Domy Krosno - Lotników

Rogi na trasie Via Carpatia. „Wiele Kultur – Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki"

fot. GOK Miejsce Piastowe fot. GOK Miejsce Piastowe

Pokaz kulinarny w wykonaniu Greka Teo Vafidisa, konkurs dla kół gospodyń wiejskich na potrawę grecką, kiermasze rękodzieła oraz dyskusja na temat Via Carpatia – to tylko cześć atrakcji przygotowanych przez Gminę Miejsce Piastowe i Gminny Ośrodek Kultury w czasie wydarzenia „Wiele Kultur – Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki”, które odbyło się 7 września br. na stadionie w Rogach.

Wydarzenie w Rogach nawiązuje do planowanej budowy szlaku Via Carpatia, który w przyszłości połączy północ Europy (Litwę) z jej południem (Grecją), a wkrótce jego fragment – jako droga ekspresowa S19 – przebiegnie przez Gminę Miejsce Piastowe.

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była Grecja. Dlatego gościem specjalnym był ambasador kultury greckiej w Polsce kucharz Teo Vafidis, który na scenie wystąpił z pokazem greckich potraw kulinarnych. Potrawy greckie na konkurs przygotowały także panie z kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Miejsce Piastowe. Po ocenie potraw wyróżnienie specjalne otrzymały: KGW w Łężanach, KGW w Widaczu oraz KGW w Rogach.

W czasie wydarzenia odbyła się także dyskusja na temat gospodarczej roli międzynarodowej trasy Via Carpatia. Udział w niej wzięli: wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, prof. Gregoris Zarotiadis z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, wójt gminy Dorota Chilik, Wiesław Sowa – zastępca dyrektora ds. inwestycji rzeszowskiego oddziału GDDKiA, Dawid Lasek – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki oraz prowadzący panel dyskusyjny Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Grecką muzykę ze sceny zagrał zespół Orfeusz, a jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „2+1”. Podczas imprezy można było także kupić wyroby rękodzielnicze, pobawić się w wesołym miasteczku, a także obejrzeć sprzęt wojskowy, który zaprezentowali: 5. Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, 21. Batalion Dowodzenia z Rzeszowa oraz 35. Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. Z samochodem driftowym przyjechała firma Lo-Stark z Miejsca Piastowego.

Wydarzenie relacjonowała TVP3 Rzeszów. W programie "Jesień w regionach" pokazana została także Zagroda Etograficzna w Rogach, Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz zabytkowy kościół we Wrocane. Porozmawiano także z Bartłomiejem Rossem z Głowienki - muzykiem i twórcą wyjątkowych drewnianych kolumn RossTone Europe.

W kolejnych edycjach imprezy "Wiele Kultur - Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki" tematem przewodnim będzie inny kraj leżący na szlaku Via Carpatia.

Nagranie z przebiegu imprezy można obejrzeć na facebooku/Gmina Miejsce Piastowe.

red. fot. GOK Miejsce Piastowe

Galeria

 

Partnerzy portalu: