Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 06:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zimowe utrzymanie dróg: DK19 i DK28

175 pojazdów będzie dbać o to, by drogi krajowe w województwie podkarpackim były przejezdne i bezpieczne zimą. Rzeszowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza, że stan dróg jest monitorowany 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Zimowe utrzymanie dróg: DK19 i DK28

Autor: GDDKiA Oddział w Rzeszowie

Działaniami na drogach Podkarpacia kieruje: 5 Rejonów oraz 16 Obwodów Drogowych, w tym 4 Obwody Utrzymania Autostrady oraz 2 Bazy Materiałowe. Dyrekcja rzeszowskiego oddziału GDDKiA tłumaczy, że jest gotowa do okresu zimowego. - W obwodach utrzymania stoi w gotowości sprzęt do odśnieżania, a magazyny są zapełnione solą drogową.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 175 pojazdów:

  • 110 pługosolarek
  • 25 pługów
  • 11 pługów wirnikowych
  • 17 ładowarek
  • 12 równiarek

GDDKiA w Rzeszowie zaplanowała, że w tym sezonie zużyte będzie ok. 26,8 tys. ton soli drogowej, 70 ton chlorku i ok. 4 200 ton piasku. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydatkowane jest ok. 28,80 mln zł rocznie.

Długość sieci drogowej na Podkarpaciu wynosi: 892,04 km.

Drogi krajowe w województwie podkarpackim w sezonie zimowym 2020/2021 utrzymywane będą w trzech standardach:

  • w standardzie I (200,32 km tj. 22,4 procent sieci, w tym: 30,05 km dróg klasy S i 166,32 km dróg klasy A). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
  • w standardzie II (604,64 km tj. 67,8 procent sieci). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto o grubości nie utrudniającej ruchu może występować do 6 godz.
  • w standardzie III (87,09 km tj. 9,8 procent sieci). Jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godz. od momentu ustaniu opadów śniegu. 

Wszystkie drogi administrowane przez rzeszowski oddział GDDKiA utrzymywane są w systemie Utrzymaj Standard/Utrzymanie Obszarowe, w którym całość zadań w zakresie zimowego utrzymania realizowana jest przez jednego wykonawcę w ramach całego rejonu lub obszaru utrzymania autostrady.

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych

W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA (TUTAJ). Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA:

19 111.

Drogowcy apelują - kierowco przepuść pługi

Jak tłumaczy dyrekcja rzeszowskiego oddziału GDDKiA zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. - Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 kilometrów na godzinę. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch.

Dlatego drogowcy apelują o przepuszczanie takich pojazdów. - Utrudnianie im pracy, na przykład poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.


opr. tom
zdjęcia: GDDKiA Oddział w Rzeszowie 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ