Premierowy pokaz mody Anny Marii Zygmunt "Rusynka"

Odbędzie się on w sobotę (12 lipca) o godz. 20:00 na placu przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29).
РУСИНКА / Rusynka to najnowsze dzieło Anny Marii Zygmunt – projektantki i artystki wizualnej, której twórczość sytuować można w obrębie sztuki krytycznej i postetnograficznej. Pokaz kolekcji – zrealizowany w nieprzypadkowej, symbolicznie obciążonej przestrzeni dawnego dworca kolejowego w Krośnie – przybiera formę współczesnego rytuału. To akt pamięci, ale i twórczego oporu wobec zapomnienia.
Jak pisze kurator projektu, dr Michał Szymko:
„Moda Anny Marii Zygmunt to akt oporu wobec zapomnienia – tkaniny przesiąknięte wspomnieniami o ludziach „stąd”, manifest współczesnej formy w cieniu przeszłości. Wybieg rozciągający się w pobliżu peronów jest gestem przywracania godności – krokiem w stronę uznania i dialogu z tymi, których trudna historia wyrzuciła poza ramy oficjalnej narracji.”
Materiały użyte w kolekcji są nośnikami intymnej genealogii – koronki wykonane ręcznie przez matkę i inne kobiety z rodziny artystki, stare tkaniny z odzysku, lokalne hafty i motywy symboliczne, splecione w zrównoważone formy nowoczesnego designu. Każda sylwetka to jakby szkic z pamiętnika – nieoczywisty kolaż przeszłości z przyszłością, zawieszony w czasie jak sama przestrzeń pokazu.
Program wydarzenia:
- godz. 20:00
Pokaz kolekcji „Babie Lato” Natalii Dziedzic – debiut młodej projektantki, inspirowany polską sztuką ludową, malarstwem Józefa Chełmońskiego i estetyką wiejskiej chaty. Subtelna forma ready-to-wear spotyka się tu z rzemiosłem, naturą i malarską sielanką. - godz. 20:30
Pokaz kolekcji „РУСИНКА / Rusynka” Anny Marii Zygmunt – performatywne wydarzenie z pogranicza pokazu mody, instalacji site-specific i gestu symbolicznego, rozgrywające się na dworcu kolejowym – w miejscu rozstań, powrotów i pamięci. - godz. 21:00
Koncert zespołu ЗАМІШАНЦІ / Zamieszańcy – mistyczny powrót grupy, która dźwiękiem buduje opowieść z pogranicza światów. Afrykańskie rytmy, archaiczne języki, etniczne instrumenty i elektroniczne pejzaże dźwiękowe tworzą performans zanurzony w mitologii kulturowej regionu.

Wydarzenie odbywa się w ramach interdyscyplinarnego projektu „Tkanina pamięci”, realizowanego dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna.