Propozycje nadania nazw dotyczą niedawno wybudowanego łącznika pomiędzy ul. Podkarpacką (DK 28) a ul. ks. Jerzego Popiełuszki, ronda w ciągu ul. ks. Jerzego Popiełuszki oraz ronda pomiędzy ulicami Podkarpacką a Marii Skłodowskiej-Curie.
Nowy łącznik skracający drogę mieszkańcom dzielnicy Polanka do krajowej "28" zgodnie z propozycją, która wpłynęła do prezydenta jeszcze w sierpniu ub. roku, miałaby nosić imię Tytusa Trzecieskiego.
Komisja ds. nazewnictwa obiektów infrastruktury miejskiej wniosek zaopiniowała pozytywnie. Uznała, iż osoba Tytusa Trzecieskiego była związana z terenem, na którym znajduje się ta ulica. Wzięto również pod uwagę to, że już wcześniej wpływały wnioski w sprawie nadania nazwy dla odcinka drogi łączącego ulice Podkarpacką oraz ul. ks. Jerzego Popiełuszki im. Tytusa Trzecieskiego. Wówczas odstąpiono od nadania nazwy do czasu ukończenia budowy.
Tytus Trzecieski urodził się 1 stycznia 1811 roku w Bażanówce. Ukończył studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Interesował się przemysłem i górnictwem. Był współorganizatorem ruchów niepodległościowych. W czasie rzezi galicyjskiej Jakuba Szeli w 1846 roku schronił w swoim dworze w Polance powstańców krakowskich w tym Wincentego Pola. Był współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Dzięki temu wydobycie nafty i jej przetwórstwo stało się podstawą wzrostu zamożności całego Podkarpacia. Jego główną siedzibą stał się dwór w Polance, gdzie zmarł w 1878 roku. Został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.
Rada dzielnicy chce uhonorować lokalnych działaczy
Z wnioskami o nadanie nazw dla nowych rond, zwróciła się do prezydenta Rada Dzielnicy Polanka.
Dla ronda w ciągu ul. ks. Jerzego Popiełuszki zaproponowano imię Artura Rappe, który był m.in. jednym z dyrektorów połączonych przedsiębiorstw naftowych z siedzibą w Polance.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Artur Rappe wspierał również budowę kościoła w Polance. - Mieszkał w pobliżu placu budowy świątyni, użyczając na ten cel swoje prywatne grunty. Za ofiarną pracę odznaczony został "Srebrnym Krzyżem Zasługi" i orderem papieskim za pomoc przy budowie Kościoła w Polance.
Artur Rappe zmarł w Krośnie w 1943 roku. Został pochowany na cmentarzu w Polance.
Rada Dzielnicy Polanka proponuje by rondo w ciągu ul. Marii Skłodowskiej-Curie nosiło imię Wiktora Hłasko, który po ukończeniu studiów aż do wybuchu II wojny światowej zarządzał m.in. największym koncernem naftowym w Polsce.
Wiktor Hłasko wspierał rozwój rodzącego się w Rzeczypospolitej lotnictwa.
Miał też wkład w budowę kościoła w Polance – za pomoc materialną i zasługi otrzymał godność Szambelana papieskiego. Został też odznaczony francuską Legią Honorową i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
tom
zdjęcia: Tomasz Jefimow