzyżowa "Musicie od siebie wymagać"

Źródło: Franciszkanie Krosno
Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa? Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać.
Wyzwanie. W tym wezwaniu najważniejsze jest dotarcie do granicy bólu. Do momentu, w którym wszystko mówi: czemu nie jestem w domu, w ciepłym łóżku. Ten, kto przekracza tę granicę, opuszcza strefę komfortu. Otwiera się na nowe wyzwania. A to daje szansę na kolejne decyzję o zmianie życia.
Droga. Drugi etap – wyzwanie podjęte, pierwsze setki metrów, kilka kilometrów już za Tobą. Jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa, tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz.
Zmaganie. Może zacząć się na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej.
Spotkanie z NIM. Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko „tylko” po to, nie ma innego celu. Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen – miejsce i wielkość grupy nie są istotne. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.
Uczestnicy o EDK:
- "To wyzwanie, możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny sposób niż zazwyczaj – fizycznie. Przez natłok pracy nie było czasu, żeby iść na normalną Drogę Krzyżową do kościoła, a ta jest w nocy, więc czas się znalazł."
- "To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się."
Zapisy dokonywane są jedynie drogą elektroniczną przez stronę www.edk.org.pl. Wchodząc na rejon Krosno dokonujemy stosownych zapisów, na wybraną trasę. Zapisy są konieczne w celu przygotowania odpowiedniej ilości pakietów. Limit osób 400. Zapisów możemy dokonać również w dniu wyjścia, lecz organizatorzy mogą nie być wstanie zapewnić pełnego pakietu. Informacje o pakiecie będą podawane na: https://www.facebook.com/KROSNO.EDK
TRASY
Trasy są w trakcie sprawdzania, modyfikacji, szczegółowo będą dostępne na stronie 15 marca
Trasa Matki Bożej Murkowej: Krosno - Rymanów. 41 km
Trasa św.Antoniego z Padwy: Krosno - Jasło. 43km
Trasa św. Jana z Dukli: Krosno - Pustelnia św. Jana z Dukli, 41km
Trasa św. Andrzeja Boboli: Krosno- Sanok, 48km
Trasa Bł. Piotra Jerzego Frassati, Krosno-Wiśniowa, 42 km
Trasa św Maksymiliana: Krosno - Pstrągowa, 41km
Trasa św. Franciszka z Asyżu: Krosno – Rymanów-Zdrój, 48km
Trasa św. Klary: Krosno – Jaśliska. 48 km
Franciszkanie nie są organizatorami lecz tylko propagatorami idei takiej formy duchowosci jaką jest EDK. Stąd każdy odpowiada za siebie już w momencie podejmowania decyzji i chęci przejścia zaproponowanej trasy. Podane są jedynie standardy jakie mogą nam dać impuls do refleksji w czasie drogi i podjęcia decyzji o przemianie życia w trudzie i znoju jakiego doznał sam Chrystus.
Stąd generalnie EDK jest dla osób pełnoletnich. Osoby niepełnoletnie muszą isć pod opieką osoby pełnoletniej.
EDK Krosno - Lider Jacek Wójtowicz franciszkanin.
Msza św. na rozpoczęcie EDK: 22 marca 2024. godzina 20.00 (Kościele Ojców Franciszkanów, ul. Franciszkańska 5
Po Mszy św. około 21.00 wyjście na EDK.
ZARYZYKUJ! Podejmij trud i przeżyj Drogę Krzyżową, która może zmienić Twoje życie!
Szczegóły: https://www.facebook.com/KROSNO.EDK