Korczyna była w niedzielę 21 czerwca 2026 roku areną dużego wydarzenia szachowego. Zakończył się tam I Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Korczyna, który przyciągnął czołowych zawodników z regionu i zgromadził łącznie 112 uczestników. Mimo że w tym samym czasie na Podkarpaciu odbywa się Ekstraliga Szachowa z udziałem najsilniejszych polskich szachistów, do Korczyny przyjechali jedni z najlepszych graczy województwa, co przełożyło się na wysoki poziom rywalizacji i wiele interesujących pojedynków przy szachownicach.
W turnieju wzięli udział szachiści między innymi z Rzeszowa, Sędziszowa Małopolskiego, Brzozowa, Krosna, Rogów i Gorlic. Nie zabrakło również reprezentantów gminy Korczyna. Dla 16 lokalnych zawodników był to pierwszy tak duży kontakt z turniejową rywalizacją, co nadało wydarzeniu dodatkowy, społeczny wymiar. Była to nie tylko sportowa konfrontacja, ale także okazja do promocji szachów wśród mieszkańców i najmłodszych adeptów tej dyscypliny.
Oficjalne otwarcie i podział na grupy
Zawody oficjalnie otworzył wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek, wykonując symboliczny ruch na pierwszej szachownicy. Rywalizację przeprowadzono w trzech grupach turniejowych: U10, U16 oraz OPEN. Najliczniejszą kategorią była grupa U10, w której zagrało 44 uczestników. Jak podkreślają organizatorzy, tak duże zainteresowanie najmłodszych cieszy szczególnie, bo pokazuje rosnącą popularność szachów wśród dzieci.
Duże emocje towarzyszyły również zmaganiom w grupie OPEN. Była to kategoria wyjątkowo silnie obsadzona, ponieważ pierwszych sześciu zawodników posiada aktualnie ranking FIDE powyżej 2000 ELO. Taki poziom sportowy zapowiadał wyrównaną i wymagającą rywalizację, co znalazło potwierdzenie w przebiegu całego turnieju.
Najmłodsi pokazali duży potencjał
W grupie U10 zwyciężył Michał Zajdel z klubu Czarny Koń Rogi. Drugie miejsce zajął Joachim Świder reprezentujący Kornuty Gorlice, a trzeci był Artur Zych, Mistrz Polski do lat 7. Turniej przyniósł również wymierne efekty sportowe, ponieważ trzy osoby wypełniły normę na V kategorię PZSzach.
Na szczególne wyróżnienie zasłużył także Antoni Korona z Korczyny, który w klasyfikacji do lat 8 zajął pierwsze miejsce. Jego występ był jednym z najmocniejszych akcentów z punktu widzenia gospodarzy i pokazał, że również lokalni zawodnicy potrafią skutecznie rywalizować z przyjezdnymi graczami.
Rywalizacja w grupie U16
W kategorii U16 najlepiej spisał się Michał Gwizdak z Szachownicy Rzeszów. Na drugim miejscu uplasowała się Daria Kretowicz z Kornuty Gorlice, a trzecie miejsce wywalczył Samuel Baj z Uranii Krosno. Takie zestawienie czołówki potwierdziło, że turniej w Korczynie zgromadził utalentowaną młodzież z różnych ośrodków szachowych regionu.
Największe emocje w kategorii OPEN
Najwięcej wrażeń dostarczyła grupa OPEN, w której rywalizowali dorośli zawodnicy. Zwycięzcą tej kategorii został Mateusz Skomiał z klubu Dwie Wieże Kraków. Drugie miejsce zajął Mateusz Bobula z TSZ Skoczek Sędziszów Małopolski, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się Dawid Futyma z OZ Rzeszów.
W tej grupie doszło także do szczególnie interesującego pojedynku z perspektywy gospodarzy. W ostatniej rundzie rozegrano bezpośrednie starcie o Puchar dla najlepszego zawodnika gminy Korczyna pomiędzy Witoldem Deptuchem a Łukaszem Koroną, reprezentującym klub Hetman Wielki Korczyna. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Łukasz Korona i to on odebrał statuetkę z rąk wójta Grzegorza Półchłopka.
Wręczenie nagród i organizacja wydarzenia
Nagrody dla najlepszych zawodników wręczali wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Fredry Artur Stodolak oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Fiejdasz. Sama organizacja turnieju była wspólnym przedsięwzięciem kilku lokalnych instytucji i środowisk.
Za przygotowanie wydarzenia odpowiadali: gmina Korczyna, Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Fredry w Korczynie, Klub Szachowy Hetman Wielki Korczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Taka współpraca przełożyła się na sprawne przeprowadzenie zawodów i stworzenie przestrzeni do rywalizacji zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w turniejowych szachach.
Udany debiut turnieju w Korczynie
Pierwsza edycja Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Korczyna zakończyła się frekwencyjnym i sportowym sukcesem. Wysoki poziom rywalizacji, liczny udział dzieci i młodzieży oraz obecność zawodników z wielu miejscowości regionu pokazują, że Korczyna ma potencjał, by na stałe wpisać się w kalendarz szachowych imprez na Podkarpaciu. Organizatorzy już dziś kierują do uczestników gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów, jednocześnie zapraszając do udziału w następnych edycjach turnieju.


.jpg)






.jpg)