Od poniedziałku (20 kwietnia) lasy znów są dostępne, ale leśnicy apelują do odwiedzających o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na najwyższy stopień zagrożenia pożarami. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną.
- Spodziewamy się dużego wzrostu penetracji lasów przez ludzi spragnionych kontaktu z naturą i rozumiemy te oczekiwania, ale apelujemy o rozwagę w korzystaniu z terenów leśnych, a w przypadku zauważenia pożaru alarmowanie straży pożarnej lub najbliższego nadleśnictwa - mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej.
Niestety, wiele z pożarów lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach, porzucania niedopałków papierosów.
Dlatego leśnicy proszą o przestrzeganie przepisów i nie używanie otwartego ognia w lesie poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi oraz w promieniu 100 m od lasu.
- W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy - oceniają leśnicy.
Od początku roku do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych (tylko w pierwszej połowie kwietnia było ich, odpowiednio, 1588 i 357).
Tylko w minionym tygodniu w lasach na terenie RDLP w Krośnie wybuchło pięć pożarów, które łącznie objęły cztery hektary drzewostanów. Po dwa zarzewia ognia zanotowano w nadleśnictwach Mielec i Głogów, jedno zaś Nadleśnictwie Sieniawa.
W poniedziałek (20 kwietnia) siedem zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem w Krempnej w Magurskim Parku Narodowym. Spłonęło ok. 0,5 ha lasu. - W działaniach gaśniczych, które trwały ponad 3 godziny, brało udział 35 strażaków z jednostek PSP i OSP. Pożar objął ściółkę leśną i pnie drzew. Akcja strażaków była utrudniona przez silny wiatr oraz ostre nachylenie zbocza góry, gdzie doszło do pożaru - mówi mł. bryg. Ireneusz Michalski z KP PSP w Jaśle.
Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Ale leśnicy zalecają sprawdzanie aktualizowanej codziennie rano i po południu map prognozowanego zagrożenia pożarowego w lasach oraz ewentualnych okresowych zakazów wstępu do lasu. Te informacje można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, Banku Danych o Lasach (www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ) oraz aplikacji mobilnej mBDL.
autor: Tomasz Jefimow, Marcin Mikosz
fot. NowyŻmigród24.pl