"Lutek. Legenda Bieszczadów" - film dokumentalny o wieloletnim gospodarzu "Chatki Puchatka"

fot. arch. prywatne fot. arch. prywatne

Powstaje film dokumentalny pt. "Lutek. Legenda Biszczadów" o wieloletnim gospodarzu "Chatki Puchatka" i ratowniku Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Twórcy potrzebują wsparcia.

Ludwik „Lutek” Pińczuk to legendarny Bieszczadnik, kultowa postać dzikich Bieszczadów - żywy symbol człowieka gór i lasów, kowboj z Połoniny Wetlińskiej zakochany na zabój w Bieszczadach. Opiekun psa ratownika Pruta, właściciel konia Caro, miłośnik zwierząt. Zasłużony ratownik i Honorowy Członek GOPR, który od 1966 roku wziął udział w 139 wyprawach ratunkowych. Za swoją górską służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski... Ale słynny Lutek to przede wszystkim wieloletni gospodarz kempingu PTTK w Ustrzykach Górnych i schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Kultowa już „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.) to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, niegdyś nazywane „Tawerną” i „Republiką Wetlińską”...

- Wierzymy, że powstający dokument ochroni przed zapomnieniem historię Lutka Pińczuka i tym samym historię jego największej miłości - schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Miłości nostalgicznie podzielanej przez tysiące wędrowców, którzy znaleźli schronienie i na zawsze zostawili część siebie w "Chatce Puchatka" podczas swoich wypraw. - piszą twórcy filmu. Jednak do jego zrealizowania potrzebne jest wsparcie finansowe.

Swoje datki można wpłacać poprzez portal https://zrzutka.pl/lutek

Zachęcamy do śledzenia strony (klik), gdzie na bieżąco dodawane będą informacje na temat produkcji filmu. 

red. Natalia Paradysz | fot. arch. prywatne

 

Partnerzy portalu: