Służba Więzienna pomaga walczyć z epidemią. Więźniowie szyją maseczki

Służba Więzienna pomaga walczyć z epidemią. Więźniowie szyją maseczki st. szer. Marek Fejdasz

Trwa akcja Ministerstwa Sprawiedliwości i służby więziennej pod hasłem „Resort Sprawiedliwości Pomaga”. Funkcjonariusze zorganizowali zbiórkę pieniędzy, a skazani produkują maseczki.

Funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego w Łupkowie oraz podległego Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu postanowili wśród siebie zebrać pieniądze, które są potrzebne w walce z COVID-19.

Najpierw za 1,8 tys. zł kupili płyn do dezynfekcji osobistej i środków transportu medycznego dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego. - Akcja była solidarnościowym odruchem, ale też przemyślanym działaniem, gdyż to sami ratownicy wskazali nam to co najbardziej przyda im się w wykonywaniu codziennych obowiązków - przyznaje kpt. Grzegorz Oleniacz, Zastępca Kierownika Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Łupkowie.

 

Natomiast w tym tygodniu ppłk Jan Sudyk, zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Łupkowie, przekazał dyrektorowi brzozowskiego szpitala 2 tys. zł. - Kwota ta ma zasilić budżet przeznaczony na zakup respiratora - informuje kpt. Katarzyna Bolek, Kierownik Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Łupkowie.

 

Jak tłumaczą funkcjonariusze Służby Więziennej, te przedsięwzięcia są elementem działań podejmowanych w jednostkach penitencjarnych w ramach akcji #ResortSprawiedliwościPomaga. - W zakładach karnych i aresztach śledczych szyte są maseczki, produkowane przyłbice, odzież ochronna - tłumaczą. I dodają, że pomoc trafia do szpitali, hospicjów, placówek medycznych, Domów Pomocy Społecznej oraz Domów Dziecka. - Część środków ochronnych jest przekazywana na potrzeby sądów, prokuratur, kuratorów, funkcjonariuszy Służby Więziennej i innych służb mundurowych - mówią.

W ramach tej akcji w Moszczańcu i Łupkowie skazani zajmują się szyciem maseczek. - Dziennie, w ramach programu reedukacyjnego, powstaje ich kilkaset sztuk - mówi kpt. Katarzyna Bolek.

Funkcjonariusze Służby Więziennej połączyli też siły z grupą kobiet działających pod nazwą „Fajne babeczki szyją maseczki”. - Panie z ofiarowanych przez funkcjonariuszy materiałów uszyły maseczki, które trafiły do brzozowskiego szpitala - dodaje kpt. Katarzyna Bolek.

Swoimi działaniami funkcjonariusze Służby Więziennej udowadniają, że w sytuacjach trudnych i kryzysowych można na nich liczyć. - Cieszymy się, że w tak trudnym dla wszystkich okresie, mogliśmy okazać wsparcie i służyć pomocą tym, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej - podsumowuje kpt. Katarzyna Bolek.

autor: Tomasz Jefimow

zdjęcia: st. szer. Marek Fejdasz, plut. Piotr Łątka, archiwum ZK w Łupkowie

 

Partnerzy portalu: