Skuteczna regeneracja filtrów DPF

Pierwsze auta z zamontowanymi filtrami cząstek stałych pojawiły się na europejskich drogach na początku XXw. Zapowiedzi producentów tych innowacyjnych rozwiązań były bardzo optymistyczne, pomimo informacji, że te podzespoły eksploatacyjne mogą potrzebować wymiany po przekroczeniu określonej liczby kilometrów. Zapowiedź ta dotyczyła przede wszystkim filtrów mokrych, do których stosowało się specjalne płyny oraz filtrów cząstek stałych. Jednak większość firm produkujących auta na rynek europejski stosowała filtry suche, które nie wymagały użycia specjalistycznych płynów, ale przede wszystkim, zgodnie z informacją od producenta, nie wymagały wymiany przez cały okres eksploatacji samochodu. Szybko okazało się jednak, że wszystkie szacunki były błędne i każdy z filtrów zapycha się po pokonaniu przez samochód nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, rzadko kiedy wystarczają na przejechanie 200 tys. km i to wyłącznie w wypadku sprzyjających warunków eksploatacji auta.

Automatyczna regeneracja DPF

Filtry cząstek stałych DPF montowane w samochodach mają zdolność samoregeneracji, ale do pewnego stopnia. Regeneracja DPF to proces polegający na działaniu czujnika monitorującego przepustowość filtra, zamontowanego w układzie wydechowym pojazdu. Gdy czujnik odnotowuje wzrost ciśnienia przed filtrem musi to oznaczać, że wszystkie kanaliki wewnątrz filtra uległy zapchaniu sadzą. W ślad za sygnałem z czujnika sterownik silnika doprowadza do takiego wzrostu temperatury wewnątrz filtra, że zgromadzona tam sadza ulega wypaleniu.

Automatyczna regeneracja PDF działa w pełnym wymiarze tylko w określonych warunkach. Metoda ta jest skuteczna, ale pod warunkiem odpowiednio długiej pracy silnika w warunkach jednostajnego obciążenia, oznacza to, że działa najlepiej wtedy, gdy samochód porusza się z jednostajną prędkością np,. na autostradzie. Jednak auto jeżdżące po ulicach miast, w korkach i na krótkich odcinkach nie wytworzy środowiska wystarczającego do przeprowadzenia z powodzeniem całego procesu automatycznej regeneracji filtrów, co w konsekwencji prowadzi do ich zatykania się. Jednocześnie nadmiar niedopalonego paliwa biorącego udział w procesie przenika do oleju silnikowego. Tym samym silnik otrzymuje niepełne smarowanie przy nadmiernym obciążeniu wynikającym z konsekwencji zatkanego filtra.

Regeneracja DPF w serwisie

Gdy kierowca zobaczy komunikat na desce rozdzielczej brzmiący zwykle "check engine' oznacza to, że automatyczna regeneracja DPF nie działa tak jak powinna i samochód trafia do warsztatu samochodowego na wypalanie serwisowe. Usługa ta zbliżona jest do automatycznej regeneracji, jednak w tym przypadku stosuje się większą porcję paliwa tłoczonego do cylindrów i wymusza przejście całej procedury. Ta stosunkowo niedroga usługa przedłuża życie filtra nawet o kilka miesięcy, jednak nie zadziała, gdy filtr jest już nadmiernie wypełniony sadzą.

Na rynku usług samochodowych pojawia się coraz więcej firm posiadających w swoim pakiecie usługę regeneracji DPF w postaci czyszczenia filtra. Jedną z wiodących w tym obszarze usług firmą jest Turbokrymar.pl. Stosowana przez tę firmę metoda opiera się na doświadczeniach szwajcarskiej technologii FFSolution. Podczas procesu regeneracji filtr cząstek stałych przy użyciu wody i bezpiecznych dla człowieka płynów otrzymuje "drugie życie" i przywraca się mu wcześniejszą sprawność. To ekologiczne rozwiązanie ma na celu zminimalizowanie skutków zatruwania środowiska a opatentowana technologia buduje świadomość bezpieczeństwa ekologicznego wśród klientów firmy.

artykuł sponsorowany

 

Partnerzy portalu: