Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 18:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koniec trzyletniego remontu. Muzeum Podkarpackie zaprasza zwiedzających [ZDJĘCIA]

Odnowione wnętrza Pałacu Biskupiego, całkowicie nowe aranżacje wystaw, większa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz setki eksponatów prezentowanych po raz pierwszy, mają przyciągnąć zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, po blisko trzech latach remontu i modernizacji, ponownie otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Uroczysta reinauguracja działalności odbyła się dziś (25 czerwca) przed południem. Jeszcze dziś mieszkańcy i turyści mogą odwiedzać odnowione wnętrza Pałacu Biskupiego i nowe ekspozycje – muzeum będzie otwarte do godz. 19.

Inwestycja, której wartość wyniosła ponad 20 mln zł, objęła zarówno odnowienie zabytkowego Pałacu Biskupiego, jak i całkowitą przebudowę przestrzeni wystawienniczych.

Krzysztof Gierlach, dyrektor muzeum podkreśla, że żadna z wcześniejszych ekspozycji nie pozostała w dotychczasowej formie.

- Wszystkie zostały wykonane na nowo. Nie pozostała żadna gablota ani żaden element starej aranżacji. Znaczna część prezentowanych dziś obiektów nigdy wcześniej nie była pokazywana zwiedzającym - mówi.

Wśród najważniejszych atrakcji znalazła się odnowiona wystawa poświęcona historii oświetlenia, prezentująca jedną z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych. Spośród około 3 tys. eksponatów znajdujących się w zbiorach muzeum na ekspozycji pokazano około 400 lamp, a ponad połowa prezentowanych egzemplarzy wystawiana jest po raz pierwszy.

Nowością jest również rekonstrukcja biura Ignacego Łukasiewicza. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. oryginalne meble z dworu w Chorkówce, pamiątki związane z wynalazcą oraz odtworzoną w skali 1:1 witrynę warszawskiego sklepu Jana Serkowskiego, specjalizującego się w sprzedaży sprzętu oświetleniowego.

Po modernizacji powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się o ponad 100 metrów kwadratowych. W muzeum są też wystawy: "Przeszłość ożywiona", "Z dziejów Krosna i regionu", "Galeria sztuki", "Polska na emigracji", "Sztuka i broń Japonii" oraz ekspozycja szkła podkarpackich hut. Pod koniec roku oferta muzeum ma zostać poszerzona o "Skarbnicę dawnej Rzeczypospolitej”.

Krzysztof Gierlach podkreśla, że duży nacisk położono na dostępność obiektu. W budynku zamontowano nową windę, pojawiły się tablice w alfabecie Braille’a, pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących oraz eksponaty dotykowe przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku. 

Dodaje, że nowa aranżacja łączy klasyczną formę prezentacji zabytków z nowoczesnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Ekrany dotykowe i elementy interaktywne pojawiły się na wystawach, jednak zostały wkomponowane w przestrzeń tak, aby główną rolę nadal odgrywały eksponaty.

Muzeum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17. Dyrekcja zapowiada również promocyjne ceny biletów w okresie wakacyjnym. Zwiedzenie wszystkich ekspozycji w nowej odsłonie – jak szacują pracownicy muzeum – zajmuje około dwóch godzin.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
  
Reklama