.

Ratownicy z Naftówki Mistrzami Podkarpacia!

fot. ZSP 4 Krosno fot. ZSP 4 Krosno

24 maja 2019 r. na stadionie miejskim w Rzeszowie odbył się finał wojewódzki Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla szkół średnich. Wielki sukces osiągnęli uczniowie - ratownicy krośnieńskiej Naftówki.

W mistrzostwach wystąpiły zwycięskie zespoły wyłonione podczas eliminacji powiatowych. Powiat krośnieński reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Krosna (Naftówka) w składzie: Klaudia Smoleń (kapitan), Zuzanna Tabisz, Aleksandra Zawisza, Klaudia Filip, Dawid Starowiejski, tradycyjnie ich opiekunem był Zbigniew Moskal. Wcześniej, bo 22 maja br. ten sam skład wygrał etap powiatowy.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy to kolejne wydarzenie w ramach obchodów 100- lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowanego przez podkarpacki okręg. Mistrzostwa są propozycją skierowaną do młodzieży w wieku szkoły średniej. Należą do działania kształcącego i aktywizującego tę grupę społeczną w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, działania w grupie, odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.

Edukacja związana z udzielaniem pierwszej pomocy jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa społecznego, bo to od postawy przypadkowego świadka zdarzenia zależy ludzkie zdrowie czy życie. Pierwsze minuty po nieszczęśliwym wypadku czy nagłym zachorowaniu są decydujące. Prawidłowo wykonywana np. resuscytacja zwiększa szansę utrzymania podstawowych funkcji życiowych.

Formuła Mistrzostw polega na rywalizacji prowadzonej pomiędzy 5 osobowymi zespołami, której zadaniem jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w symulowanych zagrożeniach życia i zdrowia, między innymi na wykonaniu oceny stanu poszkodowanego i adekwatnej reakcji na nią, w tym wykonanie algorytmu RKO, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran, itp.

red. fot. ZSP 4 Krosno

Galeria

 

Partnerzy portalu: