Jak zorganizować wigilię firmową

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to szczególny czas, ponieważ wtedy skupiamy się przede wszystkim na budowaniu relacji z najbliższymi, jesteśmy razem, wspólnie jemy posiłki, obdarowujemy się prezentami, ubieramy choinkę i spotykamy się z przyjaciółmi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każdy człowiek, w swej naturze potrzebuje poczucia więzi z grupą, by być spełnionym i szczęśliwym. Tak jest skonstruowany nasz mózg - jesteśmy zwierzętami stadnymi ?.

Przedsiębiorcy już od lat doceniają wartość dobrych relacji między pracownikami, albowiem przekładają się one na realne zyski firmy. Podwładni, który dobrze czują się w swoim zespole, pracują efektywniej, wydajniej i przede wszystkim - z przyjemnością! Jest to niezwykle ważne, ponieważ, jak pokazują najnowsze doniesienia ze świata nauki, satysfakcja z wykonywanej pracy prześciga powoli plasującą się na pierwszym miejscu rankingów satysfakcję z zarobków.

Czas przedświąteczny to doskonała okazja do zorganizowania wigilii firmowej - nieformalnego spotkania dla pracowników, podczas którego, w radosnej świątecznej atmosferze, będą mogli spędzić ze sobą czas w nieco innym klimacie niż na co dzień.

Organizacja wigilii firmowej wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. Sprawdź zatem, jak krok po kroku zaplanować wigilię firmową dla pracowników!

Pierwszy krok - oceń preferencje pracowników

Pamiętaj, że wigilia firmowa to wyjątkowy rodzaj imprezy integracyjnej. Wprowadza świąteczny nastrój, pozwala się poczuć jak w rodzinie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że ludzie są różni i nie każdy czuje się dobrze w dużym gronie osób, dlatego najważniejsze, by absolutnie nie zmuszać pracowników do udziału w przyjęciu. Świąteczne spotkanie powinno być przyjemnością a nie obowiązkiem!

Spotkanie wigilijne dla pracowników można zorganizować na kilka sposobów:

·  sami pracownicy, we własnym gronie. To zdecydowanie najlepszy sposób, jeśli zależy nam przede wszystkim na integracji zespołu.

·  pracownicy z osobami towarzyszącymi. W tym przypadku integracja zespołowa jako taka jest mniejsza, natomiast jest to świetna okazja dla pracodawcy, by poznać bliżej rodziny swoich współpracowników. Co więcej, może to być dla nich okazja do poznania nowych przyjaciół i kontynuacji znajomości już na stopie prywatnej.

· rodzinna wigilia dla pracowników z dziećmi. Organizując przyjęcie, w którym będą brały udział dzieci, trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów, niemniej jednak trud ten się opłaci, ponieważ prorodzinna polityka firmy jest zawsze mile widziana przez pracowników i jest silnym atutem pośród konkurencji. Trzeba pamiętać jednak, że organizacja takiego przyjęcia będzie wymagać nakładu większych środków finansowych.

  •  

Drugi krok - zarezerwuj termin i miejsce

Kiedy rezerwować termin na wigilię? Oczywiście jak najwcześniej! Dzięki temu unikniemy rozczarowania w postaci braku wolnych lokali, lub innych planów pracowników. Najlepiej ustalać termin co najmniej miesiąc wcześniej.

Zdarza się, że firmy organizują wigilię w biurze. Jest to niskobudżetowe, praktyczne rozwiązanie, ponieważ, nawet jeśli firma na ten moment nie dysponuje dodatkowymi funduszami, to zawsze lepiej jest zorganizować przyjęcie w siedzibie firmy, niż nie robić jej w ogóle. W tym wypadku ograniczenia terminowe nas nie dotyczą?

Wigilia firmowa w lokalu

W przypadku niewielkiej ilości osób sprawa powinna być w miarę prosta. Łatwiej znaleźć salę na kilkanaście osób, niż sto. Niemniej jednak, jeśli marzy nam się spotkanie świąteczne w jakimś konkretnym lokalu, to początek listopada to ostatni dzwonek na zrobienie rezerwacji! Jeśli natomiast przewidujemy dużo osób (50 i więcej) to należy dużo wcześniej dokonać rezerwacji lokalu.

Wigilia firmowa w restauracji wydaje się rozwiązaniem idealnym:

·         przychodzimy "na gotowe", jesteśmy gośćmi na własnym przyjęciu, 

·         mamy do dyspozycji piękną, świątecznie przystrojoną salę, przystosowana do naszych wymagań,

·         po skończonej imprezie rozchodzimy się do domów, nie trzeba zostawać, by posprzątać.

  •  

Zdarza się, że firmy organizują wigilię w biurze. Jest to niskobudżetowe, praktyczne rozwiązanie, ponieważ, nawet jeśli firma na ten moment nie dysponuje dodatkowymi funduszami, to zawsze lepiej jest zorganizować przyjęcie w siedzibie firmy, niż nie robić go w ogóle. Wówczas odpada nam problem rezerwacji miejsca.

Trzeci krok - lista gości i zaproszenia

Niewielu pracodawców sięga po takie, wydawało by się nic nie znaczące drobiazgi, jak zaproszenia. A szkoda, ponieważ praktycznie żadnym kosztem można już na wstępnie wprowadzić dzięki nim świąteczny nastrój i sprawić, że każdy, kto otrzyma takie zaproszenie poczuje się wyjątkowo! Obecnie jest mnóstwo darmowych programów do szybkiego tworzenia grafik, a zaproszenia można wysyłać mailem.

Jeśli jednak dysponujemy środkami pieniężnymi, to koniecznie należy wydrukować takie zaproszenie i wręczyć je osobiście, lub wysłać pocztą. Zaproszenia należy wysłać najlepiej 2 tygodnie przed planowaną imprezą (oczywiście, pod warunkiem, że goście juz wcześniej znali termin imprezy).

Jeśli planujemy zaprosić na wigilię firmową również kontrahentów i partnerów biznesowych, to można się pokusić o spersonalizowane zaproszenia z dołączonym symbolicznym upominkiem.

W zaproszeniach dobrze jest zaznaczyć, by gości potwierdzili swoja obecność tak, by do najmniej tydzień przed imprezą mieć gotową listę gości.

Czwarty krok - atrakcje

Żadna wigilia nie może się obejść bez tradycyjnej, świątecznej biesiady przy stole. Natomiast dodatkowe atrakcje będą dużym atutem naszej imprezy, pozostając w pamięci naszych gości na długi czas:

·         wspólne kolędowanie. Śpiewanie jednoczy grupę, oraz wprowadza świąteczny, radosny nastrój. Przy większym budżecie można się również pokusić o wynajęcie zespołu muzycznego.

·         wizyta Mikołaja, szczególnie w przypadku imprezy, w której udział będą brały dzieci.

·         zorganizowanie pracownikom gier integracyjnych z motywem świątecznym.

·         prezenty dla pracowników. Jeśli firma dysponuje odpowiednim budżetem, świetnym pomysłem jest obdarowanie pracowników prezentem (nawet symbolicznym).

·         doświadczony wodzirej, który zadba o to , by impreza była nietuzinkowa, sam zadba o atrakcje i przygotuje scenariusz imprezy.

  •  

Podsumowując...

Zorganizowanie firmowej wigilii wymaga nieco poświęcenia, na które warto się jednak zdobyć, ponieważ wigilia firmowa to doskonała okazja do integracji wewnątrz firmy, do budowania więzi i poczucia przynależności do grupy.

Dzięki wymienionym wyżej punktom przygotujesz swoim pracownikom wyjątkowe rodzinne spotkanie przy pięknie (i obficie) zastawionym stole, które może przerodzić się w szaloną imprezę do białego rana! TEGO ŻYCZYMY! ?

materiał zewnętrzny

 

Partnerzy portalu: