Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Sprawdź, które z nich możesz już zwiedzić [AKTUALIZUJEMY]

fot. Tomasz Jefimow - Krosno112.pl fot. Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

Od początku tygodnia wznowić działalność mogły m.in. muzea i galerie sztuki. Nie wszystkie zdecydowały się na otwarcie 4 maja.

Zgodnie z decyzją rządu w poniedziałek mogły wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie. Minister kultury podkreślił jednak, że zdjęcie zakazu nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku ma podjąć dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.

W Krośnie jako pierwsze otworzyło drzwi dla zwiedzających Biuro Wystaw Artystycznych. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00. Do końca maja można obejrzeć wystawę „Ze zbiorów BWA w Krośnie: Krajobraz karpacki, 1982 – 1989”. BWA zaprasza na jej otwarcie – 8 maja o godz. 18:00.

- Przy zachowaniu ostrożności z powodzeniem możecie zwiedzać naszą galerię – zapewnia Ewelina Jurasz, dyrektor BWA.

Poza standardową formą wizyt "na miejscu", BWA zaprasza też na wydarzenia online. Przedstawiamy pogram na maj: (wydarzenie)


fot. Krosno112.pl

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie można zwiedzać od wtorku (5 maja). Czynne jest codziennie, oprócz poniedziałku, w godzinach od 11:00 do 16:00. Właściciele zalecają wejścia indywidualne. Można wcześniej zarezerwować godzinę zwiedzania dzwoniąc na numer 793 876 212.


fot. Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza od piątku (8 maja). W dni powszednie czynne będzie od godz. 9:00 do 16:00 (zwiedzanie do godz. 17:00), w weekendy od godz. 10:00 do 16:00 (zwiedzanie do godz. 17:00).

Otwarte będą dwie wystawy: „Z dziejów Krosna i Regionu” oraz „Historia oświetlenia”.

Wprowadzono jednak zasady zwiedzania. - Ze względu na zalecenia sanitarno-epidemiologiczne zwiedzający są zobowiązani do podporządkowania się instrukcjom opiekunów ekspozycji i dostosowanie się do poleceń dotyczących czasu i sposobu zwiedzania - informuje dyrekcja Muzeum Podkarpackiego.

W Muzeum może przebywać maksymalnie 20 osób (po 3 na salę wystawową). Trzeba mieć założone maseczki ochronne, dyrekcja zaleca również założenie rękawiczek jednorazowych. Nie ma możliwości zwiedzania dla grup zorganizowanych.


fot. Krosno112.pl

Centrum Dziedzictwa Szkła zamknięte dla zwiedzających będzie do 15 maja. Ale już w weekend 16-17 maja zaprasza na pierwsze, po przerwie, weekendowe zwiedzanie. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna (13 444 00 31).

W sobotę pierwsza grupa może rozpocząć zwiedzanie o godz. 9:00, ostatnia o godz. 15:00. W niedzielę CDS będzie otwarte od godz. 10:00, ostatnia grupa będzie wpuszczana o godz. 15:00.

Zwiedzać CDS mogą tylko grupy 6 osobowe (nie dotyczy to rodzin mieszkających razem – wówczas limit osób nie obowiązuje). Wszyscy powinni mieć zakryte usta i twarz. Nie będzie możliwości osobistego wydmuchiwania szklanej bańki w trakcie pokazu hutniczego.


fot. CDS

Muzeum Rzemiosła w Krośnie otwarcie swoich obiektów przeprowadzać będzie w kilku etapach – informuje dyrekcja. I dodaje, że od poniedziałku (4 maja) wdrażany jest pierwszy - przygotowanie do otwarcia. W tym czasie przygotowane i wdrożone zostaną nowe procedury postępowania i regulaminy a także gromadzone będą środki ochrony osobistej pracowników. Obiekty podlegające muzeum dostosowane zostaną też do bezpośredniej obsługi klientów.

- Następne etapy będą następować kolejno, kiedy będziemy gotowi na bezpieczne otwarcie się dla naszych klientów i zwiedzających – jak informuje Muzeum Rzemiosła w Krośnie. I dodaje, że w pierwszej kolejności planowana jest możliwość korzystania z usług pracowni renowatorskiej oraz Punktu Informacji Kulturalno-Turystycznej z możliwością zakupu wydawnictw i pamiątek.

80610285 2544258008960542 5199157417610313728 n
fot. Muzeum Rzemiosła

Muzeum Misyjne Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie przygotowuje się do otwarcia ekspozycji dla zwiedzających. Jak tylko będzie czynne poinformujemy o tym na naszych łamach.


fot. Visit Krosno

Do przyjęcia gości przygotowuje się też Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Zabezpieczane i gromadzone są środki ochrony osobistej oraz przygotowane odpowiednie regulaminy i procedury postępowania. Wkrótce ma być podany kolejny etap otwierania muzeum.


fot. Muzeum Kultury Łemkowskiej

Nie wiadomo kiedy będzie czynne Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dyrekcja i pracownicy zapraszają do zwiedzenia online. W ramach portalu „Wirtualne muzea Podkarpacia” można zobaczyć kilka najciekawszych eksponatów w formie 3D z opisem oraz ok. 15 minutowy film prezentujący historię powstania żarnowieckiego muzeum, o najcenniejszych kolekcjach i prowadzonej działalności - http://wmp.podkarpackie.pl/muzeum-marii-konopnickiej-w-zarnowcu/

Można też wirtualnie zwiedzić aktualną wystawę czasową „Maria Dulębianka (1858-1919) – malarka, publicystka, działaczka społeczna i patriotka”. Prezentowane są na niej zdjęcia i informacje o nieznanej karcie działalności społeczno-politycznej, dobroczynnej i patriotycznej wybitnej Polki oraz jej duży dorobek artystyczny, publicystyczny i literacki. - www.muzeumzarnowiec.pl/wystawyaktualne.html


fot. Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce otwiera się dla zwiedzających w sobotę (9 maja). Później będzie czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 16:00. Poniedziałek pozostaje dniem zamkniętym. Wstęp jest możliwy jedynie w maseczkach ochronnych i przy zachowaniu bezpiecznej (2 metry) odległości pomiędzy zwiedzającymi (nie dotyczy osób mieszkających wspólnie). Będą udostępnione jedynie ekspozycje zewnętrzne. Zwiedzanie możliwe jest jedynie indywidualnie (bez przewodnika).

- Zalecam pobranie na swoje urządzenie mobilne bezpłatnej aplikacji, bądź skanowanie informacji poprzez kody QR zamieszczone na tabliczkach - mówi Barbara Olejarz, dyrektor muzeum. I dodaje, że ze względu na ograniczenia w dostępności ekspozycji, ceny biletów zostały obniżone.


fot. Krosno112.pl

Do otwarcia przygotowuje się Galeria samochodów bajkowych, wyścigowych i filmowych w Korczynie. Jak zapowiada Mirosław Pelczar - będzie wkrótce otwarta. - Zapraszamy do obejrzenia wystawy w pijalni czekolady - mówi i dodaje, że zwiedzanie jest darmowe.


fot. Krosno112.pl


fot. Krosno112.pl

Od 4 maja otwarte dla zwiedzających jest Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli. Jednak ze względów bezpieczeństwa w budynku nie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 10 osób. Przed wejściem należy odkazić ręce a podczas zwiedzania trzeba mieć założone maseczki. Dyrekcja muzeum informuje, że ograniczenia ilościowe nie dotyczą skansenu broni ciężkiej, znajdującego się na dziedzińcu.


fot. Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy otwarty jest od wtorku do niedzieli. Wejście w godzinach: od 10:00 do 16:00 (zwiedzanie do godziny 18:00).
Udostępnia jest sala wystawowa, park archeologiczny, sektor hodowlany oraz grodzisko. Ze względu na bezpieczeństwo, wychodząc na grodzisko, dyrekcja zaleca nie dotykać poręczy.


fot. Karpacka Troja

Na platformę widokową można wejść tylko w rękawiczkach. Osoby zwiedzające skansen obowiązuje zakrywanie nosa i ust maseczką ochronną oraz posiadanie rękawiczek ochronnych, zachowanie 2-metrowej odległości od innych zwiedzających i osób z obsługi oraz zachowanie ścisłych zasad sanitarnych.

Zwiedzanie jest możliwe jedynie indywidualnie. W tym samym czasie na terenie obiektu może przebywać maksymalnie 50 osób, w sektorze hodowlanym – 10. Bilety można kupić jedynie w sklepiku z pamiątkami, który znajduję się w pawilonie głównym. Przy kasie może przebywać maksymalnie jedna osoba.

Muzeum Historyczne w Sanoku otwarte jest tak jak w sezonie letnim. W poniedziałek od godz. 8:00 do 12:00 (bezpłatnie), natomiast od wtorku do niedzieli od godz. 9:00 do 17:00.

Obowiązują jednak limity zwiedzających. Jednorazowo może przebywać w muzeum 99 osób. Do osiągnięcia limitu zwiedzający będą wpuszczani po 6 osób. Jak informuje dyrekcja taka ilość osób pozwala na swobodną przepustowość, a ewentualny czas oczekiwania na wejście można spędzić na dziedzińcu zamkowym. - Osobom oczekującym wydawane będą numery kolejności wejścia.

Nie ma możliwości oprowadzania przez przewodnika. Pracownicy muzeum zalecają zwiedzanie indywidualne.


fot. Krosno112.pl

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest czynne dwie godziny krócej niż zwykle – od godz. 9:00 do 17:00. Zwiedzanie Parku Etnograficznego może odbywać się zarówno indywidualnie jak i z przewodnikiem (grupa nie większa niż 7 osób). MBL udostępnia niektóre obiekty w części miejskiej – obowiązują tam jednak limity wejść. Za wyjątkiem poniedziałku można też zwiedzić dwie ekspozycje stałe (od godz. 10:00 do 16:00) - „Ikona Karpacka” w chałupie z Nowosiółek oraz budynek dworu ze Święcan.

Dyrekcja wprowadziła limit zwiedzających, którzy mogą jednocześnie przebywać na terenie całego Parku Etnograficznego – to 150 osób.

Każdy zwiedzający skansen zobowiązany jest posiadać maseczkę zakrywającą usta i nos.


fot. Krosno112.pl

autor: Tomasz Jefimow

 

Partnerzy portalu: