XV Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego już 22 listopada!

fot. Sercu bliski Beskid Niski na FB fot. Sercu bliski Beskid Niski na FB

W dniach od 22 do 24 listopada w schronisku Hajstra w Hucie Polańskiej po raz XV odbędzie się Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego i portalu www.beskid-niski.pl. W ramach wydarzenia przewidziane są wyprawy w niecodzienne zakamarki najdzikszych gór w Polsce, prelekcje tematyczne a także warsztaty łemkowskie.

- Zaczęło się w 2004 roku, kiedy grupa ludzi związanych z Beskidem Niskim, rozsiana po całej Polsce, postanowiła poznać się w realnej rzeczywistości. Pierwsze spotkanie przy świeczkach odbyło w Chatce w Nieznajowej i rozpoczęło tradycję corocznych listopadowych spotkań. Pierwsze trzy spotkania były typowo towarzyskie, natomiast od spotkania czwartego, spotkaniom towarzyszą projekcje filmów o tematyce związanej z Beskidem Niskim, koncerty, prelekcje oraz wykłady osób zajmujących się tematyką Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny- mówi Bartek Wadas, organizator spotkań. - W tym roku spotykamy się w Hucie Polańskiej. Impreza rozpoczyna się w piątek wspólną biesiadą z towarzyszącymi atrakcjami - w tym roku będzie to premiera niesamowitego filmu, przedstawiającego rekonstrukcję wsi Bartne wg stanu na lata 30-to XX-go wieku a także warsztaty tańców łemkowskich prowadzone przez Annę Romańczak - dodaje.

W sobotę odbędzie się wycieczka z przewodnikiem - poprowadzi ją organizator spotkania, pasjonat i znawca BN, współautor przewodnika "Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej"., prowadzący stronę www.beskid-niski.pl, autor hasła Sercu bliski Beskid Niski - Bartłomiej Wadas - Gliwiczanin, ale od kilku lat związany zawodowo i emocjonalnie z Krosnem.

Po wycieczce, w sobotnie popołudnie, regularnie gromadzą się tłumy chętnych do wysłuchania prelekcji osób związanych z Beskidem Niskiem i na temat Beskidu Niskiego. - I w tym roku nie zabraknie wypowiedzi postaci, które trwale swoje pasje związali z tym wspaniałym regionem. Pojawi się m. in. Wojciech Wierdak, który opowie o dawnej zabudowie wsi łemkowskiej, Tadeusz Gajewski zaznajomi słuchaczy z dobrodziejstwami, jakie kryją beskidzkie łąki natomiast profesor Łukasz Łuczaj zabierze nas w podróż botanicznych skarbów - zachęca Przemek Polański, współorganizator wydarzenia.

Wykłady i dyskusje trwają do późnych godzin nocnych a samo spotkanie sprzyja integracji, świetnej zabawie i pogłębianiu wiedzy.
Wstęp na prelekcję i wyprawę jest wolny.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/513106612584464/
Sercu bliski Beskid Niski na FB (klik)

red.

 

Partnerzy portalu: