Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Działa już strona internetowa systemu e-TOLL. Kolejnym etapem będzie uruchomienie rejestracji

Ministerstwo Finansów przypomina, że uruchomienie nowego systemu, który zastąpi viaTOLL zaplanowano na pierwszą połowę czerwca. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej.
Działa już strona internetowa systemu e-TOLL. Kolejnym etapem będzie uruchomienie rejestracji

Autor: pexels.com

Kierowcy mogą już odwiedzać stronę systemu e-TOLL (TUTAJ). Rejestracja kont ma ruszyć w połowie maja.

Resort tłumaczy, że strona internetowa dostarczy kompleksowych informacji o nowym systemie. Na razie została udostępniona w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). Docelowo będzie dostępna w dziewięciu – polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.

Znajdują się na niej m.in. informacje o:

  • zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL
  • wysokości stawek
  • kategoriach pojazdów
  • sieci dróg płatnych
  • kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd

Dla kogo jest e-TOLL?

Obowiązek wniesienia opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych mają kierowcy pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów (niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej z liczbą miejsc powyżej 9).

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że system e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Sieć odcinków dróg płatnych w nowym systemie pozostaje bez zmian.

Dane geolokalizacyjne mogą być przekazywane przez:

  • aplikację e-TOLL PL (do pobrania w Google Play lub AppStore) – umożliwia ona wniesienie opłaty za przejazd drogami płatnymi, doładowanie i monitorowanie konta oraz realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO
  • urządzenie pokładowe OBU – można je kupić w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub w sieci dystrybucji jednego z operatorów OBU
  • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL)

Resort dodaje, że na stronie internetowej nowego systemu planowane jest uruchomienie formularza kontaktowego, który ułatwi kontakt z Krajową Administracją Skarbową w sprawach związanych z opłatami drogowymi.

W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta, które aktualnie publikowane są w serwisie Krajowej Administracji Skarbowej (TUTAJ).

Uruchomienie systemu e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połową czerwca.

tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ