Poznaj historię sportu jakim są zapasy!

fot. pixabay fot. pixabay

Zapasy to dyscyplina sportowa znana już od czasów starożytnych. Rozgrywki uprawiane były już w Starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Historyczna walka podczas Igrzysk Olimpijskich trwała aż 12 godzin. Dziś z uwagi na zmianę zasad i zmiany jakie wprowadzono w oficjalnym regulaminie, nie byłoby to możliwe. 

Zapasy - historia 

Początki tej dyscypliny sportowej sięgają czasów starożytnych. Wówczas była to jedna z ważniejszych konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich, które organizowane były w antycznej Grecji. Zapasy były popularne zarówno w okresie klasycznym jak i helleńskim. Umiejętności zapaśnicze zawodników niejako traktowano jako test na przynależność do kultury helleńskiej. W tych okresach zapasy stały się wyznacznikiem bycia człowiekiem światłym. Grecy określali umiejętności zapaśnicze jako walor militarny oraz traktowali je jako element edukacji wojskowej. Zapasy posiadają wiele odpowiedników charakterystycznych dla poszczególnych państw, na przykład w Japonii odpowiednikiem zapasów jest sumo. W historii Igrzysko tylko jeden raz nie odbyły się zawody zapaśnicze. Było to w 1900 roku, kiedy wydarzenie organizowane było w Paryżu. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich zapasy uprawiane były od najdawniejszych czasów, jednak dopiero od 1993 roku zapasy stały się uprawiane oficjalnie również przez kobiety.

Postaw na ulubionych zawodników

Wzrost zainteresowania zakładami zapaśniczym rośnie wraz z pojawianiem się dużych wydarzeń sportowych. Są one więc popularne kiedy organizowane są Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Europy. Zainteresowani zwykle typują turnieje, w których wyłaniani są zwycięzcy turnieju albo trzej zawodnicy jacy pojawią się na podium oraz mecze, w których typuje się zwycięzcę konkretnej walki. Ważne w typowaniu jest posiadanie szerokiej wiedzy o poszczególnych zawodnikach. Informacje na temat ich dotychczasowego dorobku, sukcesach i odniesionych porażkach pozwalają obstawiać w sposób przemyślany i realny. Warto obejrzeć więc poprzednie walki poszczególnych zawodników, sprawdzić wypowiedzi ekspertów oraz przeanalizować statystyki. Bukmacherzy, którzy oferują możliwość typowania wyników turniejów i meczy walk zapaśniczych oferują szeroką gamę możliwości. W ofercie znaleźć można również kody promocyjne, przydatne zwłaszcza w przypadku początkujących zawodników, którzy będą mogli rozpocząć grę z dodatkowym bonusem.

Zapasy - zasady 

Zapasy oczywiście jak każda inna dyscyplina sportu jest unormowana przez szereg reguł i zasad. Jest to sport walki, który polega na zmaganiach dwóch zawodników. Celem walki jest położenie przeciwnika na łopatki. Mecz wygrany jest wówczas kiedy jeden z zawodników przytrzyma przeciwnika przez 1 sekundę, tak aby dotykał on łopatkami maty. Innym sposobem na wygranie jest walka na punkty. Zawodnicy stosują różnego rodzaju specjalistyczne chwyty, które oceniane są przez sędziów. Za każdy chwyt zawodnik może otrzymać 1, 2, 3 lub 5 punktów. Wygrywa ten, który uzbiera najwięcej punktów technicznych i w danej rundzie uzyska 6 punktową przewagę. Zawodnicy walczą w specjalnych trykotach - jeden w czerwonym, a drugi w niebieskim. Walka odbywa się na specjalnej macie, która najczęściej posiada okrągły kształt. W zapasach istnieje całkowity zakaz stosowania chwytów, które mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić przeciwnikowi pod względem zdrowotnym, są to między innymi dźwignie czy duszenia, które są znane i często stosowane w zawodach judo. W przypadku kobiet zabrania się również chwytu zwanego podwójnym klinczem. Najważniejsze więc w tej dyscyplinie sportu jest wykazanie się siłą, sprytem i szybkością. Istotny jest również instynkt zawodnika oraz kondycja psychiczna. 

Style zapasów 

W zapasach wyróżnia się dwa style walk. Są to: 

- styl klasyczny - podczas walk tego rodzaju zabronione jest stosowanie chwytów poniżej linii bioder. Nie można również podstawiać nóg podczas wykonywania jakichkolwiek akcji, co miałoby pomóc w powaleniu przeciwnika. 

- styl wolny - podczas walk tego rodzaju zawodnik może chwycić przeciwnika za nogi. Możliwe jest również podstawianie nóg i używanie ich podczas wykonywania poszczególnych akcji.

artykuł partnera

 

Partnerzy portalu: