Kierowcy ciężarówek są zwolnieni z kwarantanny

fot. pixabay fot. pixabay

Ministerstwo infrastruktury przypomina, że kierowcy prowadzący samochody ciężarowe w międzynarodowym transporcie drogowym są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

- O takie rozwiązanie zabiegała branża transportowa – przyznaje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. I zaznacza, że resortowi zależy na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat przepisów obowiązujących od niedzieli 15 marca.

Zwolnienie z kwarantanny dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą samochód służący do przewozu towarów a przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem na załadunek.

Ministerstwo zaznacza, że zawodowi kierowcy, którzy wracają do Polski samochodem osobowym (na przykład na tygodniowy odpoczynek) nie są zwolnieni z odbycia, po przekroczeniu granicy, obowiązkowej kwarantanny.

Kwarantanny, po przekroczeniu granicy, nie muszą też odbywać kierowcy, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a są zatrudnieni przez przedsiębiorcę, który ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pracownik taki musi legitymować się świadectwem kierowcy.

W komunikacie ministerstwa infrastruktury wskazano też, że zwolnienie obowiązkowej kwarantanny dotyczy również kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Bieszczadzka Straż Graniczna przypomina, że do 13 kwietnia przedłużona została tymczasowo przywrócona kontrola na granicy wewnętrznej UE. Na Podkarpaciu dotyczy to granicy polsko-słowackiej, którą w dalszym ciągu można przekraczać wyłącznie w Barwinku.
Jedynym, czynnym przejściem granicznym z Ukrainą na Podkarpaciu jest Korczowa. Pozostałe przejścia - Medyka, Budomierz i Krościenko - nie dokonują odpraw.

Utrzymane zostały ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Zaostrza się natomiast zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób przekraczających granicę. Od piątku osoby, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie, będą również objęte 14-dniową obowiązkową kwarantanną.

red.

Polecamy

kiara032020p

90298593 2796973687065185 4162165670257098752 o

k112 280x280

psak2020

cowiedziec

WYDARZENIA NOWE

SKLEP NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: