IX Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie - relacja

IX zawody o puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie zostały przeprowadzone w dniu 7 czerwca 2019 roku inaugurując w ten sposób imprezy na rynku w ramach Dni Krosna.

Do zawodów zgłosiło się 11 drużyn szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu krośnieńskiego. 

Dzięki gościnności PWSZ Krosno młodzież o godzinie 9.00 została powitana uroczyście w salach Uczelni przez Pana Jana Pelczara, starostę Powiatu Krośnieńskiego oraz Pana Andrzeja Jurczaka, dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zwrócili oni uwagę na to, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy i działanie osób przypadkowych znajdujących się pierwszymi na miejscu zdarzenia. 

Następnie młodzież rozwiązała test wiedzy z zakresu I pomocy i przystąpiła do praktycznej części egzaminu.

Jednocześnie na sali wykładowej pracownicy Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju przedstawili wykład na temat zdrowego stylu życia i promocji zdrowia. 

Pierwszym z zadań konkursowych było Nagłe Zatrzymanie Krążenia na krośnieńskich podcieniach - młodzież sprawdziła się tu wykonując RKO na fantomie osoby dorosłej. Kolejnym ze zdarzeń był wypadek komunikacyjny - rowerzysta został potrącony przez pijanego woźnicę. Z wozu upadła kobieta, i zerwał się koń. Młodzież musiała zabezpieczyć poszkodowanego nieprzytomnego, oraz udzielić pomocy rowerzyście z urazem kończyny dolnej i głowy. Dodatkowo trzeba było przypilnować pijanego wozaka, który chciał po cichu uciec z miejsca zdarzenia. Zadanie to przeprowadzono dzięki gościnności Muzeum Rzemiosła w Krośnie, które użyczyło miejsca oraz zabytkową bryczkę, która posłużyła za element scenografii. 

Ostatnim zadaniem był wypadek w kuchni. Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju przygotowała tu scenkę, w której jedna osoba poparzyła się gorącym olejem, a druga widząc to rozcięła sobie rękę krojąc potrawę. 

Po zakończonych zmaganiach najlepsi odebrali zasłużone pochwały i nagrody. Sędziowie oceniający poszczególne sceny podkreślali wysoki poziom przygotowania drużyn i zaangażowanie młodzieży w chęć niesienia pomocy innym.

Organizatorzy dziękują za pomoc przy przeprowadzeniu i organizacji zawodów Staroście Krośnieńskiemu Janowi Pelczarowi za patronat, nagrody dla uczestników i uroczyste rozpoczęcie zawodów, Prezydentowi Miasta Krosna Piotrowi Przytockiemu za patronat i nagrody dla uczestników, Wicestaroście Krośnieńskiemu Andrzejowi Guzikowi za pomoc i życzliwość przy przygotowywaniu zawodów, Dyrektorowi SPPR Krosno Andrzejowi Jurczakowi za pomoc przy przeprowadzeniu zawodów i nagrody dla najlepszych, Dyrektorowi WORD Krosno Ryszardowi SIepietowskiemu i Pani Dorocie Krygowskiej - naczelnikowi wydziału BRD za pomoc przy organizacji i zakupie nagród, - PWSZ Krosno i Muzeum Rzemiosła, za udostępnienie pomieszczeń na przeprowadzenie zawodów, oraz sędziom zawodów. Stefanowi Zubel - z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Karolowi Krzemińskiemu z SPPR Krosno, Agacie Zbylut z PWSZ Krosno, Danielowi Bielak z FMSM Krosno, maltańczykom z Oddziału Krosno za pomoc w przeprowadzeniu Zawodów, studentom PWSZ Krosno i pracownikom oraz uczniom ZSGH w Iwoniczu-Zdroju za pomoc w przeprowadzeniu zawodów, oraz Pani Marioli Przetacznik z MZS nr 2 Krosno za pomoc przy ogarnianiu całości imprezy. 

Wyniki zawodów:
I miejsce - Zespół Z Gimnazjum nr 4 w Krośnie 76 pkt
II miejsce - Zespół z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Krośnie 74 pkt
III miejsce - Zespół z Gimnazjum nr 5 w Krośnie 73 pkt

Gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, 10 edycji zawodów. Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

red.

Galeria

 

Partnerzy portalu: