Wydarzenie zorganizowała posłanka Joanna Frydrych. Parlamentarzystka zwróciła uwagę, że Unia Europejska powstała jako odpowiedź na tragedie dwóch wojen światowych i miała budować przyszłość opartą na współpracy oraz pokoju.
- Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, ponieważ Polacy chcieli być częścią wspólnoty wolnych narodów. Chcieliśmy bezpieczeństwa, rozwoju, możliwości nauki, pracy i podróżowania bez granic - mówiła.
Podkreślała również, że członkostwo w UE to nie tylko wsparcie finansowe i inwestycje, ale także swoboda podróżowania, edukacji i rozwoju młodych ludzi.
Prezydent Krosna Piotr Przytocki dziękował organizatorom za coroczne przypominanie o znaczeniu integracji europejskiej.
- Nie do przecenienia jest to, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Otwarcie naszego kraju na Europę dało ogromną dynamikę rozwoju w wielu dziedzinach życia - podkreślał.
Prezydent przypomniał również, jak wyglądało przekraczanie granic przed wejściem Polski do strefy Schengen i zaznaczył, że wspólnota europejska wzmacnia dziś bezpieczeństwo państw członkowskich.
Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul zaznaczyła, że maj jest miesiącem szczególnym dla Polski. Wyliczyła, że to czas obchodów rocznicy wejścia do UE, Dnia Flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
- Europa to my, Unia Europejska to my - mówiła Teresa Kubas-Hul.
Podkreśliła również znaczenie funduszy europejskich dla rozwoju regionu oraz rolę wspólnoty europejskiej i NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa.
"Majówkę z Europą" rozpoczął hymn państwowy, a zakończyła "Oda do Radości" - hymn Unii Europejskiej. Na finał rozdzielono pomiędzy uczestników jubileuszowy tort.


.jpg)






.jpg)