.

Rozpoczyna się protest Inspekcji Transportu Drogowego

Oddadzą krew lub wezmą urlop na żądanie zamiast kontrolować kierowców ciężarówek. W poniedziałek, 8 października pracownicy krośnieńskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego również przyłączą się do ogólnopolskiego protestu.

Pracownicy ITD w poniedziałek nie stawią się w pracy, by zwrócić uwagę na swoje problemy. Chodzi głownie o wysokość płac, które nie zmieniły się od 2009 roku. Na najniższym stanowisku (młodszy kontroler) zarobi około 2850 zł brutto plus niestały dodatek 380 zł.  Protestujący chcą, by inspektor zarabiał 4 tysiące złotych na rękę.

Kolejnym, postulatem jest włączenie pracowników ITD do służb mundurowych. Inspektorzy wykonują podobną pracę, jak policja drogowa, z tym ze ITD zajmuje się kontrolą transportu. Sprawdzają czas pracy kierowców, stan techniczny pojazdów, czy nie są przeładowane i czy ładunki, w tym niebezpieczne, transportowane są zgodnie z wszelakimi wymogami. Pracownicy ITD mają bardzo szeroki zakres kompetencji, zajmują się ADR'ami, SENT'em, ważą pojazdy dla GDDKiA oraz innych właścicieli dróg, a rząd co pewien czas wprowadza nowe obowiązki i rozszerza kompetencje inspekcji.

W Polsce, to około pół tysiąca pracowników. Podlegają oni zarówno pod Urzędy Wojewódzkie jak i Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury. Protest ma potrwać do odwołania, a jego forma może się zaostrzyć.

Zobacz profil Facebook: ITDprotest

protest itd 2

red. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner