Straż Graniczna przestrzega przed zostawianiem bagażu bez opieki

fot. Straż Graniczna fot. Straż Graniczna

W miesiącach letnich zwiększa się ruch na lotniskach. W maju br. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce ukarali trzech podróżnych, którzy na lotnisku pozostawili swoje bagaże bez opieki.

We wtorek (30 maja 2017r.) strażnicy graniczni otrzymali telefoniczną informację o pozostawionym bagażu przy stanowiskach odpraw biletowych na lotnisku Rzeszów - Jasionka. Zawartość torby nie była widoczna, nikt też z podróżnych nie wiedział do kogo ona należy. Przeanalizowano zapisy z monitoringów kamer w celu ustalenia osoby, która mogła ją pozostawić. Za pośrednictwem rozgłośni portowej podano również komunikat z prośbą o zgłoszenie się właściciela – bez skutku. Zgodnie z przewidzianymi w tej sytuacji procedurami, funkcjonariusze SG rozpoczęli sprawdzanie bagażu pod kątem pirotechnicznym, między innymi kontrolując go przy pomocy psa służbowego o specjalności wykrywanie materiałów wybuchowych i broni. Po ok. godzinie do strażników granicznych zgłosiła się 51 – letnia obywatelka Irlandii, która przyznała się, że bagaż należy do niej. Kobieta, na podstawie przepisów ustawy  z dnia 3 lipca 2002 roku prawo lotnicze, została ukarana mandatem karnym w wysokości 300 złotych.

Zaledwie dwa dni wcześniej  bagaż, tym razem na parkingu przed terminalem pasażerkim pozostawił 25 – letni Polak z Rzeszowa. Na początku maja o swoim bagażu „zapomniała” 30 – letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego. Oni również otrzymali mandaty karne.

W tym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce interweniowali już 10 razy w sprawie bagażów pozostawionych bez nadzoru.

Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacji - czasem wzmożonych podróży, Straż Graniczna przypomina, że za pozostawienie na lotnisku bagażu bez nadzoru grożą podróżnym sankcje karne w postaci mandatu.

red, SG

 

Partnerzy portalu: