Domy Krosno - Lotników

Strażacy z Iwonicza weszli w XXI wiek. Uroczyste otwarcie remizy OSP Iwonicz

fot. Marcin Mikosz - Krosno112.pl fot. Marcin Mikosz - Krosno112.pl

Nowoczesna remiza została oficjalnie otwarta podczas uroczystości jubileuszu 120-lecia OSP Iwonicz w sobotę, 25 maja 2019 roku. Jest to najnowocześniejszy budynek straży pożarnej w powiecie krośnieńskim oraz województwie podkarpackim. Prócz strażackiej remizy w budynku mieści się przychodnia zdrowia oraz Sala Kultury. Koszt budowy i wyposażenia to około 4 mln zł.

Dokładnie dwa lata trwała budowa nowej remizy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Iwoniczu. W sobotę 25 maja 2019 r. oficjalnie otwarto budynek. Dzień wcześniej strażacy przejechali pojazdami ze starej remizy i po raz pierwszy zaparkowali w nowych garażach (zobacz film). Jednak należy wcześniej przypomnieć ogólną historię jednostki.

Iwonicz jest starą miejscowością o niezwykle bogatej historii pisanej już przez sześć wieków w miejscach, gdzie najstarsze ślady bytowania człowieka odkryte przez archeologów sięgają 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa. W te bogate pradzieje pradzieje dzieje miejscowości wpisała się w ostatnim stuleciu nasza Ochotnicza Straż Pożarna.

W Iwoniczu Ochotniczą Straż Pożarną utworzono w 1900 roku. W tym przynajmniej roku otrzymała ona status prawny. Są też zdania, że powstała rok lub dwa lata wcześniej. Inicjatorem i założycielem Ochotniczej Straży Ogniowej w Iwoniczu był młody nauczyciel Karol Filipowicz, wielki patriota i społecznik, wychowawca wielu pokoleń młodzieży (zmarł w 1936r.). W tworzeniu Straży Ogniowej aktywny udział miała Rada Gminy z ówczesnym wójtem Kenarem. W latach pięćdziesiątych zostaje wybudowana remiza, w której znajduje się garaż i świetlica. Ważnym momentem dla OSP Iwonicz jest 2010 rok i pozyskanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN. Jest to też duży impuls dla rozwoju pożarnictwa w tej miejscowości i pojawia się plan budowy nowej remizy. Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów i pozwoleń w 2017 roku wbito pierwszą łopatę pod budowę nowej remizy, w której ma się mieścić również przychodnia zdrowia oraz Sala Kultury. 

W nowej przychodni powstały gabinety lekarskie, zabiegówka, sterylizatornia, rejestracja, pomieszczenie dla pacjentów i hol. Zagospodarowano miejsce parkingowe dla karetki. Przyjmował będzie pediatra, lekarz rodzinny i stomatolog.

– Stara remiza jest w katastrofalnym stanie, a lekarze przyjmowali w pomieszczeniach Domu Ludowego. Realizacja tego zadania to stworzenie normalnych warunków funkcjonowania tych dwóch jakże ważnych jednostek – mówi Witold Kocaj, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój i dodaje: – Decyzję podjęliśmy również ze względów ekonomicznych. Modernizacja starej remizy i remont pomieszczeń lekarskich wraz z dobudowaniem windy to wydatek rzędu 2 mln zł. Nowy obiekt pochłonie ponad 3 mln zł, ale jakość będzie nieporównywalna. Chcemy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

Teraz, po wielkiej przeprowadzce, gmina postara się o pozwolenie na wyburzenie starszego z obiektów. Na jego miejscu pojawi się infrastruktura służąca mieszkańcom do aktywnego spędzania wolnego czasu i zabawy. – Teren ten chcielibyśmy zagospodarować na plac rekreacyjno-zabawowy. Powstanie plenerowa siłownia, altanka i plac zabaw. Zaprojektujemy szlak komunikacyjny, dzięki któremu będzie można w łatwy sposób przedostać się do pobliskiego Domu Ludowego i szkół – mówi Jacek Rygiel, zastępca burmistrza Iwonicza-Zdroju.

– Chcemy mieć profesjonalnych strażaków, którzy będą funkcjonować w profesjonalnych warunkach. Oni są naszą obroną terytorialną. To oni niosą pomoc naszym mieszkańcom. Z kolei przychodnia – aktualnie, praktycznie nie funkcjonuje. Nie spełnia podstawowych wymagań. Nie ma rzeczy ważniejszej niż ochrona zdrowia, dlatego naszym celem jest poprawienie jakości pomieszczeń, budynku, w którym przyjmowani są pacjenci, zniwelowanie barier infrastrukturalnych – deklaruje Witold Kocaj.

Oficjalne uroczystości otwarcia nowej remizy rozpoczęły się w kościele parafialnym, następnie na placu przy remizie odbył się uroczysty apel. Prezes OSP Iwonicz dh Janusz Litwin przywitał gości, przypomniał 120-letnią historię jednostki. Odznaczeni zostali strażacy oraz burmistrz, wiceburmistrz oraz skarbnik gminy. 

Burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój wręczył akt erekcyjny oraz symboliczny klucz do remizy prezesowi dh Januszowi Litwinowi, po czym nastąpiło przecięcie wstęgi przez zaproszonych Gości, w tym starostę krośnieńskiego Jana Pelczara, burmistrza Witolda Kocaja, Komendanta Miejskego PSP w Krośnie st. bryg. Mariusza Bieńczaka, wiceprezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie dh Janusza Koniecznego oraz prezesa OSP dh Janusza Litwina.

Piękną postawą wykazali się strażacy uczestniczący w uroczystości. W pewnej chwili jeden ze starszych, honorowych druhów osłabł. Nie zważając na okoliczności kilkunastu druhów oraz uczestnicy wydarzenia do czasu przyjazdu karetki udzielili pomocy starszemu strażakowi.

Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem w Domu Ludowym oraz "wycieczką" po zakamarkach nowej remizy. Nowy budynek dostosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych i posiada wewnętrzną windę.

Zobacz też inne artykuły:
- Znamy projekt nowego budynku OSP Iwonicz

- Ruszyła budowa nowej remizy OSP Iwonicz

- Trwa budowa nowej remizy dla OSP Iwonicz

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

red. fot. Marcin Mikosz, Jakub Jastrzębski

Galeria

 

Partnerzy portalu: