Ewelina Jurasz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie podkreśla, że pomysły, które realizuje młodzież, wynikają z ich zainteresowań, ale też z potrzeby zabierania głosu w ważnych sprawach.
- Pomysł na realizację programu jest prosty. Nie dawać młodym osobom gotowej oferty, ale zapytać ich, co jest dla nich ważne, czego im brakuje w mieście, z czego chcieliby skorzystać, w czym chcieliby wziąć udział - tłumaczy Agata Warywoda, koordynatorka programu "ObudźMY Miasto!"
W tegorocznej, piątej już edycji programu młodzież zgłosiła 30 projektów. Cześć z nich została już zrealizowana.
Odbyły się już energetyczne "Rapy z Podziemia", podczas których najmłodsi twórcy – niektórzy zaledwie dziewięcioletni – stanęli na scenie z własnym tekstem. Ogromnym zainteresowaniem – jak podkreślają organizatorzy – cieszą się również warsztaty ceramiczne w BWA.
- Kiedy pierwszy raz dotknęłam gliny, poczułam, że chcę to robić częściej. To inny rodzaj skupienia – bardzo uspokajający - mówi Patrycja Pyteraf, jedna z organizatorek.
Innymi inicjatywami artystycznymi są też warsztaty tworzenia przypinek oraz plener malarski.

Program „ObudźMY Miasto!” to także wydarzenia tematyczne – Dzień Wiedźmiński (1 sierpnia) pozwoli przenieść się w świat fantasy, a Dzień Gier Japońskich (4 września) odkryje fascynujące tradycje i nowoczesność Kraju Kwitnącej Wiśni.
Nie brakuje również wydarzeń z przesłaniem. 6 września zaplanowano akcję Food Not Bombs, w której młodzież przygotuje posiłki dla osób w kryzysie bezdomności.
- Chcemy nie tylko pomagać, ale też zwrócić uwagę na skalę problemu i potrzebę działań systemowych - podkreśla współorganizator Karol Wójcik.
Zaplanowano również festiwal Metalowe Krosno (16 sierpnia), a na rynku rozbrzmi II Krośnieński Dzień Muzyki (14 sierpnia).
Program zakończy w październiku debata oksfordzka – inicjatywa, która ma uczyć młodzież kulturalnej dyskusji i prezentowania własnych opinii.
- Wierzymy, że rozmowa może zmieniać rzeczywistość – nie przez krzyk, ale przez argumenty - mówią organizatorzy debaty, Stanisław Rozenbeiger i Maryna Latii.

Młodzież w realizacji zadań wspierają mentorki i mentorzy – Sylwia Barnett (koordynatorka Centrum Aktywności Młodzieży), Berenika Kochan (edukatorka z Centrum Aktywności Młodzieży), Hubert Tomoń (edukator z Centrum Aktywności Młodzieży), Michał Bęben (Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu), Agata Warywoda (specjalistka ds. rozwoju z Biura Wystaw Artystycznych), Klaudia Stanosz (animatorka kultury, malarka, wolontariuszka Centrum Aktywności Młodzieży), Zuzia Bodzoń (edukatorka i artystka intermediów z Biura Wystaw Artystycznych), Agnieszka Mołocznik (edukatorka i malarka z Biura Wystaw Artystycznych), Alicja Menet (tutorka i trenerka) oraz Michał Krawczyk (filozof).
Dodatkowo w tegorocznej edycji osoby biorące udział w programie mogą skorzystać z indywidualnych sesji tutoringowych (od 6 do 10 spotkań).
- Tutoring to forma indywidualnego wsparcia, która pomaga młodej osobie lepiej poznać siebie, rozwijać swoje talenty i wzmacniać kompetencje społeczne. Opiera się m.in. na założeniach psychologii pozytywnej i wspiera w świadomym dążeniu do celów - tłumaczy Agata Warywoda.