90-te urodziny OSP Żarnowiec. Nowy samochód w prezencie

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Prawie każda OSP chciałaby świętować 90-lecie istnienia swojej jednostki w taki sposób jak OSP Żarnowiec w gminie Jedlicze. Głównym prezentem urodzinowym dla strażaków z Żarnowca był nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo GBA 3/16, a jednym z najważniejszych gości był Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Sobota, 16 grudnia 2017 r. dla strażaków z OSP w Żarnowcu przejdzie za jeden z najważniejszych dni w historii jednostki. Z okazji 90-lecia funkcjonowania jednostki oficjalnie wprowadzono do podziału bojowego nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo. Impreza z okazji 90-lecia, była też dobrym momentem do wspomnień i przypomnienia najważniejszych wydarzeń dla żarnowieckich druhów.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Żarnowcu, by po mszy świętej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z OSP Odrzykoń przemaszerować pod Dom Ludowy i tutejszą remizę, gdzie nastąpiły oficjalne uroczystości. Przekazano akt wprowadzenia pojazdu do podziału bojowego. 

Burmistrz Gminy Jedlicze p. Jolanta Urbanik wspólnie z Komendantem Wojewódzkim PSP st. bryg. Andrzejem Babcem oraz Prezesem OSP dh Markiem Maciejowskim nadali imię nowemu samochodowi "STAŚ" na cześć założyciela OSP w Żarnowcu, dh Stanisława Makiela. Oczywiście nie mogło zabraknąć szampana, wylanego na szczęście, na maskę Stasia.

Następnie w sali Domu Ludowego odznaczono najdzielniejszych i wieloletnich druhów z Żarnowca. Miłym akcentem było odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Św. Floriana przez ks. mł. bryg. Władysława Kuliga dwóch zasłużonych dla pożarnictwa strażaków tj. Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Jedliczu dh Marka Maciejowskiego oraz mł. bryg. Ireneusza Długosza z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

Wśród wielu osób, które chciały złożyć życzenia urodzinowe strażakom z Żarnowca byli Radna Wojewódzka Joanna Bril, st. bryg. Andrzej Babiec Komendant Wojewódzki PSP, dh Tadeusz Sienawski Wice-Prezes ZOW ZOSP RP, Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Przewodniczący Rady Powiatu dh Kazimierz Gładysz, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak, jego zastępca bryg. Zbigniew Nowak, Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, Wójt Gminy Wojaszówka dh Sławomir Stefański, Prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Jan Kilar, st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Korzec, Komendant Gminny ZOM-G ZOSP RP w Jedliczu dh Rafał Janocha oraz wielu innych znamienitych gości w tym wielu radnych z Gminy Jedlicze.

Dowódcą uroczystości był dh Marcin Bargieł z OSP Potok, natomiast spikerem był dh Adam Łukaszewski - Komendant OSP Gminy Chorkówka - obaj na co dzień pracują jako funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. 

Po oficjalnej części uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne, a Orkiestra Dęta OSP z Odrzykonia pod batutą dh Edwarda Cymermana dała krótki koncert.

Przypomnijmy – zakup ten był możliwy dzięki staraniom Burmistrza Jolanty Urbanik oraz akceptacji Rady Miejskiej i został sfinansowany ze środków Gminy Jedlicze – 450 000 zł, dotacji Komendanta Głównego PSP ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 191 000 zł, dotacji pozyskanej przez Gminę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – 70 000 zł oraz 40 000 ze środków firm ubezpieczeniowych.

Jak czytamy na stronie gminy Jedlicze, radości z tego faktu nie krył Jan Krajewski Radny Rady Miejskiej, a zarazem sołtys Żarnowca. Podkreślił, że nowoczesny samochód został przydzielony do OSP Żarnowiec, jedynej dotychczas jednostki z naszej gminy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Będzie on służył mieszkańcom całej gminy oraz wszystkim, którzy pomocy strażaków będą potrzebowali. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII PONIŻEJ

red. fot. Marcin Mikosz, Radosław Sowiński

Galeria

 

Partnerzy portalu: