Szybkie efekty w krótkim czasie – legalne środki dopingujące

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Sterydy anaboliczne kupowane online czy różnego rodzaju preparaty odżywcze mają za zadanie przyspieszyć metabolizm i usunąć zbędną tkankę tłuszczową, na której miejsce pojawić się ma pięknie ukształtowana muskulatura, w krótkim odstępie czasowym. Środki dopingujące mają to do siebie, że są rozchwytywanym produktem wśród wielu sportowców, w tym najczęściej kulturystów i uprawiających sporty siłowe. Ale korzystają z nich również inne dziedziny sportu, w celu polepszenia swoich wyników i osiągnięć. Stosowanie ich przy dobrze zbilansowanej diecie i programie treningowym może przynieść naprawdę świetne rezultaty, które widoczne są już po krótkotrwałej kuracji. Środki dopingujące pomogły zdobyć niejeden złoty medal, czy ustalić światowy rekord. Odżywki i sterydy dostosowuje się odpowiednio do potrzeb danego zawodnika, jego preferencji, stanu zdrowia i oczekiwań. Jakie są, zatem sposoby na legalne korzystanie z różnych środków wspomagających przyrost masy i tkanki mięśniowej oraz poprawiających wydolność organizmu? Czy są bezpieczne i czy warto z nich korzystać?

Środki dopingujące – charakterystyka, czyli co warto o nich wiedzieć
Środki dopingujące są biologicznymi, czynnymi związkami chemicznymi, których zadaniem jest poprawienie oraz zwiększenie wydolności organizmu do większego wysiłku. Ze względu na ich łatwą dostępność i przystępne koszty są najpopularniejszą formą wspomagającą funkcje organizmu, (porównując do dopingu genetycznego i fizjologicznego). Należy jednak pamiętać, że jakakolwiek ingerencja w naturalne procesy i funkcjonowanie organizmu może nieść za sobą konsekwencje, które mogą przyczynić się do poważnych skutków zdrowotnych i nieodwracalnych zmian w gospodarce hormonalnej.

Istnieje kilka rodzajów środków dopingujących, które można podzielić ze względu na sposób działania oraz formę, w jakiej występują – zaliczają się do nich zarówno środki legalne, ale także te, które zostały zakazane przez Komisję Antydopingową. Wśród nich wyróżniamy:

Sterydy anaboliczne – wymodelowana sylwetka i piękna muskulatura

Sterydy anaboliczne to grupa związków chemicznych, które znacząco przyspieszają podział komórkowy, tworzący tkankę mięśniową. Dzięki nim wydolność organizmu jest mocno podwyższona, a układ mięśniowy działa skuteczniej i szybciej zostaje zwiększona jego masa, wytrzymałość oraz siła. Sterydy anaboliczne powodują zwiększenie liczby krwinek czerwonych oraz przyspieszają tempo wzrostu kości. Zażywanie tych substancji powoduje, że w krótkim czasie można osiągnąć postępy, które niektórzy wypracowują latami. Sterydy przyczyniają się także do ogólnej poprawy sprawności fizycznej i wyglądu całej sylwetki. Dlatego też anaboliki często stosowane są w kulturystyce oraz wśród osób uprawiających sporty siłowe.

Sterydy anaboliczne należą do grupy najbardziej niebezpiecznych substancji, które zażywane w nadmiarze lub w nieprawidłowy sposób mogą przyczynić się do nieodwracalnych problemów zdrowotnych.

Jednymi z najbardziej popularnych substancji anabolicznych, po które sięga szerokie grono sportowców, to:
- testosteron,
- nandrolon,
- stanozolol,
- androstedion,
- deca durabolin,
- dinabol,
- oksymetolon.

Hormony – siła, wydolność i dobrze zbudowana tkanka mięśniowa
Hormony to substancje, które swoje pierwotne zastosowanie mają wśród osób borykających się z różnymi chorobami, związanymi z nieprawidłowym działaniem gospodarki hormonalnej, stymulując ją do prawidłowej pracy i wytwarzania różnych hormonów na odpowiednim poziomie. Ale jest to także grupa związków, często stosowanych wśród sportowców. Ich właściwości sprawiają, że dochodzi do poprawy wydolności oddechowej, szybszego przyrostu kości oraz tkanki mięśniowej i zwiększają odporność na ból oraz zmęczenie.

Wśród hormonów, które najczęściej stosuje się, jako środki dopingujące, mające na celu wzmocnienie funkcji organizmu i poprawienia ogólnej sprawności oraz prezencji sylwetki, znajdują się;

Gonadotropina kosmówkowa (HCG) - jej działanie jest bardzo podobne do sterydów anabolicznych, gdyż podobnie jak one pobudza produkcję testosteronu i stymuluje procesy anaboliczne.

Hormon wzrostu (GH) – hormon ten odpowiedzialny jest bezpośrednio za przyrost masy ciała oraz szybki wzrost kości. Sztucznie podawany hormon wzrostu przyczynia się do szybkiego zwiększenia masy mięśniowej i redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, a także znacząco poprawia zdolność organizmu do regeneracji.

Hormony, które stymulują pracę erytrocytów – ich działanie opiera się na zwiększeniu produkcji czerwonych krwinek w układzie krwionośnym, odpowiadających za transport tlenu z płuc do innych narządów oraz tkanek znajdujących się w ludzkim ciele, co sprzyja lepszej i efektywniejszej pracy mięśni.

Lekarstwa – jako środki dopingujące
Często spotykanym zjawiskiem wśród sportowców jest zażywanie lekarstw w celu uzyskania jak najlepszych wyników, niezbędnych do kształtowania sylwetki i poprawy sprawności fizycznej. Środki farmakologiczne przeznaczone są dla osób chorych, najczęściej cierpiących na choroby przewlekłe. Ale doskonale się także sprawdzają wśród licznych dziedzin sportowych. Do najczęściej zażywanych leków przez sportowców zalicza się;
- inhibitory aromatazy,
- beta2 – mimetyki,
- selektywne modulatory receptorów estrogenowych (SERM),
-antagoniści hormonów.

Stymulanty
Stymulanty, to grupa środków dopingujących, które nie przyczyniają się bezpośrednio do poprawienia wydolności fizycznej, przyrostu masy mięśniowej oraz redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Pobudzają one natomiast organizm do wzmożonej pracy i aktywności, poprzez stymulacje centralnego układu nerwowego, co przyczynia się do zwiększonej akcji serca, szybszej pracy układu oddechowego oraz poprawy działania mózgu.

Ważne jest to, że…
Nie wszystkie substancje, działające i pobudzające organizm do różnych funkcji są zabronione i nielegalne. Na rynku dostępnych jest mnóstwo specyfików pozwalających na pozyskiwanie lepszych efektów, w krótkim czasie i w bezpiecznej formie. O tym czy dany preparat/lek/steryd/hormon jest nielegalny decyduje Światowa Agencja Antydopingowa.

Legalne sterydy – odpowiednia suplementacja
Obecny rynek przepełniony jest różnymi środkami, poprawiającymi kondycję, sprawność, wydolność i przyrost mięśni w krótkim czasie przy odpowiednim programie treningowym i diecie. Nie jest tak, że kulturystyka, czy inne sporty siłowe kojarzyć się muszą wyłącznie z nielegalną grą sportowców i zażywaniem niebezpiecznych leków w olbrzymich dawkach.

Do substancji całkowicie legalnych należą, miedzy innymi:
- Probolan 50 – to suplement diety cieszący się ogromną popularnością wśród sportowców, który jest całkowicie legalny W Polsce. Zapewnia on pobudzenie metabolizmu, szybką redukcję tkanki tłuszczowej i przyrost mięśni. Wspomaga także wydolność i ogólną sprawność fizyczną. Probolan 50 to suplement, który został poddany dokładnym badaniom klinicznym i zawiera 50 mg epihydroksyfiolano – 17 estru w jednej dawce oraz legalne, naturalne sterydy wspomagające budowę masy mięśniowej. Preparat ten pozwala na skuteczną kontrolę gospodarki hormonalnej, głównie testosteronu oraz estrogenu, poprzez uruchomienie naturalnych procesów redukcji tkanki tłuszczowej i rozbudowy masy mięśniowej.

- Somatodrol – działa pobudzająco na hormon wzrostu, doprowadzając do przyrostu masy oraz siły mięśni. Jest to całkowicie legalny środek, stosowany w świecie kulturystki i szeroko pojętych sportów siłowych. Jest produktem zwiększającym produkcję testosteronu i stymulującym hormon wzrostu – czyli dwóch najważniejszych czynników poprawiających oraz przyspieszających redukcję tłuszczu i przyrost masy mięśniowej. Suplement ten znacząco przyczynia się do modelowania sylwetki i tak zwanej rzeźby. Zapewnia także szybką regenerację organizmu i likwiduje odczucie bolesnych skurczów i wzmożonego napięcia mięśniowego. Pomaga szybko odzyskać siły po ciężkim wysiłku oraz poprawia ogólne samopoczucie.

- Metadrol – jego działanie jest oparte na działaniu sterydów metabolicznych, z tym, że środek ten jest całkowicie legalny i bezpieczny. Cieszy się dużą popularnością oraz uznaniem wśród sportowców. Jego suplementacja powoduje zwiększenie masy mięśniowej i siły mięśni, łagodzi zakwasy i zwiększa wydolność oraz wytrzymałość organizmu, co przyczynia się do osiągania sukcesów i lepszych wyników.

- ThermaCuts – to suplement, który zyskał popularność na całym świecie. Uznawany jest za szybki spalacz tłuszczu. Jego działanie oparte jest na poprawie funkcji metabolicznych organizmu i szybką redukcją zbędnej tkanki tłuszczowej. Właściwości substancji w nim zawartych sprawiają, że tłuszcz zgromadzony w komórkach tłuszczowych zamienia się w energię, którą odpowiednio pożytkuje całe ciało. Jest to środek gwarantujący sukces i powodzenie oraz osiągnięcie wymiernych rezultatów w krótkim czasie. Jest idealnym suplementem dla osób początkujących, które marzą o zgubieniu zbędnych kilogramów. Przyczynia się także do obniżenia apetytu.

- GH Balance - środek bezpośrednio odpowiedzialny za pobudzenie testosteronu, który przyczynia się do wzmożonej pracy organizmu i podniesienia jego wydolności oraz siły. Suplement ten pomoże w szybkim tempie zbudować wymarzoną muskulaturę oraz znacząco poprawi ogólną sprawność fizyczną i kondycję. Dodatkowo przyczynia się do przyspieszonej redukcji tkanki tłuszczowej i zastępuje ją nowo powstałą masą mięśniową. GH Balance został stworzony i wyprodukowany jedynie na bazie naturalnych składników. Jego starannie dobrana formuła, dzięki przywróceniu stężenia somatropiny pozwala cieszyć się pięknym wyglądem i ukształtowaną sylwetką przez długie lata. Wpływa także pozytywnie na ogólne samopoczucie.

Prawo antydopingowe
Formy dopingu oraz jego prawo jest inne i zależne od indywidualnych ustaleń danego kraju. Doping sam w sobie karalny jest jedynie w nielicznych krajach (np. Włochy). Stosowanie niedozwolonych technik wspomagających pracę i funkcjonowanie organizmu może być natomiast ścigane w wielu krajach na podstawie innych przepisów, mówiących o łamaniu oraz nieprzestrzeganiu zasad (np. przepisywanie przez lekarzy recept niezgodnych z potrzebami zawodnika oraz zezwolenie na takie działanie klubów sportowych). Często dystrybucja, stosowanie oraz produkcja środków farmaceutycznych, które zostały zabronione i uznawane są za nielegalne może skończyć się takimi samymi konsekwencjami, jak w przypadku handlem lub zażywaniem narkotyków.

Istotnym faktem jednak jest, że w wielu krajach stosowanie dopingu w różnej formie nie jest zabronione i korzystanie z niego nie przyczynia się do łamania prawa. Dotyczy to szczególnie osób uprawiających sporty rekreacyjnie oraz, zawodowych sportowców dziedzin, w których nie obowiązuje żaden zakaz stosowania dopingu. Należy mieć jednak na uwadze konsekwencje zdrowotne wynikające z korzystania z tego typu specyfików.

Prawo antydopingowe jest natomiast coraz bardziej restrykcyjne i większość krajów, które do tej pory miały bardziej liberalne poglądy w tej sprawie – nakazuje wycofywanie większej grupy środków wspomagających wydolność i różne funkcje organizmu, szczególnie sterydów i wszystkich preparatów je zawierających.

Suplementacja na bazie sterydów lub składników o zbliżonym lub takim samym działaniu zdaje się być nieodłączną częścią życia niektórych sportowców. Kulturystyka i sporty wysiłkowe są środowiskiem, gdzie zażywanie danych substancji jest na porządku dziennym. Nie musi to wcale oznaczać nielegalnego lub nieetycznego zachowania, gdyż istnieje wiele środków umożliwiających legalne ich spożywanie. Dzięki nim staje się możliwa szybka redukcja tkanki tłuszczowej, szybki przyrost mięśni i ich siły, a także ogólna poprawa sprawności fizycznej i wydolności organizmu.

Sterydy i środki je zawierające mogą okazać się bardzo pomocne do kreowania ścieżki prowadzącej do zwycięstw i wielu sukcesów. Jednakże należy pamiętać, że jak we wszystkim, i w tym trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Należy zawsze stosować się do wytycznych, nigdy nie zwiększać dawki i szanować zalecenia Komisji Antydopingowej, nie narażając się na ewentualną dyskwalifikację i karę finansową, a w najgorszym przypadku zakończenie kariery. Substancje wspomagające wydolność organizmu i inne jego funkcje odpowiednio zażywane nie powinny wyrządzić szkód i przyczynić się do powstania konsekwencji zdrowotnych.

Materiał zewnętrzny

 

Partnerzy portalu: