5 sposobów na to, aby więcej się ruszać. Bądź aktywny i dbaj o zdrowie!

fot. pixabay fot. pixabay

Regularna aktywność fizyczna pozwala zadbać o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Dzięki uprawianiu sportu można zapobiec nadwadze oraz wielu cywilizacyjnym chorobom, takim jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Aby rozpocząć treningi nie potrzebujesz drogiego sprzętu czy karnetu. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia.

Bieganie – sport dla wolnych ludzi
Bieganie stało się na tyle modne, że nikogo już nie dziwi widok biegaczy w parku, lesie czy na ulicach miast. Jest to intensywny trening, podczas którego można spalić bardzo dużo kalorii. Pozwala zwiększyć wytrzymałość, wydolność oddechową, a także wzmocnić mięśnie – zwłaszcza nóg. Podczas biegania wydziela się mnóstwo hormonów szczęścia, które wpływają na poprawę samopoczucia. Dlatego warto biegać zwłaszcza z samego rana, aby zagwarantować sobie dobry humor do końca dnia. Biegać możesz zarówno samotnie, jak i z bliskimi osobami. Masz także okazję poznawać na trasie inne aktywne osoby, które podobnie jak Ty dbają o zdrowie. Aby zacząć biegać potrzebne są jedynie wygodne buty sportowe oraz odzież. Warto również korzystać z aplikacji na smartfona, które pozwalają monitorować postępy treningowe.

Nordic walking i power walking
Bieganie nie każdemu sprawia przyjemność, zwłaszcza jeśli nie pozwala na to stan zdrowia. W takim przypadku świetną alternatywą będzie szybki marsz z kijkami (nordic walking) czy bez ich użycia (power walking). W trakcie dynamicznego chodzenia z prędkością około 7-10 km można spalić w ciągu godziny nawet powyżej 500 kalorii – znacznie więcej niż podczas powolnego marszu. W porównaniu do biegania w mniejszym stopniu obciąża się stawy, w tym zwłaszcza kolanowe. Trening tego rodzaju pozwala dbać o prawidłową postawę kręgosłupa oraz wzmocnić wszystkie mięśnie ciała. Warto pamiętać o tym, by podczas chodzenia zachować wyprostowane plecy, a także napięte mięśnie pośladków i brzucha. Aby nauczyć się prawidłowej techniki, wystarczy obejrzeć zamieszczane w sieci filmy instruktażowe.

Codzienna gimnastyka
W celu wprowadzenia do swojego życia więcej aktywności, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Świetnym pomysłem mogą okazać się nawet 15-minutowe ćwiczenia gimnastyczne czy rozciągające o poranku. Warto wykonywać je przy otwartym oknie, co pozwoli skutecznie dotlenić organizm. Przykładowe ćwiczenia to pompki, przysiady, wymachy ramion, skłony, skręty tułowia czy kręcenie bioder.

Rolki lub nartorolki
Jazda na rolkach to kolejny pomysł na aktywność ruchową. Trening taki dostarcza mnóstwo przyjemności, wpływa pozytywnie na pracę umysłu, a także pozwala rozwijać mięśnie. Warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Obowiązkowo trzeba założyć ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie. Należy również uważać na dziury w chodnikach czy na jezdni, krawężniki oraz inne przeszkody na drodze. Nie będzie dobrym pomysłem jazda na rolkach w miejscach o sporym natężeniu ruchu.

Jazda na rowerze
Sportem dostępnym dla każdego jest również jazda na rowerze. Dzięki tego typu aktywności można skutecznie ćwiczyć mięśnie nóg i pośladków, a także budować wydolność całego organizmu. Warto dojeżdżać w ten sposób do pracy czy na zakupy, dzięki czemu nie tylko zadbasz o zdrowie, lecz także unikniesz korków, zaoszczędzisz pieniądze wydawane na paliwo, a także przyczynisz się do ochrony środowiska.

Sport może więc uprawiać każdy, bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, kondycję czy sytuację materialną. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, aby zadbać o zdrowie oraz samopoczucie. Więcej inspiracji do codziennej aktywności można znaleźć na sportowych portalach internetowych, takich jak chociażby Polsatsport.pl.

Artykuł sponsorowany

 

Partnerzy portalu: