Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ZUS wyjaśnia, kto i na jakich zasadach otrzymuje dodatek pielęgnacyjny

Na Podkarpaciu dodatek pielęgnacyjny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacany jest ponad 146 tys. osobom. Od marca tego roku jego wysokość to 348,22 zł.
ZUS wyjaśnia, kto i na jakich zasadach otrzymuje dodatek pielęgnacyjny

Autor: ZUS

Każdy emeryt bądź rencista, który ukończy 75 lat może spodziewać się nieco większej wypłaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe pieniądze, które będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą to dodatek pielęgnacyjny.

- Jest on przyznawany przez nas automatycznie a to oznacza, że nie trzeba składać żadnych wniosków - zapewnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim. 

Dodaje, że dodatek pielęgnacyjny jest co roku waloryzowany. Obecnie jego wysokość to 348,22 zł i jest wypłacany, co miesiąc w tym samym terminie płatności, w którym wypłacana jest emerytura lub renta.

Dodatek nie tylko dla seniorów

Senior, który ukończy 75 lat życia i jest uprawniony do emerytury lub renty dostanie dodatek pielęgnacyjny z tzw. automatu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób młodszych, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. 

W takim przypadku potrzebne jest złożenie wniosku do ZUS wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia OL-9. Zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku. Do wniosku może być także dołączona dokumentacja medyczna. 
Od decyzji przyznającej dodatek można się odwołać w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji. Po tym terminie decyzja będzie prawomocna i nie będzie możliwości jej zaskarżyć. Odwołanie może mieć formę papierowej korespondencji przesłanej pocztą. Ale można to też zrobić ustnie do protokołu podczas osobistej wizyty w placówce ZUS.

Wojciech Dyląg zaznacza, że dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. Chyba że przebywa ona poza placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu. 

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje również osobom pobierającym tylko rentę socjalną (czyli bez zbiegu z rentą rodzinną), jak też świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, tj. osobom, które nie mają równocześnie wypłacanego świadczenia z tytułu przebytego ubezpieczenia.

Dyżur telefoniczny ZUS – dodatki do emerytury, renty

W piątek (11 lipca) od godz. 9:00 do 10:30 odbędzie się telefoniczny dyżur ekspertów rzeszowskiego ZUS w zakresie dodatków do emerytur i rent, w tym dodatku pielęgnacyjnego. Na pytania będą czekać pod numerem telefonu: 17 858 61 85.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ