.

Palenie w piecu od góry – prosty sposób w walce ze smogiem

fot. pixabay fot. pixabay

Obecnie coraz więcej słyszy się o smogu i jego negatywnym działaniu. Każdy człowiek ma wpływ na emisję szkodliwych substancji smolistych do atmosfery, np. poprzez spaliny samochodowe czy palenie w piecu. Istnieją jednak proste metody ograniczające wytwarzanie tych gazów. Pośród nich jest metoda rozpalania w piecu od góry. Na czym ona polega?

Smród i dym wytwarza się nie tylko podczas palenia śmieciami. Powstają one także podczas spalania dobrej jakości węgla na skutek złej techniki rozpalania w piecu. Większość ludzi wykorzystuje tradycyjną metodę rozpalania od dołu. Innymi słowy: dużą ilość węgla lub drewna wysypuje się na podpałkę lub żar. To powoduje, że szybko nagrzewające się paliwo (węgiel lub drewno) uwalnia duże ilości substancji smolistych. Proces ten fachowo określany jest jako sucha destylacja – jest do „odgazowanie” węgla czy drewna, przez co większość szkodliwych gazów emitowanych jest do atmosfery. Dochodzi wtedy również do niepełnego spalania przez co marnuje się część opału.

Drugą metodą, bardziej efektywną i ekologiczną, jest rozpalanie od góry. W piecu najpierw należy ułożyć drewno lub węgiel, a na wierchu tego stosu położyć rozpałkę. Dzięki temu paliwo zapala się stopniowo, ponieważ żar z góry podgrzewa w danym momencie jedynie część węgla lub drewna. W efekcie substancje smoliste uwalniają się w mniejszej ilości. Wysoka temperatura żaru powoduje, że gazy dopalają się do przejrzystych spalin i dopiero wtedy trafiają do komina. Dzięki temu sadza nie osadza się na kominie, co niweluje ryzyko jej zapalenia się.

Ułożony w piecu opał wystarcza na kilka lub kilkanaście godzin, zależnie od jego ilości. Kiedy wsad zaczyna się dopalać, a konieczne jest dalsze ogrzewanie, należy zastosować palenie kroczące, które polega na dokładanie paliwa od boku, a nie na żar.

Metoda palenia od góry jest również bardziej ekonomiczna. Dzięki niej dochodzi do całkowitego spalenia paliwa. Jest to ogromna różnica w porównaniu z metodą rozpalania od dołu, w której marnuje się około 30 procent węgla lub drewna. Rozpalanie od góry, poza sposobem na walkę ze smogiem, jest też możliwością zaoszczędzenia pieniędzy na potrzebny opał.
Smog to mgła, która zawiera w sobie zanieczyszczenia powietrza, którymi są przede wszystkim pyły oraz gazy wytwarzane podczas spalania węgla w piecach, pracy zakładów przemysłowych i emisji spalin samochodowych. Smog ma bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. U osób narażonych na jego działanie mogą wystąpić m.in. stany zapalne płuc, przemęczenie i podrażnienie spojówek czy krtani.

Zobacz film: Palenie w kotle od góry. Polepszy spalanie i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

red. Sławomir Farbaniec

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner