Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koncert z okazji odzyskania niepodległości „Tu jest moja Ojczyzna”

Koncert z okazji odzyskania niepodległości „Tu jest moja Ojczyzna”

Źródło: RCKP Krosno


Kategoria:

11 listopada każdego roku spotykamy się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, by wspólnie świętować kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Koncert „Tu jest moja Ojczyzna” na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych, dając okazję do spotkania, chwili zadumy i wspólnego śpiewania. Organizatorzy zapraszają 11 listopada o godzinie 18.00.

Wykonawcy:

  • Maciej Zaforemski - fortepian
  • Chór Mieszany ECHO pod dyrekcją Marioli Rybczak
  • Grzegorz Przepióra - akompaniament
  • Stanisław Jagiełło - prowadzenie koncertu

Chór Mieszany „Echo” RCKP Krosno

Chór Mieszany „Echo” powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych, przyznane na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019. Z otrzymanych przez chór odznaczeń i wyróżnień w ostatnich dziesięciu latach należy wymienić: Medal za Zasługi dla Miasta Krosna przyznany przez Prezydenta Miasta Krosna 2015, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Brylantem w 2015, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego pod nazwą Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej - 2020, Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej - Mariola Rybczak.

Maciej Zaforemski

Absolwent AM w Krakowie z zakresu gry na fortepianie, AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu zarządzania kulturą. Pianista, kompozytor i aranżer. Były stypendysta Rektora AM w Krakowie oraz Rektora UJ w Krakowie. W ramach międzynarodowych kursów pianistycznych kształcił się pod kierunkiem wybitnych pedagogów, do których należą m. in. Dina Yoffe (Hamburg), Konstanze Eickhorst (Lubeka) czy Pascal le Corre (Paryż). W 2015 roku wraz z Orkiestrą AM w Krakowie wykonał Symfonię zmysłów J. Bieleckiego w prestiżowej sali Musikverein w Wiedniu. Towarzyszył również na scenie wybitnemu gitarzyście jazzowemu Woflgangowi Muthspielowi podczas warsztatów, zwieńczonych wspólnym koncertem w 2018 roku.
Jest Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy na 12. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Ponadto był uczestnikiem różnych inicjatyw artystycznych i koncertował podczas festiwali muzycznych takich jak chociażby Festiwal Łódź 4 Kultur czy Rubinstein Piano Festival.
Współautor muzyki do spektaklu tanecznego Odcienie ciemności, wystawionego na Krakowskiej Scenie Tańca Współczesnego. Jednym z jego ostatnich przedsięwzięć muzycznych jest aranżacja na fortepian, gitarę basową oraz zestaw perkusyjny spektaklu kabaretowo-musicalowego „Miłość Ci wszystko wypaczy”, który podczas festiwalu TEATROPOLIS zdobył wyróżnienie w kategorii „Debiuty.” Współpraca z Centrum Dialogu im. M. Edelmana zaowocowała zaś stworzeniem aranżacji utworów D. Bajgelmana na mezzosopran, kwartet smyczkowy i fortepian, wykonanych wraz z Urszulą Kryger i Neuma Quartet w Muzeum Miasta Łodzi. W swojej twórczości i aranżacjach łączy ze sobą przede wszystkim muzykę klasyczną i jazz, tworząc pomost pomiędzy tymi dwoma ogniwami stylistycznymi. Od kilku lat współpracuje z ZPiT „Śląsk”, akompaniując podczas Letnich Szkół Artystycznych.
 



ul. Kolejowa 1 RCKP Krosno
Organizator: RCKP Krosno
Rozpoczęcie: 11.11.2023
Wernisaż wystawy  "Sakralne dziedzictwo pogranicza" oraz "Bliżej lasu" Wernisaż wystawy "Sakralne dziedzictwo pogranicza" oraz "Bliżej lasu" Policealne Studium Animatorów Kultury i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej „Sakralne dziedzictwo pogranicza” Jacka Sikorskiego oraz wernisaż wystawy fotografii „Bliżej lasu” Tomasza Pałaca. Ekspozycje są pracą dyplomową słuchaczy Policealnego Studium Animatorów Kultury. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 16 maja (piątek) o godz. 17:00 w Galerii Fotografii w RCKP Krosno. Wernisaż: 16 maja 2025, godz. 17.00Wystawa czynna: do 31 maja 2025Wystawa fotografii „Sakralne dziedzictwo pogranicza”, Jacek SikorskiW drewnie starych świątyń zapisane są ślady ludzkiego życia - jakby każda deska pamiętała kroki, oddechy, szeptane modlitwy. W milczeniu tych miejsc czuć warstwy czasu, gdy przez zabytkowe drzwi przechodziły całe pokolenia, by w końcu zostawić to miejsce nasycone obecnością tego, co minione. Światło sączące się przez witraże nie tylko oświetla wnętrze, ale odsłania coś głębszego - spokój, który pachnie kadzidłem, drewnem i starym powietrzem. Patrzenie na tę przestrzeń staje się wtedy słuchaniem zapisanych tam przeżyć, wspomnień - zaczynania życia, odchodzenia, odczuwania największych radości i powstawania po upadkach.Wystawa fotografii „Bliżej lasu”, Tomasz PałacFotografia przyrodnicza to odrębna dziedzina, która z roku na rok zyskuje na popularności i znaczeniu. Tematyka przyrodnicza jest czasochłonna, wymaga dużego nakładu pracy. Często robimy zdjęcia w trudnych warunkach - na mrozie, w deszczu, w palącym słońcu czy podczas burzy. Pasja ta skłania do doskonalenia umiejętności fotograficznych i robienia doskonalszych zdjęć. Moje zainteresowanie fotografią przyrody wynika z zamiłowania do świata natury, chęci poznania jego piękna i tajemnic. Kiedyś każdy przyrodnik dokumentował swoje obserwacje i wrażenia sięgając po aparat lub kamerę filmową. Poznanie podstaw fotografii i ciągłe doskonalenie techniki pozwala na zastosowanie odpowiednich środków wyrazu, ale ważna jest również znajomość praw natury. Zasadnicza jest umiejętność połączenia pasji przyrodnika z fotograficzną. Pozwala ona na zbliżenie się do fotografowanych zwierząt. W wielu przypadkach jest to trudniejsze niż zwykłe zrobienie zdjęcia.Wstęp wolny. Wystawę można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
Koncert Somethingski Trio! Koncert Somethingski Trio! Muzyczna podróż przez tradycję i współczesność, od ludowych korzeni po nowoczesne brzmienia oraz ogromna sceniczna charyzma. Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na koncert Somethingski Trio! Koncert odbędzie się 16 maja o godz. 19:30 w BWA Krosno.Somethingski Trio to projekt muzyczny prowadzony przez wokalistę, kompozytora i multiinstrumentalistę Nikodema Soszyńskiego, znanego m.in. ze współpracy z Freeborn Brothers. Wraz z tym zespołem zdobył szerokie uznanie, występując setki, jeśli nie tysiące razy w różnych miejscach Europy i świata.W 2020 roku zespół wydał swój debiutancki album „THINGS”, który trafił na rynek na początku 2021 roku. Jeden z utworów z tej płyty – „Na Dolinach” – zdobył popularność, zajmując pierwsze miejsce na Podkarpackiej Liście Przebojów. Album zawiera dziesięć utworów, łączących różne gatunki muzyczne – od folku i rocka po taneczne brzmienia inspirowane polską muzyką pop lat 70.W 2022 roku Somethingski Trio, we współpracy z nagradzaną wokalistką folkową Darią Kosiek, nagrało i wydało album „PUSZCZA”. Materiał, bazujący na tradycyjnej muzyce ludowej regionu Lasowiaków, został zaprezentowany w nowoczesnej odsłonie. Dzięki temu albumowi zespół zdobył szerokie uznanie i zakwalifikował się do prestiżowego konkursu „Mikołajki Folkowe 2022”.Na początku 2023 roku ukazał się drugi album zespołu „Howl We Are Free”, na którym znalazły się dwa single: „Holy, Holy” oraz „Od Północy do Południa”. Ten drugi przez kilka tygodni utrzymywał się na Liście Przebojów Radia Rzeszów.Do tej pory zespół miał okazję występować w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Słowacji, Francji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, a także w Brazylii. Koncertował również na prestiżowych festiwalach, takich jak: Muddy Roots Festival 2022, Roots in Het Park 2022, Broken Necks Festival 2023, Jarmark Garncarski 2022, Zilleghem Folk Festival 2023, Cursus Festival 2023, Rockowisko 2023 czy Folkowisko 2025.Dodatkowo trio miało przyjemność występować w renomowanych europejskich klubach, takich jak MEZZ Breda i Patronaat Haarlem w Holandii, a także De Kaai w Nijmegen.Energetyczne utwory przeplatane humorem oraz bardziej refleksyjne kompozycje gwarantują doskonałą rozrywkę podczas koncertów Somethingski Trio.Skład zespołu:Nikodem Soszyński – wokal, banjo, instrumenty perkusyjneAdam Dragan – altówka, skrzypceDominik Pyziński – gitara basowa, kontrabas Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025