Otwierając mistrzostwa Pani Rektor PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora wspomniała, że celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności wykonywania medycznych czynności ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia poprzez zdrową rywalizację i współzawodnictwo. Uczestnicy musieli w 7 zainscenizowanych zadaniach jak najszybciej i jak najtrafniej doprowadzić do pozytywnego ich rozwiązania – w wielu przypadkach do uratowania poszkodowanego. Sceny zostały zlokalizowane w Muzeum Historycznym w Sanoku, Muzeum Budownictwa Ludowego, na stadionie „Wierchy”, w Centrum Rehabilitacji i Sportu, w klubie „Hades” w Sanoku.
Rywalizujący w mistrzostwach musieli zmierzyć się m.in. z uratowaniem poszkodowanych w wyniku ataku niedźwiedzia, musieli szczęśliwie odebrać poród, uratować chorego, który doznał urazu kręgosłupa podczas skoku do wody, uratować desperata rozszerzonego samobójstwa i jego partnerkę, czy też poradzić sobie z opatrzeniem rannych i agresywnych kibiców na stadionie piłkarskim oraz rannych podczas awantury w barze. W rolę pozorantów wcielili się studenci PWSZ w Sanoku oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy świetnie odgrywali powierzone im zadania.
Kwestia aktorstwa w PWSZ zdaje się być więc sprawą otwartą... Przygotowane scenki były niezwykle realistyczne. I tak np.s cenka porodu w Muzeum Historycznym była przeprowadzona przy użyciu specjalnego fantomu dziecka - Super Tory, udostępnionego przez firmę Simedu, które płakało, robiło miny, zachowywało się jak prawdziwy noworodek. Reagowało na każdy nieprawidłowy ruch zawodników głośniejszym płaczem i mimiką twarzy. Niektóre z zadań sprawiły zespołom sporo kłopotów. Trzeba jednak przyznać, że z podobnymi i sytuacjami ratownicy muszą radzić sobie codziennie.
Mistrzostwa stwarzają im szansę podnoszenia kwalifikacji i eliminacji błędów, na które w życiu codziennym nie ma miejsca i czasu. Po rozegraniu wszystkich konkurencji i zliczeniu punktów, najlepsze drużyny w auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego PWSZ z rąk Pani Rektor oraz sędziego głównego mistrzostw Pana dr Marka Króliczaka otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające udział w mistrzostwach. Pomysłodawcy i organizatorzy mistrzostw z ramienia PWSZ Panowie Hubert Marek i Lesław Penar podkreślają, że podobnie jak w latach ubiegłych przygotowanie przedsięwzięcia w takim zakresie zawsze stwarza wiele kłopotów oraz wymaga bardzo dużo pracy ze względu na ich rozmach i zasięg.
Tegoroczne mistrzostwa trzeba zdecydowanie oceniać bardzo wysoko. Ich rozegranie nie byłoby jednak możliwe gdyby nie partnerzy mistrzostw. Dlatego też podziękowania należą się wszystkim instytucjom zaangażowanym w ich przygotowanie. Wśród nich należy wymienić: Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku, Pogotowie Ratunkowe w Krośnie w Krośnie, Państwowa Straż Pożarną w Sanoku i w Krośnie, Grupę Bieszczadzką GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komendę Powiatową Policji w Sanoku, Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Historyczne, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji z Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku, Dream Team-Centrum Edukacji i Ratownictwa, Zakłady Mięsne Jasiołka, Simedu.
Kolejne mistrzostwa za rok. Co tym razem przygotują organizatorzy? Na pewno będzie ciekawie!
Patronat nad mistrzostwami objęli: Starosta Sanocki, Burmistrz Miasta Sanoka, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej w Rzeszowie.
Wyniki:
Kategoria „Szkoły Wyższe”
I miejsce Uniwersytet Rzeszowski
II Miejsce Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku II rok
III miejsce Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”
I miejsce Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
II Miejsce Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie
III miejsce Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie
Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”
I miejsce Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie
II Miejsce Państwowa Straż Pożarna w Jaśle
III miejsce Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie
Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe reprezentowali: Kamil Krochmal, Karol Krzemiński i Jakub Józefczyk. W mistrzostwach brali udział również krośnieńscy policjanci. Komendę Miejską Policji w Krośnie reprezentowali: st. asp. Radosław Urban, sierż. sztab. Arkadiusz Pałys i sierż. sztab. Sławomir Godzisz.
Rozkład poszczególnych zdarzeń podczas mistrzostw:
1. Stadion Wierchy - Kibol na meczu piłkarskim po urazie; uderzenie bejsbolem; wiotka klatka piersiowa plus niedotlenienie z tego powodu agresywny.
2. Dyskoteka Hades - Mężczyzna liczne rany klute postrzałowe; Odma prężna.
3. Zamek Królewski - kobieta lat 30; zgłoszenie do bólu brzucha na miejscu zastana kobieta leżąca z urodzonym swieżorodkiem, który nie oddycha a kobieta w panice.
4. Basen - Mężczyzna lat około 70; wyciągnięty przez Ratownika WOPR. W momencie przyjazdu ZRM problemy z oddychaniem pacjent wyciągnięty z wody w efekcie obrzęk płuc w przebiegi Ostrego zespołu wieńcowego
5. Bacówka - Młodzi ludzie mężczyzna i kobieta. On powieszony ona przykuta łańcuchem do ściany, pacjenci nieprzytomni z problemami z oddychaniem jak się później okazało po przedawkowaniu Benzodiazepin oraz Opioidow. Mężczyzna był porywaczem miał przy sobie ukryte w kieszeni kluczyki do łańcucha, którym była przykuta młoda kobieta.
6. Nagle zatrzymanie krążenia - Starszy mężczyzna upadł i nie oddycha w domu położonym w głębokim lesie bez możliwości dojazdu. Zespół ze sprzętem musiał pokonać około 800 metrów pod strome podejście z całym sprzętem i przeprowadzić resustytacje poszkodowanego.
7. Pacjent zaatakowany w młodniku przez dzika. Liczne rany całego ciała z objawami triady Cushinga świadczącym o obrzęku mózgu.
red. PWSZ Sanok, fot. Archiwum SPPR Krosno