Jak tłumaczą władze GDDKiA powodem unieważnienia pierwszego przetargu były zbyt wysokie oferty. Najtańsza firma zaproponowała ponad 11 mln zł. O 5,5 mln zł więcej niż zamierzał wydać inwestor.
Czytaj też: Będzie ponowny przetarg na opracowanie dokumentacji obwodnicy Miejsca Piastowego
Ogłoszenie o nowym przetargu zostało już wysłane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wkrótce mają się ukazać na platformie zakupowej GDDKiA.
Obwodnica Miejsca Piastowego to nowe zadanie, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Jak tłumaczą władze rzeszowskiego oddziału GDDKiA, głównym celem opracowania studium korytarzowego i studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej jest znalezienie optymalnego korytarza obwodnicy.
Wykonawca ma m.in. wykonać pełne rozpoznanie geologiczne i ustalić granice pasa drogowego. Przebieg nowych obwodnic zostanie ustalony w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Przygotowanie dokumentacji projektowej jest warunkiem niezbędnym do przejścia do kolejnego etapu inwestycji – realizacji inwestycji w systemie "Projektuj i buduj".
Jak zapewniają władze rzeszowskiego oddziału GDDKiA obwodnica pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego i jego wyprowadzenie poza gęstą zabudowę Miejsca Piastowego, Rymanowa, Beska oraz Zarszyna.
Ponad 20-kilometrowy przyszły odcinek DK28 ma zaczynać się w Krośnie. Planowana przez GDDKiA inwestycja obejmuje budowę drogi klasy GP, w tym:
- budowę skrzyżowań jednopoziomowych (rond),
- budowę odcinków dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu,
- budowę i przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą obwodową,
- budowę i przebudowę systemu odwodnienia korpusu drogowego,
- budowę urządzeń ochrony środowiska,
- przebudowę kolidujących urządzeń i sieci istniejącej infrastruktury podziemnej,
- budowę oświetlenia drogowego,
- organizację ruchu (oznakowanie poziome i pionowe z wyposażeniem), urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- zagospodarowanie terenu zielenią.
tom